Referencje

19 lutego 2015, Londynek.net, Brak komentarzy00
Referencje

Referencje są dokumentem wystawianym pracownikowi przez pracodawcę. Korzysta się z nich, aby ustalić czy kandydat nadaje się na dane stanowisko oraz by ocenić jego wiarygodność.

Mają one zazwyczaj pozytywny charakter – opisują osiągnięcia kandydata, jego mocne strony i umiejętności, a często zawierają także informacje o zakresie jego obowiązków, a nawet rekomendację na dane stanowisko. Nie powinny jednak wprowadzać pracodawcy w błąd, wymagana jest więc dokładność i precyzja. Zatem np. informacja o ewentualnej karze dyscyplinarnej nie musi, ale może znaleźć się w dokumencie.

Referencje można napisać samemu i jedynie dać pracodawcy do podpisu. Jednak przekonując przełożonego do własnoręcznego ich sporządzenia i opatrzenia subiektywnym komentarzem, uzyskać można dużo bardziej wiarygodny i wartościowy dokument.

Oprócz podstawowych informacji takich  jak data urodzenia czy adres, w referencjach powinny się znaleźć informacje o przebiegu pracy aplikanta oraz o przyczynach rozstania się z firmą. Pracodawca może wystawić referencje dotyczące okresu, w którym u niego pracowałeś lub tzw. pełne referencje związane z całą karierą zawodową.

W Wielkiej Brytanii referencje są znacznie bardzie powszechne niż w Polsce, zatem przy zmianie pracy będziesz najprawdopodobniej ich potrzebował. Jeśli umowa o pracę nie zawiera odpowiedniego zapisu, pracodawca nie ma obowiązku ich wystawienia. Wyjątkiem są pewne nadzorowane profesje, na przykład usługi finansowe. Jednak wystawianie referencji jest na Wyspach uznawane za tzw. dobry zwyczaj.

Jeśli otrzymane referencje nie są dokładne lub celowo wprowadzają w błąd, można wnosić o zniesławienie. W takich przypadkach zalecana jest pomoc prawnicza. Jeżeli wciąż jesteś zatrudniony, tego typu negatywne referencje mogą doprowadzić do zwolnienia z pracy za porozumieniem stron.

Gdy potrzebujesz referencji w czasie, gdy wciąż jesteś zatrudniony i uważasz, że prośba o wystawienie referencji ze strony Twojego przyszłego pracodawcy wobec obecnego może być powodem problemów, powiedz o tym w trakcie swojej rozmowy o pracę. Przyszły pracodawca może wyrazić zgodę na to, aby poczekać aż poinformujesz swojego obecnego pracodawcę o swoim odejściu.

Z chwilą, gdy zaczniesz pracę dla nowego pracodawcy, możesz poprosić go o kopie wszelkich referencji na Twój temat otrzymanych od poprzednich pracodawców.

Jeśli zaś chodzi o o przesyłanie potencjalnemu pracodawcy CV czy rozmowę kwalifikacyjną, referencje rzadko są wymagane w początkowych etapach rekrutacji. Najczęściej spotykaną praktyką jest umieszczenie na końcu życiorysu informacji o tym, że chętnie dostarczymy referencje na życzenie rekrutującego, czyli umieszczenie na końcu dokumentu informacji "References are available on request".

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 21 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.1003 zł 0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2705 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9841 zł 0.03 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9921 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9604 zł 0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama