Zasiłki i dotacje

24 lutego 2015, Londynek.net 200
Zasiłki i dotacje

System zasiłków i dotacji w Wielkiej Brytanii może być źródłem uzyskania dodatkowych przychodów. Warto sprawdzić, czy nie kwalifikujesz się do któregoś z programów pomocy finansowej.

Oferowane są zasiłki między innymi dla bezrobotnych, niepełnosprawnych, osób wymagających opieki czy też kobiet na urlopie macierzyńskim. Ogólnie zasiłki dzielą się na cztery grupy: dla osób w wieku produkcyjnym, dla osób na emeryturze bądź zamierzających na nią przejść, dla rodzin z dziećmi oraz dla niepełnosprawnych i opiekunów.

Kto może ubiegać się o zasiłek?

Pomoc finansowa tego typu przysługuje osobom mogącym mieć problemy finansowe z powodu określonych sytuacji. Najczęściej jest to związane z pozycją na rynku pracy lub ze stanem zdrowia. Jednak sytuacji uprawniających do ubiegania się o zasiłek jest dużo więcej – np. związanych z pogrzebami lub ze zbyt dużą liczbą dzieci na utrzymaniu.

Do zasiłku uprawnione są między innymi osoby, które:

- są bezrobotne,

- mają niskie dochody,

- mają dzieci na utrzymaniu,

- są chore, niepełnosprawne lub poszkodowane w wyniku wypadków,

- wymagają stałej opieki,

- pełnią rolę czyjegoś opiekuna,

- mają 60 lat lub więcej,

- straciły bliską osobę,

- są w ciąży lub od niedawna mają dziecko.

Jeżeli uważasz, że spełniasz jeden z powyższych warunków lub znajdujesz się w innej sytuacji mogącej powodować przyznanie zasiłku – nie należy się wahać i warto to jak najszybciej sprawdzić. Najpewniejszym sposobem będzie kontakt z lokalnym Job Centre.

Zasiłki przyznawane są na podstawie informacji między innymi na temat:

- wysokości dochodów,

- faktu prowadzenia działalności gospodarczej lub posiadania innych źródeł finansowania,

- wysokości oszczędności,

- ilości osób w rodzinie,

- wysokości innych pobieranych zasiłków,

- posiadanych nieruchomości,

- dokumentacji stanu zdrowia.

Zatem jeśli Twoje dochody są na rozsądnym poziomie, otrzymujesz innego rodzaju zasiłki lub posiadasz znaczne oszczędności (oszczędności o wartości ponad 16 000 funtów od razu dyskwalifikują), szanse na otrzymanie zasiłku są mniejsze.

Jak działa system zasiłków?

Osoba ubiegająca się o zasiłek powinna złożyć wniosek w swoim lokalnym biurze pośrednictwa pracy (job centre). Można to zrobić przez Internet lub telefonicznie (rozmowa jest bezpłatna). Wyjątkami są niektóre zasiłki, takie jak zasiłki dla matek, dotyczące osób niepełnosprawnych i ich opiekunów czy zasiłki związane ze śmiercią bliskich osób, które wymagają kontaktu osobistego z przedstawicielem placówki.

Jeśli chodzi o dokumenty, to są one różne dla każdego rodzaju zasiłków, ale zawsze wymagane są: dokument potwierdzający tożsamość i numer identyfikacyjny NIN . Przy ubieganiu się o zasiłek dla mało zarabiających bądź dopłatę mieszkaniową ( housing benefit ) – należy przygotować zaświadczenie o dochodach i kartę płacy, natomiast w wypadku zasiłku związanego ze stanem zdrowia konieczne będą odpowiednie dokumenty medyczne.

Otrzymywane zasiłki są wypłacane bezpośrednio na konto bankowe, cały czas jest też możliwe odbieranie ich za pośrednictwem brytyjskiej poczty. Możliwe jest też upoważnienie innej osoby do odbierania zasiłku.

Niewątpliwie ważną sprawą jest prawidłowe reagowanie na zmiany w życiu mogące wpływać na przyznanie zasiłku. Nawet jeśli wydaje się, że zmiana jest nieistotna pod kątem otrzymywania zasiłku, należy ją zgłosić w centrum pracy, bo konsekwencje ewentualnego błędu mogą być bardzo uciążliwe.

Zmiany, które należy zgłaszać związane są między innymi ze zmianą stanu cywilnego, stanu zdrowia, miejsca zamieszkania, podjęciem pracy lub zmianą miejsca zatrudnienia, otrzymaniem podwyżki czy wyjazdem zagranicznym. Jeśli niezgłoszona zmiana będzie wpływała na wysokość zasiłku bądź na sam fakt jego przyznawania, możemy być nawet oskarżeni o bezprawne pobieranie zasiłku.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


Korektor

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Barbara

Jeżeli obawiasz się o swoje zdrowie i dobre samopoczucie
Jeżeli szukasz Mentora, który pokieruje Cię w rozwoju osobistym

Polscy mentorzy z brytyjskiej organizacji Foundations są tutaj, by Ci pomóc w dotarciu do uslug normalnie dostepnych tylko dla osob mowiacych po angielsku: kieruje i asystuje w dostępie do odpowiednich instytucji, wspiera w razie problemow z dostepem do szkoly, lekarza, zakwaterowania, a ponad wszystko wspiera emocjonalnie.
Konsultacje są całkowicie ANONIMOWE oraz NIEODPŁATNE.
Zadzwoń lub napisz na 075 36 56 19 35, barbara@foundationsuk.org.
Znajdź nas również na Facebook.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 29 maja 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.7987 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.1794 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.7371 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8373 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.7769 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama