Godziny pracy w Wielkiej Brytanii

5 lutego 2015, Londynek.net 100
Godziny pracy w Wielkiej Brytanii

Wymiar czasu pracy powinien być określony w Twoim kontrakcie. Dopóki nie podejmiesz dobrowolnej decyzji, aby było inaczej, w Wielkiej Brytanii nie możesz pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo.

Warunki Twojego zatrudnienia powinny wyraźnie mówić, ile godzin i na jakie zmiany musisz pracować. Możesz nie posiadać pisemnej umowy, ale pracownik zawsze musi dostać na piśmie wszystkie warunki zatrudnienia - włączając godziny - w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia pracy.

Młodzi pracownicy

Jeśli masz mniej niż 18 lat, ale więcej niż wymaga obowiązkowa edukacja (czyli ukończyłeś semestr letni w roku, w którym mijają Twoje 16 urodziny), jesteś zaklasyfikowany jako młody pracownik. Młodzi pracownicy nie mogą pracować dłużej niż 8 godzin dziennie lub 40 tygodniowo. Z tych godzin nie można wyciągać średniej z dłuższego okresu. Jednak istnieją pewne wyjątki od tej zasady.

Co liczy się jako praca?

Zarówno jak wykonywanie zwykłych obowiązków, do Twojego tygodnia pracy zalicza się:

 • związane z pracą szkolenie
 • związany z pracą czas podróżowania (jeśli np. jesteś akwizytorem)
 • lunch w interesach
 • czas spędzony na pracy za granicą, jeśli pracujesz dla firmy z WB
 • płatne (i niepłatne) nadgodziny
 • czas spędzony “pod telefonem" w pracy

Co nie liczy się jako praca?

Do Twojego tygodnia pracy nie liczy się:

 • przerwy, podczas których nic nie robisz, takie jak np. przerwa na lunch
 • podróż do i z pracy
 • czas, który spędzasz “pod telefonem" z dala od miejsca pracy
 • urlopy szkoleniowe
 • podróż poza normalnymi godzinami pracy
 • niepłatne nadgodziny, jeśli zgłaszasz się na ochotnika do wykonania jakiejś pracy (np. zostanie do późna w biurze w celu dokończenia czegoś)
 • płatny i niepłatny urlop
 • przebywanie na zwolnieniu lekarskim
 • macierzyński, ojcowski i adopcyjny urlop
 • nadgodziny
 • przerwy w pracy

Wycofanie się z 48 godzinnego tygodnia pracy

Jeśli masz ponad 18 lat i chciałbyś pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo, możesz wycofać się z 48 godzinnego ograniczenia. Musi to być dobrowolne i w formie pisemnej. Nie możesz zostać do tego zmuszony w jakikolwiek sposób, nie możesz też być prześladowany za odmówienie dłuższej pracy (pracodawca nie może, np., odmówić Ci awansu lub nadgodzin).

Jeśli podpiszesz wycofanie się z 48 godzinnego tygodnia pracy, masz prawo zmienić zdanie i zrezygnować, dając uprzedzenie na tydzień do trzech miesięcy wcześniej. Możesz ustalić ze swoim pracodawcą, jaki to ma być okres podczas podpisywania zgody na wycofanie. Możesz zrezygnować z wycofania nawet jeśli jest ono częścią Twojej umowy o pracę. Przykład opt-out agreement:

I (imię) agree that I may work for more than an average of 48 hours a week. If I change my mind, I will give my employer (okres czasu - najwyżej 3 miesiące) notice in writing to end this agreement.

Signed……..............

Dated………...............

W niektórych zawodach nie można wycofać się z 48 godzinnego limitu tygodnia pracy.

Kogo nie dotyczą te przepisy?

Twój tydzien pracy nie jest ustalany przez Working Time Regulations, jeśli pracujesz w jednej z następujących dziedzin:

 • zawody, w których sam ustalasz ilość godizn pracy (np. managing executive)
 • wojsko, pogotowia i policja są w pewnych przypadkach wyłączone z tych przepisów
 • służący w posiadłościach prywatnych

Praktykanci medyczni i pracownicy transportu

Istnieją również specjalne przepisy dla praktykantów medycznych i pracowników przemysłu transportowego (zarówno drogowego jak też kolejowego, lotniczego i morskiego).

* Więcej na temat zasad dotyczących godzin pracy dla pracowników transportu lotniczego

Gdzie uzyskać pomoc?

Jeśli uważasz, że odmawia Ci się prawa do pracowania więcej niż 48 godzin tygodniowo (40 jeśli masz mniej niż 18 lat) skontaktuj się z Health and Safety Executive pod nr. telefonu 08453 450 055. Możesz również skontaktować się z inspektoratem sanitarnym przy Twoich władzach lokalnych.

* Znajdź swój samorząd lokalny

Poradnia rodzinna i poradnia i komisja pojednawcza w sprawach pracowniczych oferują darmowe, dyskretne i bezstronne rady w zakresie prawa pracy. Możesz zadzwonić pod numer zaufania Acas: 08457 47 47 47 między 8:00 a 18:00 od poniedziałku do piątku.

Twoje lokalne biuro doradztwa personalnego (CAB) może udzielić Ci darmowych i bezstronnych porad. Możesz znaleźć adres najbliższego biura CAB w książce telefonicznej lub w internecie.

* Wyszukaj swoje miejscowe Biuro doradztwa personalnego

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy w nocy - kliknij tutaj. Jeśli natomiast chcesz zapoznać się z informacjami na temat pracy w niedzielę, zaglądnij tutaj.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Zdzisław

Nie dowiedzialem się, odnośnie odmówenia nadgodzin, bo ja pracowałem, a nawet bylem zmuszany do 57 godzin na tydzień z przerwami. Praca byla męcząca z powodu hałasu, dużego zapylenia, dużego tępa, złego oświetlenia nie wspomnę o złej atmosferze, oczywiście przy minimalnym wynagrodzeniu. Nie mogłem odmówić pracy w sobotę, lub skrucenia godzin w tygodniu.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 21 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.1003 zł 0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2705 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9841 zł 0.03 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9921 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9604 zł 0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama