Zbieranie grzybów w Wielkiej Brytanii

19 kwietnia 2017, Londynek.net 100
Zbieranie grzybów w Wielkiej Brytanii
Przed wybraniem się na grzybobranie w Wielkiej Brytanii warto najpierw sprawdzić, kto jest właścicielem lasu i sprawdzić, czy można z niego wynosić nasze leśne trofea.(Fot. Getty Images)

Zapach lasu, kontakt z naturą i smaczne okazy – Polacy są miłośnikami grzybobrania. Zdarzyło się, że za swoje hobby w Wielkiej Brytanii zostali ukarani grzywną. Poradzimy jak i gdzie zbierać grzyby, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

Zbieranie grzybów przez rdzennych mieszkańców jest wielką rzadkością. Brytyjczycy nie znają się bowiem na grzybach.

Zjednoczone Królestwo ma około 12 procent obszarów leśnych na całym terenie kraju (co daje 134. miejsce na świecie), z czego większość są to lasy wtórne. Poza tym większość lasów jest w rękach prywatnych właścicieli.

Pułapki grzybobrania w Wielkiej Brytanii

Nawet kilkaset funtów kary można zapłacić za zbieranie maślaków, prawdziwków czy kań na terenie, gdzie jest to zabronione. Generalnie grzybobranie w Zjednoczonym Królestwie dozwolone jest tylko w wybranych miejscach i po wcześniejszym uzyskaniu pozwolenia. Jedna osoba może zebrać tylko określoną ilość grzybów (do 1-2 kg).

Co mówi prawo?

W Wielkiej Brytanii obowiązuje prawo z roku 1878, które stanowi, że bez wyraźnej zgody – orzeczonej przez lokalnych stróżów prawa – grzybów z lasu wynosić nie można. „Kto narusza poszycie leśne, ten narusza rozwój lasu”. Innymi słowy, grzybiarze naruszają ekosystem, a z ekosystemu i z prawa Brytyjczycy nie żartują.

Wszystko tak naprawdę zależy od właściciela terenu, z którego wynosimy grzyby.

Brytyjski przewodnik grzybiarzy foragingguide.com podaje, iż zgodnie z Theft Act 1968 Section 4(3): „A person who picks mushrooms growing wild on any land, or who picks flowers, fruit or foliage from a plant growing wild on any land, does not (although not in possession of the land) steal what he picks, unless he does it for reward or for sale or other commercial purpose. For purposes of this subsection „mushroom” includes any fungus, and „plant” includes any shrub or tree.

Oznacza to, że każdy może zbierać grzyby na czyimś terenie i nie zostanie to uznane za kradzież, nawet jeśli to miało miejsce podczas bezprawnego wtargnięcia. Zebrane grzyby są twoje. Warunkiem jest jednak, aby zebrane okazy były przeznaczone na własny użytek. Grzybiarz może zostać ukarany grzywną i uznany za złodzieja, jeśli zbiera grzyby na sprzedaż.

Wykroczeniem jest natomiast niszczenie ściółki leśnej, do której również można zaliczyć grzyby. Jeśli w lesie ktoś zobaczy znaki proszące, aby trzymać się ścieżki lub "nie deptać" trawy - jest niemal pewne, że za jakimś drzewem czyha leśniczy z gotowym mandatem.

Gdzie nie wolno zbierać grzybów?

Przed wybraniem się na grzybobranie w Wielkiej Brytanii warto najpierw sprawdzić, kto jest właścicielem lasu i sprawdzić, czy można z niego wynosić nasze leśne trofea.

Dodatkowo należy sprawdzić, czy las, w którym planuje się zbierać, nie jest rezerwatem. Wtedy rządzi się on własnymi prawami, a kary za nieprzestrzeganie przepisów mogą być wysokie.

Etykieta grzybiarza na Wyspach

• Nie wolno zbierać w celach komercyjnych, wolno tylko dla własnego użytku (wiele lasów ma wprowadzony limit wagowy).
• Grzyby są częścią ekosystemu, zbieraj tylko te i tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz. Resztę zostaw dla zwierząt i owadów.
• Nie zbieraj wszystkich grzybów z jednego obszaru – zostaw trochę, aby poszycie mogło się zregenerować.
• Zabierz tylko dojrzałe okazy, po wysypaniu zarodników.
• Usuwaj grzyby delikatnie, aby nie naruszyć okolicznej grzybni.
• Nie traktuj lasu jak toalety, za zostawienie po sobie nieczystości grozi kara w wysokości nawet 1 000 funtów.

Więcej informacji na temat zbierania grzybów w Wielkiej Brytanii możesz znaleźć TUTAJ.

O zasadach dotyczących zbierania grzybów na terenie Szkocji dowiesz się TUTAJ.


 

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Ja Aboco

...a jak ma się prawo do grzybów na ścianach w ich ciasnych mieszkaniach ?..

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 19 lutego 2018

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.6829 zł 0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.1467 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.3411 zł 0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.6013 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.6623 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama