Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zastraszanie w pracy, czyli mobbing

Zastraszanie w pracy, czyli mobbing
Jeśli odszedłeś z pracy z uwagi na zastraszanie, możesz wnieść sprawę o niesprawiedliwe zwolnienie z pracy. (Fot.Thinkstock)
Ktoś regularnie Cię upokarza w pracy, nieuczciwie traktuje? A może narzuca obowiązki pod groźbą zwolnienia? Jeśli tak, możesz być ofiarą zastraszania. Podpowiadamy, jak radzić sobie z tym problemem.
Reklama
Reklama

Z mobbingiem mamy do czynienia wtedy, gdy ktoś zastrasza  współpracownika, często na oczach pozostałych kolegów z pracy.

Bardzo często dochodzi do zastraszania  pracowników niższych rangą. Jest to podobne do praktyk znęcania się, które mają miejsce, gdy czyjeś zachowanie ma charakter obraźliwy. Chodzi na przykład o wypowiadanie komentarzy o podłożu seksualnym, rasowym, religijnym czy związanym z orientacją seksualną.

Na takie zachowanie można wnieść skargę choćby w oparciu o prawo dotyczące dyskryminacji oraz znęcania się. 

Przykłady przejawów zastraszania

Zastraszanie łączy w sobie znęcanie się na kimś, psychiczną lub słowną przemoc, upokarzanie oraz umniejszanie czyjeś pewności siebie. Prawdopodobnie padłeś ofiarą zastraszanie jeśli:

  • Stale ktoś ma do Ciebie pretensje
  • Jesteś upokarzany i krytykowany w obecności swoich kolegów z pracy
  • Jesteś regularnie traktowany w sposób nieuczciwy
  • Doświadczasz psychicznego lub słownego znęcania się
  • Jesteś obwiniany za problemy spowodowane przez innych
  • Zawsze otrzymujesz zbyt dużo pracy tak, że regularnie masz zaległości w jej wykonaniu
  • Regularnie otrzymujesz groźby zwolnienia z pracy
  • W sposób niesprawiedliwy jesteś pomijany przy awansach lub odmawia Ci się możliwości podnoszenia kwalifikacji
  • Jesteś celowo pomijany

Zastraszanie może odbywać się w sposób bezpośredni, na piśmie, przez telefon, email, w mediach społeznościowych, a także podczas głośniej rozmowy w miejscu pracy.

Zanim podejmiesz działania

Jeśli uważasz, że jesteś zastraszany, najlepiej o tym z kimś porozmawiać. Czasem coś, co wydaje się zastraszaniem w rzeczywistości może nim nie być. Na przykład, możesz mieć więcej pracy do wykonania z powodu zmian zasad, według których Twoja organizacja działa. Jeżeli masz z tym trudności, porozmawiaj ze swoim dyrektorem lub kierownikiem. Być może oni mają podobne zdanie. Czasem wystarczy zmiana sposobu pracy, aby dać ci możliwość dostosowania się.

Co robić, jeśli jesteś zastraszany w pracy?

Pracodawcy mają "obowiązek opieki" nad swoimi pracownikami, a to oznacza również jego zapobieganiu. Istnieje szereg środków zaradczych, które możesz podjąć, jeśli jesteś ofiarą zastraszania w pracy.

Porady

Porozmawiaj z kimś o tym, w jaki sposób możesz załatwić twój problem na drodze nieoficjalnej. Tą osobą może być:

  • Reprezentant pracowników, na przykład członek związku zawodowego.
  • Ktoś z działu kadr Twojej firmy
  • Twój dyrektor lub kierownik

Niektórzy pracodawcy dysponują specjalnie przeszkolonymi pracownikami do walki z zastraszaniem oraz znęcaniem się. Często określa się ich „doradcami do spraw znęcania się w miejscu pracy". Jeśli zastraszanie wypływa na Twoje zdrowie, odwiedź swojego lekarza.

Porozmawiaj z osobą, która Cię zastrasza

Zastraszanie może nie mieć charakteru celowego. Jeśli możesz, porozmawiaj z osobą, która CIę nęka. Ona może nie zdawać sobie sprawy z tego, jak jej zachowanie wpływa na Ciebie. Pomyśl, co chcesz jej powiedzieć, zanim zdecydujesz się na rozmowę. Opisz dokładnie jak się czujesz. Wskaż powody, dla których jesteś przeciwny takiemu zachowaniu. Bądź spokojny oraz uprzejmy. Jeśli nie chcesz tego robić osobiście, poproś kogoś innego, aby porozmawiał w Twoim imieniu.

Przechowuj zapiski lub pisemny dziennik

Zapisuj szczegóły każdego incydentu oraz przechowuj kopie wszelkich niezbędnych dokumentów.

Składanie oficjalnej skargi

Jest to następny etap, jeśli nie możesz rozwiązać problemu w sposób nieoficjalny. Aby tego dokonać, musisz postępować zgodnie z procedurą składania skarg Twojego pracodawcy, a jeśli takowa nie istnieje, możesz skorzystać z ustawowej procedury.

Niezręczne sytuacje

Osobą zastraszającą jest Twój dyrektor, a procedura składania skarg w Twojej firmie wskazuje właśnie jego jako osobę, do której powinieneś się zwrócić.

Złóż skargę w formie pisemnej na ręce bezpośredniego dyrektora i poproś, aby została ona przekazana innemu dyrektorowi do rozpatrzenia. Jeśli tak się nie dzieje lub nie jest to możliwe, złóż swoją skargę do głównego dyrektora lub działu kadr.

Osobą zastraszającą jest jedyny kontrahent, dyrektor zarządzający firmą lub jej właściciel.

Postępuj zgodnie z procedurą składania skarg. Może Ci to pomóc w sytuacji, w której będziesz musiał podjąć działania o charakterze prawnym przeciwko pracodawcy.

Twój szef stosuje przemoc oraz znęca się nad Tobą, a Ty boisz się złożyć skargę

Jeśli uważasz, że złożenie skargi spowoduje dalsze zastraszanie lub praktyki znęcania się, nie musisz postępować według normalnej procedury składania skarg. W takich przypadkach, wciąż możesz podjąć działania prawne, jeśli masz taką wolę.

Co z działaniami prawnymi?

Swój problem możesz rozwiązać kierując sprawę do Trybunału Pracy. Skorzystaj z profesjonalnych porad, zanim zdecydujesz się na ten krok. Nie możesz zwrócić się do trybunału bezpośrednio z powodu zastraszania, ale z tytułu dyskryminacji oraz znęcania się już tak.

Jeśli odszedłeś z pracy z uwagi na zastraszanie, możesz złożyć skargę. Jednak może być to trudne do udokumentowania, tak więc ważne jest, aby uzyskać poradę ze strony wykwalifikowanego prawnika lub innej kompetentnej osoby.

Gdzie uzyskać pomoc?

Urząd The Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas) oferuje bezpłatne, poufne oraz bezstronne porady na temat wszelkich zagadnień związanych z zatrudnieniem. Możesz zadzwonić do Acas pod numerem: 0300 123 1150 od 8:00 do 18:00, od poniedziałku do piątku.

The Andrea Adams Trust jest organizacją charytatywną stworzoną po to, aby zapobiegać zastraszaniu w miejscu pracy.

Andrea Adams Trust: 0333 939 0177.

Twoje lokalne biuro doradztwa obywatelom Citizens Advice Bureau (CAB) może również zapewnić darmowe oraz bezstronne porady. Swoje lokalne biuro CAB znajdziesz w książce telefonicznej lub w Internecie.

Jeżeli należysz do związku zawodowego możesz otrzymać pomoc, porady oraz wsparcie ze strony twojego związku.

    Komentarze
    • Sa
      16 sierpnia 2010, 23:36

      Wszystko ok, tylko trzeba byc zatrudnionym przynajmniej przez 12 miesiecy, inaczej nic z tego nie bedzie. Dzwonilem po wszystkich wymienionych tu instytucjach oraz innych biurach prawnych i wszedzie ta sama odpowiedz... 12 miesiecy...inaczej zaden sad tego nie rozpatrzy, czyli rok trzeba sie przemeczyc, a potem walczyc o swoje!

    • Irena goldowska
      10 marca 2012, 11:52

      Pracuje od 6lat w tym samym miejscu pracy w Londynie.Od pewnego czasu jestem zastraszana i dyskryminowana w pracy.Szczegolnie wtedy gdy mowie prawde do kierownika.czesto dostaje wiecej obowiazkow i pracy niz pozostali pracownicy.I wtedy gdy skarze sie na to to jestem zastraszana.Ostatnio dostalam list ze jezeli nie zmienie sie to zaklad pracy da mi zwolnienie.Przez miesiac kierownictwo ma obserwowac moje zachowanie.Napisalam list do szefowej.Nie wiem czy jest sens dawac ten list czy po prostu odczekac miesiac.......na odpowiedz mam kilka dni.Chce pojsc do CAB.Prosze o pomoc na moj e-mail.

    • AgataK
      1 kwietnia 2016, 04:49

      Ja tez jestem zastraszana I szykanowana.Zarzuty wobec mnie asabsurdalne, np. ze mam nieprzyjemna mine albo ze odmawiam wykonania swoich obowiazkow- a tak nie jest I nigdy nie bylo.
      Doszlo do tego, ze trzesa mi sie rece, cierpinme na bezsennosc I mam w nocy tzw. Odruchy wymiotne ( na tle nerwowym).
      Nice chce szukac innej pracy- ale chyba Bede musiala.
      Pozdrawiam wszystkich-Agata

    • Basia
      21 kwietnia 2016, 17:33

      Jeśli ktoś szuka pomocy to ten facet jest niesamowity - mi pomógł i wzmianki chce się odwdzięczyć komamtarzem :) to link do jego kanału . Świetny i ludzki prawnik https://youtu.be/Td3ryP-B-9s

    • Mike
      24 czerwca 2016, 20:31

      Odsyłam również do tego artykułu http://forum.londynek.net/viewtopic.php?f=15&t=18147&p=116914#p116914

    • Mike
      24 czerwca 2016, 20:34

      poprawny link http://forum.londynek.net/viewtopic.php?f=15&t=18147

    • Klosshans
      18 września 2017, 02:58

      Pracowałem trochę min. na budowach w UK i się napatrzyłem, masakra. Osobiście ja nie miałem takich sytuacji ale widziałem jak np: hindusi byli traktowani co nie znali języka angielskiego wogule, byli to starsi ludzie. Masakra. Może i lepiej,że nieznali tego języka.

    • PETER
      18 lutego 2022, 12:33

      Mnie w pracy zastraszają dlatego bo nie chcę po pracy spotykać się na imprezach ze współpracownikami , Również za to że jestem w pracy dokładny szybki a moje jedzenie jest podane ciepłe jak należy a nie jak kupa brei. Osoby które odwiedzają naszą restaurację lubią mnie gdy jestem w pracy natomiast współpracownicy moi tego nie znoszą gdy klienci pytają o mnie czy w dany dzień pracuję . Najgorszy jest Hed Chef nie może znieść tego że w pracy jestem lepszy od niego doprowadził do tego że włamano się do mojego telefonu i pisano do mojej rodziny i znajomych kłamstwa. Czasem ma dość

    • St
      15 marca 2023, 05:58

      Ja pracuje w finansach w malej szkockiej firmie Tzn mala nie jest ale biuro jest male a sklepow jest kilka w Szkocji plus teraz firma chce sie z kim polaczyc. Nie wiem co robic. Jestem traktowana Tak Jak powyzej. Moj zespol to 5 osob ze mna plus finance manager. Postawilam sie kilka razy plus rozmowa z managerem o wykluczeniu z teamu zalana lzami. Nic to nie dalo. Jest Tak busy i toksyczne miejsce, ze do toalety nie mozna wyjsc nie mowiac o wolnym dniu. A urlop to porazka. Wracasz i biurko zawalone papierami. Szukam pracy ale chyba jest kryzys bo nic nie moge znalezc. Nie mam juz sily.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.03.2024
    GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
    Reklama