Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Równouprawnienie - Equality Act 2010

Równouprawnienie - Equality Act 2010
Equality Act jest pierwszym w Wielkiej Brytanii dokumentem prawnym regulującym wszystkie kwestie dotyczące uprawnienia. (Fot. Getty Images)
Kwestie równouprawnienia i dyskryminacji w Wielkiej Brytanii reguluje sporządzony w 2010 r. dokument Equality Act.
Reklama
Reklama

Zjednoczone Królestwo jest uznawane za jeden z najbardziej zróżnicowanych krajów świata. Powszechny jest szacunek dla tej różnorodności i podejście oparte na integracji społecznej.

Równe traktowanie jest jedną z podstawowych wartości w angielskim prawie, o czym świadczą przepisy zakazujące większości rodzajów dyskryminacji, wprowadzone pod koniec XX wieku.

W celu dostosowania do prawa europejskiego, 1 października 2010 zastąpiono je jedną ustawą, znaną jako „Equality Act 2010”.

Ustawa określa różne rodzaje dyskryminacji, których ustawa zakazuje w odniesieniu do owych "cech chronionych” (występują pewne wyjątki, głównie dotyczące małżeństwa/związków i ciąży/macierzyństwa).

Dotychczas w Wielkiej Brytanii funkcjonował szereg przepisów prawnych regulujących kwestie równouprawnienia i dyskryminacji na tle:

Equality Act jest pierwszym w Wielkiej Brytanii dokumentem prawnym regulującym wszystkie, dotychczas rozproszone w różnych zapisach, kwestie. Od października 2010 roku dokument ten zastępuje dotychczasowe przepisy.

Dokument upraszcza i wzmacnia prawo w kwestii równouprawnienia i walki z dyskryminacją w sferze życia publicznego, a więc zarówno w pracy,  jak i w miejscach użytku publicznego.

 

Najważniejsze zmiany wprowadzone w Equality Act

1. Osoby niepełnosprawne

Rozszerzenie pojęcia "niepełnosprawność"
Najistotniejszą zmianą będzie nowy system określania czym jest niepełnosprawność. Osoby mające problem z codziennymi czynnościami na skutek np. depresji będą też uznane za niepełnosprawne.
Przykład: W takim wypadku, gdy wstanie rano, zwykłe czynności i planowanie zadań są utrudnione na skutek choroby, a stany depresyjne trwają z przerwami 2 lata, chory jest chroniony przez Act jako osoba niepełnosprawna.

Dyskryminacja pośrednia
Equality Act po raz pierwszy określa takie zjawisko. Do dyskryminacji pośredniej dochodzi gdy wprowadzone prawo dotyczy wszystkich jednak stawia osoby niepełnosprawne w gorszej sytuacji.
Przykład: Jeżeli szef decyduje np. o zmniejszeniu ilości dni pracy na rzecz wydłużenia godzin pracy dziennie, a Ty z powodu swej niepełnosprawności jesteś niezdolny do wykonywania pracy przez dłuższy czas to wówczas jesteś chroniony przez Act jako ofiara dyskryminacji pośredniej.
 

Bezprawna dyskryminacja
Dochodzi do niej w sytuacji, gdy ktoś wiedząc o Twojej niepełnosprawności, traktuje Cię gorzej od innych na skutek czynników wynikających z Twojej niepełnosprawności. Osoba taka nie ma prawa traktować Cię gorzej, jeśli tylko wie o Twojej niepełnosprawności.
Przykład: Jeśli szef traktuje Cię gorzej niż resztę pracowników, ponieważ ze względu na swoją niepełnosprawność musisz np. częściej prosić o dni wolne od pracy to jest to bezprawna dyskryminacja.

Niepełnosprawność a rekrutacja do pracy
Na mocy Equality Act pracodawca nie będzie miał już prawa pytać Cię na etapie rekrutacji o to, czy jesteś niepełnosprawny, czyli np. czy miałeś stany depresyjne lub czy spodziewasz się dziecka itp. Mogą zadać takie pytanie tylko w sytuacji, gdy aplikujesz na specjalne stanowisko wymagające określonych warunków zdrowotnych.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Pracodawcy lub osoby zapewniające usługi lub dostarczające dobra mają obowiązek dokonać zmian w miejscu pracy lub miejscu publicznym jeśli, jest ono niedostosowane do wynikających z Twojej niepełnosprawności czynników.
Przykład: Osoby niewidome w miejscu pracy muszą mieć zainstalowany specjalny program pomagający im wykonywać swój zawód. Jednocześnie Act określa, że osoby te nie mogą być obarczane kosztami tych udogodnień.

2. Kobiety zarabiające mniej niż mężczyźni
Prawo zawarte w Equality Act pomaga też kobietom, które za taką samą pracę dostają mniejsze wynagrodzenie niż mężczyźni. Pracodawca nie ma już prawa do wyciągnięcia konsekwencji na skutek Twojej rozmowy na ten temat z kolegami z pracy lub z przedstawicielami związków zawodowych.
Ta zmiana ma pomóc kobietom w walce o równouprawnienie w wynagrodzeniu.

3. Osoby opiekujące się osobami niepełnosprawnymi
Były dotychczas chronione przed dyskryminacją ze względu na opiekę nad niepełnosprawną osobą, jednak Act rozszerza tą ochronę w sytuacjach, gdy: robisz zakupy lub korzystasz z usług, korzystasz z miejsc użyteczności publicznej jak parki, biblioteki itp., korzystasz z usług publicznych lub publicznego transportu.

Przykład: Opiekujesz się poruszającą się na wózku siostrą i ochrona nocnego klubu nie chce Cię wpuścić do klubu, gdyż wpłynęłoby to negatywnie na wizerunek klubu.

4. Kobiety w ciąży, matki karmiące i kobiety po porodzie

Karmienie piersią
Kobiety mają prawo karmić piersią w miejscach publicznych, a jeśli np. w kawiarni zostaną poproszone o zrobienie tego w miejscu bardziej prywatnym, to jest to wbrew prawu.

Młodociane matki
Kobiety nie mogą być traktowane w szkole gorzej ze względu na to, że spodziewają się dziecka bądź właśnie je urodziły.

5. Osoby transseksualne
Prawo chroni osoby, które zmieniły płeć, są w trakcie takiej zmiany lub tylko wspomniały, że mają zamiar zmienić płeć.

Nowe prawo nie wymaga już od osób transseksualnych aby swoich praw dochodziły pozostając wyłącznie pod opieką medyczną.  Oznacza to, że nawet osoby, które zdecydowały dopiero, że chciałyby podjąć się takiej zmiany są chronione przed gorszym traktowaniem w sferze publicznej np. w szkole czy w urzędach.

W Wielkiej Brytanii w 2007 roku powstał urząd ministerialny - Minister ds. równouprawnienia (en. Secretary of State for Equalities), który zajmuje się sprawami równouprawnienia osób starszych, osób upośledzonych psychicznie, homoseksualistów oraz mniejszości etnicznych. Minister stoi na czele Government Equalities Office.

    Komentarze
    • RAF
      16 listopada 2011, 19:43

      Prosze o podpowiedz co moglbym zrobic w sytuacji ,gdy od ponad roku pracodawca po dlugiej przepychance wliczajac zwiazki zawodowe w dalszym ciagu nie honoruje przepisow o rownouprawnieniu mowiacych o rownej placy? Trace juz pomysly co moge jeszcze zrobic.

    • Observer
      12 marca 2015, 09:01

      W Zwiazku Sowieckim tez takie akty prawne produkowano, i to w hurtowych ilosciach. Tyle, ze tak w UK jak i w CCCP nic z tego nie wynikalo poza pustymi frazesami. Teoria swoje a zycie swoje.
      Jak beda chcieli Cie wywalic z roboty, to pretekst zawsze znajda i g***o im zrobisz. No, chyba ze lysych Ukraincow albo Serbow im na leb naslesz, ale tego nie polecam, bo mozesz wpasc z deszczu pod rynne.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.03.2024
    GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
    Reklama