Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pigułka gwałtu

Pigułka gwałtu
Ofiara pigułki gwałtu wygląda na pijaną. (Fot. Thinkstock)
Pigułka gwałtu to idealne narzędzie przestępców – po krótkim czasie nie zostają po niej żadne ślady, a ofiara nie pamięta, co się z nią działo przez kilka godzin. Kobietom ten narkotyk podawany jest na ogół do drinków i aby je wykorzystać seksualnie, mężczyznom - by zabrać portfel i wyczyścić ich konto bankowe.

Reklama
Reklama

Działanie pigułki gwałtu może zostać odebrane przez postronnych jako efekt upojenia alkoholowego. Oto fakty o tabletce gwałtu, które warto znać, aby ustrzec się przed poważnym zagrożeniem.

Problem staje się coraz poważniejszy – w Wielkiej Brytanii ofiarami pada rocznie ponad 7 tys. kobiet. Lato i wakacje to "najlepszy” sezon na pigułki gwałtu.

Co to jest?

Tabletki te mogą występować w postaci płynu, proszku, tabletek lub granulatu. Nie zmieniają smaku, koloru ani konsystencji napoju. Mała ilość wywołuje stan zbliżony do upojenia alkoholowego, osłabia czujność i zwiększa uległość.

Pigułka gwałtu, w Wielkiej Brytanii występuje pod nazwą "Date rape drug”, jest substancją, dzięki której można obezwładnić niczego nieświadomą ofiarę i ją seksualnie wykorzystać. Najczęściej wrzucana jest do drinków na imprezach w klubach i dyskotece. Ofiara nic nie pamięta i nie wie, co się z nią działo przez ostatnie godziny.

Tzw. pigułki gwałtu to przede wszystkim dwa specyfiki: flunitrazepam i kwas gamma-hydroksymasłowy czyli tzw. GHB.

Tabletek nikt nie wymyślił po to, aby krzywdzić, wykorzystywać i okradać. GHB stosowany jest w leczeniu nagłych napadów senności zwanych narkolepsją, zaś flunitrazepamem leczy się bezsenność, czasem używa się go też do znieczulenia ogólnego przed operacją.


Kiedy największe zagrożenie?

Policja i lekarze twierdzą, że zagrożenie zwiększa się latem, bo ludzie wyjeżdżają na wakacje i częściej chodzą do klubów i do pubów. Uważać należy jednak przez cały rok, a w miejscach rozrywki najlepiej nie rozstawać się ze swoim drinkiem, nawet jeśli jest bezalkoholowy. W Wielkiej Brytanii z tego powodu nikogo nie dziwi widok kobiet, które w nocnych klubach zabierają ze sobą szklanki z napojem do toalety.


Co robić, aby nie stać się ofiarą pigułki gwałtu?

  • Unikaj samotnych wizyt w klubach i na imprezach lub w towarzystwie nieznanych osób.
  • Informuj domowników lub znajomych, gdzie się wybierasz i o której godzinie planujesz powrót.
  • Nie pij niczego, co oferuje nieznajoma osoba.
  • Nie dziel się i nie wymieniaj drinkami
  • Pij tylko z własnoręcznie otwartej butelki lub puszki, a jeżeli robi to barman, to żądaj, aby uczynił to na Twoich oczach.
  • Obserwuj, jak napój jest przyrządzany.
  • Nie zostawiaj napoju bez opieki, nawet gdy odchodzisz tylko na chwilę.
  • Jeżeli napój wygląda lub smakuje inaczej - nie ryzykuj, nie pij go. Jeśli po wypiciu jakiegoś napoju poczujesz się dziwnie, nawet gdy miał niską zawartość alkoholu (np. mdłości, zawroty głowy, zaburzenia widzenia itp.), szukaj pomocy u zaufanej osoby lub zadzwoń na pogotowie. Unikaj wówczas miejsc ustronnych i ciemnych pomieszczeń. Bądź tam, gdzie jest dużo ludzi.
  • Jeżeli podejrzewasz, że zostało popełnione przestępstwo przy użyciu tzw. pigułki gwałtu, zgłoś się natychmiast na policję.


Jak się zabezpieczyć?

Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed zażyciem pigułki jest skorzystanie z testera antynarkotykowego. Wystarczy nanieść na niego kilka kropli napoju i sprawdzić, czy zabarwi się on na ciemnoniebiesko, jeśli tak, to możemy być pewni, że ktoś próbował nas odurzyć niebezpieczną substancją.

Tester wykrywa dwa najczęściej stosowane środki, czyli GHB oraz ketaminę, której używa się do znieczulania podczas krótkotrwałych zabiegów chirurgicznych.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama