Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kradzież z konta bankowego. Winna karta zbliżeniowa?

Kradzież z konta bankowego. Winna karta zbliżeniowa?
Płacisz kartą bezdotykową? Chroń ją przed złodziejami. (Fot. Getty Images)
Kradzieże pieniędzy z kart płatniczych zdarzają się coraz częściej na całym świecie. Regularnie pojawiają się informacje, że komuś zniknęły z konta pieniądze za produkty albo usługi, o których nie miał pojęcia. Jak sobie radzić, kiedy przestępcy ukradli nasze pieniądze?
Reklama
Reklama

Coraz więcej osób używa kart zbliżeniowych (contactless) w sklepach, kawiarniach czy stacjach benzynowych. Taką metodę płatności można stosować też korzystając z transportu miejskiego w Londynie.

Winna karta zbliżeniowa?

Do kradzieży dochodzi najczęściej w środkach komunikacji miejskiej lub w sklepach. Złodziejom wystarczą dwa nowoczesne telefony z systemem NFC oraz specjalne oprogramowanie, które jest dostępne w sieci. Ofiarom trudno się zorientować, ponieważ złodzieje nie wyrywają portfeli i torebek. Jak wynika z badań i testów przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge, przestępcy mogą przechwycić sygnał z odległości jednego metra.

Jak się chronić?

  • Kartę zbliżeniową można owinąć folią aluminiową albo specjalnym etui.
  • Można rozkodować kartę w pamięci telefonu - płacenie telefonem z funkcją NFC ma przewagę nad kartami zbliżeniowymi
     

Jak odzyskać pieniądze?

Jeśli przestępcom udało się ściągnąć płatność z naszego konta, niezwłocznie należy o tym poinformować bank i zaznaczyć, że operacja finansowa nie była przez nas autoryzowana. W większości przypadków banki zwracają straconą przez ich klienta gotówkę. Na wypadek kolejnych prób bank zablokuje pobranie podejrzanej płatności.

Przestępstwo należy zgłosić też policji. Można to zrobić korzystając ze strony: www.actionfraud.police.uk.

Pierwsze karty zbliżeniowe w Wielkiej Brytanii wprowadził bank Barclays w 2008 roku.

Limit płatności tym rodzajem karty wynosi 30 funtów, do września 2015 roku stosowano ograniczenie w wysokości 20 funtów.

Nad Tamizą 1 na 3 osoby korzystające z kart płatniczych, posługuje się zbliżeniową. Średnia kwota jednorazowej płatności wynosi 8,26 funta.  

    Komentarze
    • Rob_Lon
      9 sierpnia 2016, 01:55

      Hmm 74,5 miliona mieszkańców Zjednoczonego Królestwa uzywa kart zblizeniowych??!! Jestem ciekaw jak to jest mozliwe jak jest 65 milionów mieszkanców w UK!! Nawet w Londynie kart tych uzywa jedynie 1/3 ludnosci.. Kto pisze te wrtykuly!?

    • Polak
      9 sierpnia 2016, 23:28

      A folia aluminiowa nie za cienka?

    • 1234fdg
      10 sierpnia 2016, 01:40

      ~Rob_Lon ponieważ wiele osób ma kilka kart sam mam 3.

    • Pol z Polski
      15 sierpnia 2016, 13:37

      Mozesz zakupic rolke olowiu powinna wystarczec do zabezpieczenia kary hehe :)

    • Toom
      3 lutego 2018, 16:08

      Troche to dziwne ,jak musze zaplacic to fizycznie musze dotknac czytnika w terminalu !!!.A tu sie dowiaduje ze jakis gosciu moze szczytywac karty bo ma telefon i program ogolnie dostepny -no chyba jakas paranoja albo artykul z fusow pisany :-(

    • Prem
      26 grudnia 2020, 15:23

      Do Toom - niestety artykuł zawiera prawdziwe informacje. Terminal ma bardzo "słaby" sygnał. Klient płacący kartą może mieć w portfelu kilka kolejnych. Trzymając portfel powiedzmy 30 cm od terminalu przy silniejszym sygnale następowałyby przekłamania i pobieranie opłat z innych kart niż zamierzona. Natomiast są urządzenia, które potrafią sczytać kartę nawet z odległości 1,5m!

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama