Komornik, czyli bailiff

3 maja 2017, Londynek.net, Brak komentarzy00
Komornik, czyli bailiff
Komornik odzyskuje długi. (Fot. Thinkstock)

Twój wierzyciel – osoba, której jesteś dłużny pieniądze – może zgłosić fakt, że nie oddałeś jej pieniędzy do sądu. Sąd może wydać nakaz egzekucji (warrant of execution), co może oznaczać, że komornik zostanie poproszony o pomoc w egzekucji długu.

Jeśli jesteś winny podatek HM Revenue and Customs lub Council Tax Twoim władzom lokalnym, te instytucje także mogą wysłać komornika w celu egzekucji długu.

Poborca należności

Wierzyciel może skierować się do agencji, które zajmie się egzekucją długu. Poborcy należności nie mają takiej samej władzy jak komornicy, ponieważ agencje zajmujące się ściąganiem długów nie mają takiej mocy jak sądy. Poborcy nie mogą wejść do Twojego domu ani przejąć Twoich dóbr.

Pamiętaj, że poborca nie ma prawa Cię zastraszać, ani Ci grozić. Jeśli dojdzie do takie sytuacji, skontaktuj się z policją lub z władzami lokalnymi.

Jak uniknąć wizyty komornika?

Jeśli sprawa Twojego długu trafiła do sądu cywilnego i wydano nakaz egzekucji, możesz starać się uniknąć wizyty komornika, wypełniając formularz N245 w sądzie cywilnym i proponując tym samym spłacenie długu, np. w ratach. Pamiętaj, żeby oferta, którą składasz była realna i byś był w stanie sproostać jej warunkom. Jeśli Twoja propozycja zostanie przyjęta, unikniesz wizyty komornika – tak długo, jak długo będziesz wywiązywał się z umowy. Jeśli przestaniesz spłacać dług, możesz spodziewaćsię komornika.

Co może zrobić komornik?

Po pierwsze, jeśli komornik wysłany przez sąd cywilny, pojawi się u Ciebie, nie musisz go wpuszczać. Nie może on zmusić Cię do tego, być otworzył mu drzwi podczas ich pierwszej wizyty. Może natomiast wejśc do domu przez otwarte drzwi lub okna. Jeśli jednak otworzyłeś drzwi, nie wiedząc, że stoi za nimi komornik, a on zablokuje drzwi nogą lub będzie chciał wtargnąć do środka, mimo iż nie chcesz go wpuścić, zachowanie komornika będzie niezgodne z prawem.

W przypadku długu HMRC, komornik ma prawo wtargnąć do Twojego domu – musi jednak przedstawić Ci nakaz sądowy. W przypadku zalegania przez z Ciebie z opłatami sądowymi, komornik ma prawo wtargnąć do domu bez nakazu.

Negocjacje z komornikiem

Może wynegocjować z komornikiem częściową lub całkowitą spłatę długu podczas jego wizyty. Tym sposobem komornik nie wyniesie nic z Twojego domu. Jeśli zdecydujesz się na spłatę długu, zadbaj o to, by otrzymać rachunek.

Prawdopodobnie opłaty i kary za każdą kolejną wizytę komornika zostaną doliczone do Twojego długu. Masz do nich wgląd; możesz także dyskutować na temat wysokości grzywny.

Co może zabrać komornik?

Komornik nie może zabrać rzeczy niezbędnych, takich jak ubrania, lodówka, kuchenka, łóżko (większość mebli w ogóle), a także sprzęt, którego potrzebujesz do pracy (np. komputer czy narzędzia ogrodnicze).

Może natomiast zabrać telewizor oraz rzeczy znajdujące się poza domem – takie jak samochód czy wyposażenie ogrodu – oraz te, które znajdują się w otwartym garażu czy szopie.

Eksmisja

Jeśli zalegasz z czynszem albo ze spłatą kredytu, właściciel domu albo pożyczkodawca może dostać nakaz eksmisji. W tym przypadku, komornik może włamać się do Twojego mieszkania.

Gdzie skierować się po pomoc?

Po pomoc możesz skierować się do:

Chcesz wiedzieć więcej o komornikach i poborcach należności na Wyspach? Zaglądnij tutaj.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 25 maja 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8238 zł -0.05 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.1796 zł -0.02 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.7177 zł -0.04 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8289 zł -0.02 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.7686 zł -0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama