Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Karmienie dziecka

Karmienie dziecka
Karmienie piersią jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka. (Fot. Getty Images)
Piersią czy butelką? Decyzję o karmieniu piersią najlepiej podjąć się jeszcze w ciąży. Karmienie piersią jest uznane za najzdrowsze dla dziecka, ale są mamy, które wolą swoje dzieci karmić butelką.
Reklama
Reklama

Lekarze zapewniają, że mleko matki ma w swoim składzie wszystko to, co dziecku potrzebne jest najbardziej, by mogło się prawidłowo rozwijać.

Skład mleka kobiecego jest zmienny i dostosowany idealnie do potrzeb noworodka i rozwijającego się niemowlęcia. 

Karmienie  piersią, dlaczego najlepsze?

  • mleko z piersi jest naturalne - “zaprojektowane" specjalnie dla Twojej pociechy
  • mleko z piersi zmienia się razem z Twoim dzieckiem, dzięki czemu dostaje ono dokładnie to, czego potrzebuje
  • karmienie piersią pomaga chronić Twoje dziecko przed infekcjami, ponieważ zawiera naturalne antybiotyki
  • karmienie piersią jest zalecane zwłaszcza w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, ponieważ zapewnia wszystkie składniki odżywcze, których mu potrzeba
  • dzieci karmione piersią są pięć razy mniej podatne na możliwość hospitalizacji przy zakażeniach takich jak salmonelloza i infekcje dróg oddechowych
  • pozwoli również uniknąć Twojemu dziecku zatwardzenia
  • dzieci karmione piersią są mniej podatne na alergie i egzemy
  • mleko z piersi zawiera czynniki wzrostowe i hormony, które korzystnie wpływają na rozwój dziecka

Dlaczego pierś jest najlepsza dla matki?

  • karmienie piersią jest darmowe
  • głodne dziecko nie musi czekać na wyparzenie butelki i przygotowywanie karmy
  • możesz karmić w ten sposób zawsze i wszędzie
  • karmienie piersią jest dużo łatwiejsze niż butelką, zwłaszcza w środku nocy
  • dzięki karmieniu piersią Twoja macica szybciej powróci do normalnych rozmiarów
  • zużyjesz więcej kalorii
  • karmienie piersią redukuje ryzyko zachorowania na preklimakterycznego raka piersi

Pamiętaj, że:

Karmienie piersią to umiejętność, a wszystkich umiejętności uczy się w praktyce. Jeśli chcesz karmić piersią, ale masz z tym problemy, poproś swoją położną o pomoc i skonsultuj się z pielęgniarzem-specjalistą do karmienia piersią.

Karmienie butelką

Karmienie butelką na początku może wydawać się trudne, ale jeśli wpadniesz w rutynę, będziesz w stanie zrelaksować się i czerpać z tego przyjemność.

Zaletą karmienia butelką jest to, że mogą to robić ojcowie i opiekunowie, abyś zaznała chwili wytchnienia. Możesz używać modyfikowanego mleka w proszku lub możesz napuszczać do butelki mleka z własnej piersi. Możesz również je mieszać. Wszystkie z tych możliwości zapewniają Twojemu dziecku odżywianie jakiego potrzebuje.

Higiena karmienia butelką:

  • upewnić się, że cały sprzęt do karmienia dziecka jest odpowiednio zdezynfekowany - jeżeli jest inaczej, dziecko może zachorować (pamiętaj, że zarazki są niewidoczne gołym okiem)
  • zawsze postępuj zgodnie z instrukcją zamieszczoną na pudełku mleka w proszku - niech Cię nie podkusi, aby dać dziecku więcej mleka niż jest zalecane
  • zawsze sprawdź, czy temperatura mleka jest odpowiednia, zanim mu je podasz - nigdy nie podgrzewaj go w mikrofali - możesz poparzyć buzię dziecka

Sojowe modyfikowane mleko w proszku

Sojowe modyfikowane mleko w proszku powinno być dawane dzieciom, które mają alergię na mleko krowie i tylko wtedy, jeśli jest to zalecane przez lekarza. Może przysługiwać Ci prawo do darmowego mleka w proszku.

Zdrowe odżywianie a karmienie piersią

Zdrowa, zróżnicowana i zbalansowana dieta pomoże Tobie i Twojemu dziecku dobrze się rozwijać podczas karmienia piersią. Wiedza na temat tego, co i ile jeść, jakie witaminy przyjmować, a jakich unikać, jest najwyższej wagi, ponieważ to co zjesz, zje również Twoje dziecko.

Witaminy i jedzenie

Zalecane jest spożywanie suplementu zawierającego 10mcg witaminy D raz dziennie. Jeśli otrzymujesz zasiłek dla osób o niskich dochodach lub zasiłek dla osób poszukujących pracy, przysługują Ci darmowe suplementy zawierające witaminy A, C i D z klinik do spraw zdrowia matki i dziecka.

Jako część zdrowej diety powinnaś spróbować jeść następujące pokarmy:

  • co najmniej pięć dań zróżnicowanych owoców i warzyw dziennie
  • produkty bogate w skrobię, np. chleb i ziemniaki
  • pełnoziarnisty chleb, makaron i płatki śniadaniowe, które zawierają dużo błonnika
  • bogate w proteiny posiłki takie jak chude mięso i kurczak, rośliny strączkowe, jaja i ryby (patrz niżej)
  • produkty mleczne, np. mleko, sery i jogurty

Czego unikać podczas karmienia piersią ?

  • więcej niż jednego posiłku tygodniowo zawierającego mięso rekina, ryby-piły lub marlina
  • więcej niż dwóch posiłków tygodniowo z tłustych ryb takich jak makrele, sardynki, pstrągi i świeży tuńczyk (tuńczyk w puszcze nie jest zaliczany do tłustych ryb)
  • orzeszki ziemne w każdej postaci jeśli Ty, ojciec dziecka lub rodzeństwo ma katar sienny, astmę lub wypryski
  • poważnego chudnięcia

Napoje zawierające kofeinę mogą drażnić Twoje dziecko, tak więc ogranicz spożycie herbat, kawy i napojów w stylu Coca-coli. Spożywanie alkoholu w dużych ilościach będzie miało zły wpływ na dziecko: spróbuj ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, pij tylko okazjonalnie, unikaj picia przed karmieniem dziecka.

Informacje na temat zdrowego odżywiania są zawarte w książce "Birth to Five" dostępnej za darmo od lekarza pierwszego kontaktu, położnej lub pielęgniarza środowiskowego pod warunkiem, że jest to Twoja pierwsza ciąża.  

Darmowe mleko owoce, warzywa, modyfikowane mleko w proszku i witaminy

Mogą Ci przysługiwać darmowe mleko, świeże owoce i warzywa, modyfikowane mleko w proszku i witaminy w ramach programu Zdrowy Start (Healthy Start).

Kto spełnia warunki Healthy Start?

Możesz spełniać warunki, jeśli jesteś w ciąży i/lub masz co najmniej jedno dziecko w wieku poniżej 4 lat a Twoja rodzina otrzymuje:

  • zasiłek dla osób o niskich dochodach
  • zależny od dochodów zasiłek dla osób o niskich zarobkach
  • ulga podatkowa dla osób wychowujących dzieci (ale nie ulga podatkowa dla osób pracujących) z rocznym dochodem rodziny nie przekraczającym 14,000 funtów

Lub:

  • jeśli jesteś ciężarna i masz mniej niż 18 lat

Co otrzymasz?

Możesz otrzymać talony, z których każdy wart jest 2,8 funta, a które można wydać na mleko, świeże owoce i warzywa lub na modyfikowane mleko w proszku

Kobiety ciężarne i dzieci między 1 a 4 rokiem życia otrzymują 1 talon tygodniowo. Dzieci poniżej jednego roczku otrzymują 2 talony tygodniowo.

Możesz również dostać darmowe suplementy witaminowe. Przeważnie są dostępne w klinikach publicznej służby zdrowia i w ośrodkach zdrowia. Zapytaj swoją położną lub pielęgniarza środowiskowy o radę.

Jak ubiegać się o talony Healthy Start

Musisz wypełnić formularz i poprosić swoją położną, pielęgniarza środowiskowego lub zarejestrowanego lekarza aby go podpisał.

Aby zasięgnąć rady na temat zdrowia podczas ciąży, możesz skontaktować się z NHS Direct pod numerem 111 lub skorzystać z informacji na stronie internetowej "Your pregnancy and baby guide".

Zdrowe odżywianie noworodków

Mleko z piersi dostarcza wszystkich składników odżywczych jakich Twoje dziecko potrzebuje do zdrowego rozwoju w pierwszych etapach swojego życia, a poza tym wzmacnia jego zdrowie na długi czas. Karmienie piersią nawet przez krótki okres ma duże znaczenie.

Karmienie piersią w miejscach publicznych

Znaj swoje prawa! Nigdy nie powinnaś mieć poczucia dyskomfortu związanego z karmieniem piersią w miejscach publicznych. Nikomu nie wolno prosić kobiety karmiącej piersią o opuszczenie publicznego miejsca, takiego jak kawiarnia, sklep lub transport publiczny.

Więcej informacji na temat karmienia dziecka w miejscach publicznych można znaleźć na stronie internetowej NHS "Your pregnancy and baby guide" w artykule "Breastfeeding in public".

Mleko z piersi i jego alternatywy

Jedyną alternatywą dla mleka z piersi jest modyfikowane mleko w proszku. Krowie mleko nie jest odpowiednie jako główne pożywienie w pierwszym roku życia. Modyfikowane mleko w proszku po niższych cenach jest dostępne dla dzieci poniżej 1 roku życia pochodzących z rodzin o niskim dochodzie.

Zaleca się, aby przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka karmić je piersią, ponieważ dopiero po tym okresie zaczynają ono potrzebować czegoś więcej. Jest to dobry czas, aby zacząć stopniowe wprowadzanie pożywienia nie pochodzącego od mleka - ten etap nazywa się "odstawianiem". Niektóre dzieci akceptują pokarm stały wcześniej, niektóre później, warto więc wziąć pod uwagę następujące rady:

  • od mleka do pokarmów stałych przechodź stopniowo
  •  dostosuj się do tempa Twojego dziecka z przyzwyczajaniem go do różnych nowych smaków i wyglądu jedzenia
  • zawsze bądź w pobliżu, gdy Twoje dziecko coś je, aby wyeliminować ryzyko zadławienia
  • nie martw się, jeśli Twoje dziecko odmawia przyjmowania jedzenia - ono samo najlepiej wie, kiedy jest najedzone, a kiedy głodne
  • pozwalaj jeść swojemu dziecku o takiej porze dnia, żeby Twoje dziecko było jak najbardziej zrelaksowane (zaobserwuj to na podstawie doświadczenia)
  • zachęć swoje dziecko do zmian, np. podając mu łyżkę, aby samo próbowało jeść

Dobrym pomysłem jest przyzwyczajenie dziecka do różnorodnych smaków we wczesnym wieku. Są jednak pewne pokarmy, których nie powinieneś włączać do diety swojego dziecka:

  • słone potrawy (np. bekon, ser, kiełbaski)
  • słodycze
  • miód

Twój pielęgniarz środowiskowy może okazać się bardzo pomocny. Kiedy Twoje dziecko będzie miało roczek, będzie już w stanie cieszyć się większością potraw spożywanych przez resztę rodziny.

Dzieci i młodzież w wieku 5-16 lat mogą uzyskać informacje o zdrowym odżywianiu na specjalnie w tym celu zaprojektowanych stronach internetowych.

Zdrowe odżywianie dzieci do 5. roku życia

W okresie pomiędzy odzwyczajeniem od mleka do piątego roku życia, dzieci rosną bardzo szybko i są bardzo aktywne. Z tego właśnie powodu ważne jest, aby zapewnić im zdrową dietę, co oznacza sprawdzanie kalorii, jedzenia i spożycia składników pokarmowych.

Mleko i jedzenie

Ważne jest aby Twoje dziecko miało dietę, która dostarczy mu odpowiednich ilości kalorii i składników odżywczych. Młode dzieci, zwłaszcza te poniżej 2 roku życia, potrzebują tłustego mleka, jogurtów i sera, a nie ich niskotłuszczowych odmian.

Aż do skończenia 3 lat Twoje dziecko potrzebuje co najmniej pół litra (250-300ml) mleka dziennie (mleko z piersi lub modyfikowane mleko w proszku dla dzieci poniżej 1 roku życia z tłustym mlekiem krowim; ewentualnie mieszankę odżywczą dla 1 latków w połączeniu z poprzednimi).

Jeśli chodzi o jedzenie, wymienione niżej produkty powinny znaleźć się w jadłospisie Twojego dziecka. Dbając o to, dostarczysz mu witamin, protein, błonnika i minerałów których bardzo potrzebują:

  • produkty mleczne
  • chleb, płatki zbożowe, ryż, makaron i ziemniaki
  • mięso, jaja, fasolka i soczewica
  • tłuste ryby, takie jak świeży tuńczyk, makrela, sardynki czy łosoś (nie więcej niż 4 porcje tygodniowo dla chłopców i 2 dla dziewczynek)
  • owoce i warzywa

Do czasu aż Twoje dziecko osiągnie wiek 5 lat, powinno jeść potrawy domowe. Jednakże powinieneś upewnić się, że ich dieta nie zawiera zbyt wiele tłuszczy nasyconych, które można znaleźć w maśle, margarynach, tłustych produktach mięsnych, herbatnikach i ciastach. Kolejne rzeczy których należy unikać, to:

  • surowe jaja i potrawy zawierające częściowo ugotowane jaja
  • całe lub kruszone orzechy (aby wykluczyć ryzyko zadławienia)
  • mięsa rekina, ryby-piły i marlina (zawiera ono wysoki poziom rtęci)
  • surowych owoców morza
  • jedzenia zawierającego wysoki poziom soli oraz napojów bogatych w cukier

Dzieciom przed 5 rokiem życia zaleca się jedzenie draży witaminowych zawierających witaminy A, C i D. Możesz je kupić w aptece lub w centrum zdrowia dziecka. Jeśli kwalifikujesz się do Programu Pomocy Żywieniowej (Welfare Food Scheme, WFS), możesz dostać je za darmo.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama