Home Office - czyli co i jak z dokumentami?

8 marca 2016, Londynek.net 200
Home Office - czyli co i jak z dokumentami?

Co zrobić, gdy dokumenty znajdujące się w Home Office, są nam w danej chwili potrzebne?

Polacy chcący podjąć pracę w Wielkiej Brytanii od 1 maja 2011 r. nie muszą już rejestrować się w Home Office. Jednak dokument ten czasami się przydaje -  w szczególności, gdy staramy się o świadczenia socjalne, stałą rezydenturę lub brytyjskie obywatelstwo.

UWAGA: Nie mogą być to kopie dokumentów, tylko ORYGINAŁY! Dlatego właśnie, kiedy Twój dokument znajduje się w Home Office, nie należy planować żadnych wyjazdów za granicę.

Jeśli poprosisz o zwrot paszportu, Home Office ma obowiązek odesłać go w ciągu 20 dni roboczych od momentu złożenia przez Ciebie takiego wniosku.  Jednak Home Office stara się zwracać 90 proc. dokumentów w ciągu 20 dni roboczych.

Jeśli wysłałeś dokumenty do Home Office listem poleconym (special delivery) i chcesz potwierdzić ich odbiór, możesz śledzić przesyłkę na stronie internetowej Royal Mail (na kwitku znajduje się specjalny numer przesyłki, który umożliwia sprawdzenie, gdzie ona jest). Poza tym dzięki otrzymanemu na poczcie potwierdzeniu wysłania dokumentów, w razie problemów ma się dowód, by zgłosić reklamację.

Może się zdarzyć sytuacja, kiedy będziesz pilnie potrzebować swojego dowodu. Na stronie internetowej HO znajdują się informacje, iż w kilku przypadkach są oni w stanie zwrócić Ci go wcześniej.  Chodzi tutaj o wyjątkowe okoliczności, takie jak: 

* pogrzeb,
* pilna pomoc medyczna,
* pilna podróż służbowa,
* ciąża,
* Twoja umowa o pracę wygasła i chcesz wrócić do domu.

Należy wtedy, według informacji podanych na stronie HO, wypełnić formularz (request form for return of travel documents). Ważne by załączyć dowód na to, że potrzebny jest nam dokument tożsamości ( np. kopia biletu samolotowego). Nie gwarantuje to zwrotu dowodu natychmiast, ale może przyśpieszyć proces rejestracji.

Mój dowód osobisty/paszport został do mnie odesłany, ale go jeszcze nie otrzymałem. Co mam robić?

Home Office odłsyła dokumenty listem poleconym i zawsze ktoś w domu podpisem musi potwierdzić, że odebrał przesyłkę. W przypadku, gdy listonosz nikogo nie zastał, należy skontakrować się z  Royal Mail, która zorganizuje ponowną dostawę. Jeśli posiadasz mumer przesyłki, możesz ją monitorować na stronie internetowej Royal Mail lub zadzwonić do Royal Mail pod numer: 0845 774 0740.

Możesz także zadzwonić do BIURA OBSŁUGI KLIENTA DO SPRAW POZWOLEŃ NA PRACĘ pod numer telefonu: 0114 207 4074 z przygotowanym number (znajdziesz go na potwierdzeniu otrzymania dokumentów przesłanym przez HO).

Musisz pamiętać, że po zakończeniu aplikacji WRS, otrzymasz dwie przesyłki - jedna będzie zawierać  kartę WRS i certyfikat, a druga Twój paszport lub dowód osobisty. Paczki mogą dotrzeć w innych terminach.

Co zrobić, jeśli Home Office zgubi moje dokumenty?

Niestety takie przypadki zdarzają się w brytyjskich urzędach pocztowych jak i w Home Office. Dlatego zawsze zaleca się robienie kopii ważnych dokumentów oraz wysyłanie ich listem poleconym. Poza tym warto mieć zawsze dwa dowody potwierdzające tożsamość.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


~Kwiatek

Witam.wysylal.ktos parzport do ho .? Ile się czeka na odesłanie paszportu spowrotem ?wysłałem.paszport tydzień temu bo wysłali pismo domnie żebym.doslal.paszport a w ciągu tego już miałem.zarezerwowana wycieczkę do wylotu mam.jeszcze dwa tyg .adwokat dołączył do dokumentów że proszę o szybkie odesłanie paszportu i dodał kopię zakupionej wycieczki .

Piter brook house

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 19 lutego 2018

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.6829 zł 0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.1467 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.3411 zł 0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.6013 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.6623 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama