Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Gdzie szukać pomocy, gdy chcesz rzucić palenie?

Gdzie szukać pomocy, gdy chcesz rzucić palenie?
Palacze w UK mogą skorzystać ze wsparcia, jakie oferuje brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (National Health Service). (Fot. Thinkstock)
Palenie szkodzi - to wiemy wszyscy, ale niemal każdy z nas spotyka się z tym zjawiskiem na co dzień. W walce z paleniem warto przede wszystkim pomyśleć o zdrowiu, podpowiadamy jak i gdzie szukać wsparcia.
Reklama
Reklama

Kilka milionów osób na Wyspach nałogowo pali papierosy. Wiele osób stara się z tym walczyć, ale brakuje im motywacji. 

Na początek warto zapoznać się z ustawą o kupnie i sprzedaży tytoniu na terenie Wielkiej Brytanii.

Ustawa ta mówi, iż sprzedaż papierosów (lub innych produktów tytoniowych) osobom poniżej 18 roku życia jest w Anglii i Walii nielegalne.

Badania dowodzą, że osoby, które zaczynają palić w wieku 15 lat są trzykrotnie bardziej narażone na śmierć z powodu raka, niż osoby, które rozpoczynają palenie po 20-tym roku życia.

W UK obowiązuje ustawa zabraniająca sprzedawcom w supermarketach eksponowania wyrobów tytoniowych. Ma ona na celu zmniejszenie liczby palaczy w Wielkiej Brytanii. Jest jednocześnie odpowiedzią na wyniki badań Departamentu Zdrowia, które potwierdzają, że eksponowane w sklepach papierosy jedynie zachęcają młodzież do nałogu.

Poza tym od kilku lat, a dokładnie od 1 lipca 2007 r.  palenie papierosów w zamkniętej przestrzeni publicznej jest w Wielkiej Brytanii niezgodne z prawem. Zakaz palenia obowiązuje m.in.:

  • w kawiarniach i restauracjach,
  •  w centrach handlowych,
  • na stacjach kolejowych.

Dlaczego zaczynamy  palić papierosy?

Mimo że wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożenia dla zdrowia związanego z paleniem, każdego roku tysiące ludzi decyduje się na rozpoczęcie nałogu. Poza tym duża liczba dorosłych palaczy przyznaje się, że swoją "przygodę" z papierosem  zaczęła, gdy miała poniżej 16 lat.

Zaczynasz palić, bo palą twoi znajomi, kopiujesz kogoś ze swoich krewnych, a czasami sięgasz po papierosa z czystej, ludzkiej ciekawości. Niezależnie od przyczyny, każdy palacz wie, że dużo łatwiej jest zacząć nałóg, niż go rzucić.

Wiadomo - zdrowie jest najważniejsze, ale bycie palaczem sporo kosztuje. 21 marca br. na skutek 5-procentowego wzrostu cła na tytoń i napoje alkoholowe, produkty te podrożały jeszcze bardziej. Po ostatniej podwyżce paczka papierosów jest droższa o 37 pensów. Jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii i palisz dziennie 10 papierosów, to rocznie tracisz na nie ok. 1200 funtów. Tylko pomyśl o wszystkich rzeczach, które można by było kupić za te pieniądze.


Zagrożenia dla zdrowia

Osoby, które palą regularnie są dużo bardziej narażone na pewne choroby w dorosłym wieku. Należą do nich: rak płuc, choroby serca i rozedma płuc. Palenie niekorzystnie wpływa również na  płodność.

Mimo, że to nikotyna jest składnikiem, który sprawia, że ​​papierosy wciągają, to przede wszystkim inne związki chemiczne zawarte w papierosach niszczą zdrowie.

Istnieją również inne skutki palenia tytoniu, które występują bez względu na wiek. Zaliczają się do nich:

  • uszkodzone kubki smakowe,
  • starzenie się skóry,
  • przebarwione zęby,
  • przesiąknięte zapachem tytoniu ubranie.

Mity na temat palenia

Wiele osób nawet nie próbuje zrezygnować z nałogu, bo słyszało o różnych "skutkach ubocznych". W rzeczywistości większość z nich to mity :

  • papierosy sprawiają, że jesteśmy zrelaksowani - to nieprawda. W rzeczywistości, palenie     przyspiesza tętno,
  • rezygnacja z palenia wcale nie oznacza, że dużo przybierzesz na wadze. Owszem apetyt może wzrosnąć, zwłaszcza na początku, ale kilka dodatkowych kilogramów jest dużo zdrowsze niż bycie nałogowym palaczem,
  • myślisz, że im będziesz starszy, tym łatwiej rzucisz palenie  - prawda jest taka, że im dłużej zwlekasz, tym trudniej jest zrezygnować z papierosów

Chcę rzucić nałóg. Gdzie szukać pomocy?

Jeśli zdecydowaliśmy się zerwać z nałogiem, istnieje kilka rozwiązań, które sprawią, że będzie ci trochę łatwiej zrobić ten pierwszy krok.


Pomoc przez telefon

National Health Service (NHS) uruchomił infolinię, która każdego roku pomaga tysiącom ludzi skończyć z nałogiem. Zadaniem pracownika NHS jest  wesprzeć osobę, która zgłasza się po pomoc i doradzić, jak zacząć walkę z nałogiem, a także udzielić niezbędnych informacji na temat grup wsparcia w twojej okolicy.

Infolinia NHS Smokefree Helpline  0300 123 1044 jest czynna od godz. 9:00 do 20:00.

Plastry i gumy

Nikotyna z plastrów jest uwalniana i wchłaniana do krwiobiegu przez skórę. Stosowanie plastrów lub gum nikotynowych ma głównie pomóc z ograniczeniu odczuwania "głodu nikotynowego", który jest najbardziej dotkliwą konsekwencją odstawienia palenia. Dodatkowo w czasie stosowania kuracji oduczamy nasz mózg od nawyku sięgania po papierosa, co jest też ogromnie ważne - gdyż jak zwykle trwałe zmiany wymagają czasu.

Plastry oraz gumy nikotynowe są dostępne w większości aptek. Można także poprosić swojego lekarza o przepisanie na nie recepty. Pamiętaj, żeby zawsze skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek zamienników nikotyny.

The Quit Kit

The Quit Kit to specjalna skrzynka, w której znajduje się wiele praktycznych narzędzi i porad opracowanych przez ekspertów,  zarówno tych palących, jak i byłych palaczy. Ten pomysł NHS pomógł już tysiącom osób rzucić palenie. Zestaw można bezpłatnie zamówić przez internet na stronie internetowej Smoke Free.

    Komentarze
    • Ada
      30 września 2014, 14:45

      ALLAN CAR - prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie

    • Hrabia
      16 kwietnia 2015, 09:39

      Potwierdzam.Allen Carr-warto przeczytać ta książkę.Naprawdę pomaga rzucić palenie !!!

    • Eks palacz
      16 stycznia 2019, 12:25

      Byłem na spotkaniu w centrum Allena Carra i już rok jak nie pale .. polecam wszystkim !!! Zero silnej woli zero plastrów czy gum !!!!

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.03.2024
    GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
    Reklama