Formularz P45, P46, P60 i P11D

22 grudnia 2016, Londynek.net 800
Formularz P45, P46, P60 i P11D

Gdy jesteś pracownikiem, Twój pracodawca musi dać Ci określone dokumenty - formularze P45 oraz P60, które zawierają informacje o wielkości podatku odprowadzanym od twoich zarobków.

W przypadku korzystania przez Ciebie zasiłków państwowych lub kosztów poniesionych w związku z wykonywaną przez Ciebie pracą, pracodawca przesyła druk P11D do HM Revenue & Customs (HMRC). Postaraj się mieć kopie tych dokumentów.

P45

Formularz P45 otrzymujesz od pracodawcy, gdy przestajesz dla niego pracować. Zawiera on informacje o Twoich zarobkach i podatku, który był od nich odprowadzany do momentu przerwania pracy w danym roku rozliczeniowym. W formularzu tym znaleźć można:

 •   Twój kod podatkowy, numer referencji podatkowej, biuro podatkowe.
 •   Twój numer National Insurance.
 •   Kiedy ostatni raz dostałeś wynagrodzenie.
 •   Twoje zarobki w roku podatkowych ze wszystkich Twoich miejsc pracy.
 •   Jakie sumy podatku były płacone od Twoich zarobków.

Formularz P45 ma cztery części: część 1, część 1A, część 2, część 3. Twój pracodawca przesyła do biura podatkowego tylko część 1. Pozostałe trzy otrzymujesz Ty. Kiedy zaczynasz nową pracę lub ubiegasz się o zasiłek dla poszukującego pracy, część 2 i 3 oddajesz nowemu pracodawcy lub Jobcentre, natomiast część 1A zatrzymujesz dla siebie.

Twój pracodawca powinien wręczyć Ci formularz P45 zaraz, gdy przestajesz dla niego pracować. Jeśli nie zrobi tego, upomnij się o niego. Należy Ci się prawnie.

P60

Formularz P60 jest podsumowaniem Twoich zarobków oraz podatku, jaki został od nich zapłacony w ciągu roku podatkowego.

Powinieneś otrzymać ten druk od swojego pracodawcy pod koniec każdego roku rozliczeniowego, który obejmuje okres od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku. Jeśli pracodawca nie dostarczy Ci go pod koniec roku podatkowego, koniecznie się o niego upomnij. 

Formularza tego możesz potrzebować:

 •   Przy dopłacie podatku, jeśli takiej musisz dokonać.
 •   Przy zwrocie nadpłaconego podatku.
 •   Przy ubieganiu się o kredyty podatkowe.

Formularz ten może się także przydać, jako dowód Twoich dochodów, gdybyś chciał ubiegać się o przyznanie pożyczki lub założenia hipoteki. Dlatego ważne jest by trzymać te formularze w bezpiecznym miejscu.

P11D

Twój pracodawca używa formularza P11D, by informować HMRC o wartości udzielonych Ci zasiłków uprzejmościowych lub wydatków, które poniósł w wyniku wykonywania przez Ciebie pracy w danym roku rozliczeniowym. Wszystkich zasiłków lub wydatków, które niewątpliwie wpłynęły na wzrost Twoich dochodów:

 •   Samochód służbowy
 •   Prywatne ubezpieczenie medyczne
 •   Pożyczki bez naliczanych odsetek

Twój pracodawca zgłasza je tylko w przypadku, gdy zarabiasz najmniej 8,500 funtów rocznie łącznie z wartością zasiłków. Pracodawca sprawdza wartość każdego z nich, wpisuje do formularza i przesyła do HMRC. Ty także otrzymujesz kopię takiego formularza, którego możesz potrzebować do rozliczenia się lub dopłaty podatku.

Formularz ten może być także dowodem twoich dodatkowych dochodów dla banku czy towarzystwa oszczędnościowego, jeśli starasz się o przyznanie pożyczki lub założenia hipoteki.

Co zrobić w przypadku zgubienia któregoś z formularzy?

Zgubiony druk P60

W sytuacji, gdy zgubiłeś formularz P60, Twój pracodawca może wydać Ci duplikat, co musi być wyraźnie zaznaczone. Wypełnia się formularz P46.

W sytuacji, gdy zgubiłeś swoją kopię druku P45, nie ma możliwości wydania duplikatu. Twój nowy pracodawca wyda Ci formularz P46 do uzupełnienia, tak by HMRC mogło przyznać Ci numer kodu dla Twojego nowego zatrudnienia.

P11D

Pracodawca nie ma obowiązku zaopatrzenia pracownika w kopię formularz P11D, ale zgodnie z prawem musi poinformować go, jakie informacje zawarł w formularzu, nawet jeśli pracownik odszedł z pracy. Dlatego łatwiejszym rozwiązaniem jest przekazanie kopii formularza pracownikowi, jeśli jest już sporządzany dla HMRC.

Jeśli zgubisz swoją kopię, dla pracodawcy nie powinno być problemem wydanie następnego. Jeśli jednak występują jakieś problemy, możesz zgłosić się po kopię do twoje biura podatkowego.

* Informacje kontaktowe wszystkich biur podatkowych

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (8)


~Kl

dziekuje

~Miro

Pytanie moje dotyczy średniej zarobków wyliczanych za okres pracy w UK a wpisywanych do dokumentu U1 . Dlaczego średnią moją wpisano mi 880 funtów skoro ja zarabiałem na rękę średnio 1500-1600 funtów miesięcznie po odliczeniu podatku .

~Allaksa

A co jeśli pracodawca sie pomylił i wysłał do revenue p11d .z kosztami za paliwo obciążającymi pracownika?.potem złe p45 i teraz revenue żada od byłego pracownika oddania niezłej kwoty a pracodawca umywa ręce.?

~Robo

witam
do tej pory nie otryzmalem p60 od pracodawcy i ciagle zbywa ze za tydzien a ten tydzien juz trwa 3 miesiace jak moge otrzymac inna droga p60
dziekuje za pomoc

~Poradnik

@Robo Jesli nie dostałeś P60 możesz zamówić kopię z

http://www.hmrc.gov.uk/payerti/forms-updates/forms-publications/onlineorder.htm#savetime

~Beti

Moj pracodawca zle wystawil mi P60. Brak jest tam kwoty za 4 miesiace pracy. Co powinnam zrobic w takiej sytuacji? Gdzie moge prosic opomocw tej sprawie?

Poradnik

Proszę zwrócić się do pracodawcy o wyjaśnienie błędu. Jeśli pracodawca odmówi, można skarbówce przedstawić payslipy lub wyciągi z konta bankowego na dowód zarobków.

~Algeroth555

jak odzyskać oryginał który "zabrał" urzędnik w urzędzie pracy do skserowania i nie oddał mam na myśli pozwolenie o pracę w UK z Home Office oryginał teraz ich nie wydają to z 2005 permission for work one kosztowały 75 funtów za osobę i dostawało sie ze zdjęciem kartkę i z numerem i ówczesny Home office wiedział kto i ile pracuje i gdzie...

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 24 lutego 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.1011 zł 0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.3102 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 4.0681 zł -0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 4.0477 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 3.1066 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama