Bank Holiday w Wielkiej Brytanii

24 maja 2017, Londynek.net, Brak komentarzy00
Bank Holiday w Wielkiej Brytanii
Żaden Bank Holiday nie jest w myśl brytyjskiego prawa automatycznym dniem wolnym od pracy. (Fot. Getty Images)

Dodatkowe dni wolne od pracy w Wielkiej Brytanii to tzw. Bank Holidays. Dowiedz się, kiedy przypadają i jakie przysługują ci w związku z tym prawa.

Bank Holiday (Święto bankowe) to dzień wolny od pracy w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Osoby, które są zatrudnione na stanowiskach państwowych lub w służbach mundurowych (np. w straży pożarnej, pogotowiu ratunkowym, policji czy służbie zdrowia) otrzymują w tym czasie dzień wolny od pracy. Dostają one także wyższe wynagrodzenie za pracę w te dni.

Skąd się wzięła nazwa Bank Holiday?

To dlatego, że w  Bank Holiday nieczynne są banki i urzędy państwowe.

UWAGA: Tutaj możesz sprawdzić, kiedy w Wielkiej Brytanii obchodzone są Bank Holidays.

Czy w tych dniach mogę załatwić coś w polskich instytucjach w Wielkiej Brytanii?

Niestety nie. Urzędy, takie jak np. Ambasada RP w Londynie, są nieczynne we wszystkie dni ustawowo wolne od pracy obowiązujące w Polsce i na terenie Zjednoczonego Królestwa, czyli właśnie w Bank Holiday.
 

Czy każdy ma prawo do wolnego?

Żaden Bank Holiday nie jest w myśl brytyjskiego prawa automatycznym dniem wolnym od pracy. Większość pracodawców natomiast zwyczajowo daje swoim pracownikom dzień wolny od pracy. Dokumentem regulującym tą kwestię jest umowa o pracę, w której powinna znajdować się informacja odnośnie ustawowych i specjalnych bank holiday. Warto upewnić się, jaka jest polityka firmy i na co pracodawca pozwala. Wiele firm oferuje dwukrotnie wyższą stawkę osobom pracującym w taki dzień lub dwa dni urlopu w zamian. Nie jest to jednak obowiązkowe i znowu należy wspomnieć, że zależy to od warunków jakie mamy w umowie.

Specjalny Bank Holiday

W Wielkiej Brytanii istnieją przepisy, które pozwalają na zmianę daty tych wolnych dni, a nawet dodanie nowego święta, np. aby uczcić specjalną okazję np.: diamentowy jubileusz królowej Elżbiety II, który był obchodzony 5 czerwca 2012 roku.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 16 marca 2018

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.7778 zł 0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2162 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.4214 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.6028 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.6177 zł -0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama