Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Adopcja

Adopcja
Adopcja to sposób na zapewnienie nowej rodziny dziecku, które z jakichś względów nie może żyć z własnymi rodzicami. Jest to danie dziecku szansy na nowe życie: dla wielu dzieci adopcja może być jedyną szansą na doświadczenie życia rodzinnego.
Reklama
Reklama

Jak wygląda proces adopcji?

Aby można było zaadoptować dziecko, musi mieć ono mniej niż 18 lat i nie mieć możliwości zamieszkania z rodzicami biologicznymi. Jeśli nastolatek był lub jest mężatką/żonaty, nie może być już adoptowany.

Nakaz adopcji dziecka zrywa wszystkie zależności prawne z jego biologiczną rodziną, nakładając prawa i obowiązki rodzicielskie na nowych rodziców. Rodzice biologiczni nie mają od tego momentu żadnych praw do dziecka i nie mają możliwości ich odzyskać. Dziecko staje się pełnoprawnym członkiem Twojej rodziny; przyjmuje Twoje nazwisko i zyskuje takie prawa i przywileje jakby było Twoim rodzonym dzieckiem, włączając prawo dziedziczenia.

Wychowywanie dziecka jest jednocześnie wspaniałym, cennym przeżyciem, jak też ciężką pracą i ogromną odpowiedzialnością. Zwłaszcza, jeśli decydujesz się na wychowanie, dziecka dla którego nie jesteś biologicznym rodzicem.

Ile trwa procedura adopcyjna?

Ocena i przyznanie zgody na adopcję powinny zająć około 8 miesięcy. Kiedy już zostanie wydana zgoda, znalezienie odpowiedniego dziecka w granicach Wielkiej Brytanii może potrwać od kilku tygodni do ponad roku. Najwcześniej po 13 tygodniach pobytu dziecka w Twoim domu sąd może wydać zezwolenie na adopcję. Przeważnie cały proces adopcji trwa około 2 lat, ale każdy przypadek jest traktowany indywidualnie.

Kto może adoptować?

Jeśli masz co najmniej 21 lat i możesz zapewnić dziecku stabilny, troskliwy dom, Twoja aplikacja będzie mile widziana. Nie ma znaczenia, czy jesteś żonaty/mężatką, czy masz pracę czy nie, lub jaki jest kolor Twojej skóry, religia czy orientacja seksualna. Nie ma górnego limitu wieku i nie liczy się, czy jesteś niepełnosprawny, czy nie. Od stycznia 2006 roku pary mieszkające razem bez ślubu mają prawo ubiegać się o wspólną adopcję.

Kluczowym pytaniem zadanym Ci przez agencję adopcyjną jest: czy jesteś w stanie zapewnić stabilny dom dziecku dopóki nie osiągnie pełnoletności a nawet jeszcze dłużej? Wielu różnych ludzi może i w rezultacie adoptuje dzieci.

Jeśli chcesz zostać opiekunem zastępczym, pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić jest skontaktowanie się z odpowiednim wydziałem miejscowego biura opieki społecznej albo samorządem lokalnym albo niezależną agencją opieki, i umówienie na rozmowę. Wtedy zostanie Ci dokładnie wytłumaczone co wiąże się z opieką zastępczą i pomoże Ci zadecydować, czy nadajesz się do zostania opiekunem.

Kiedy już zostanie zadecydowane, że nadajesz się na opiekuna zastępczego, odpowiednia organizacja sprawdzi, czy nie masz na koncie przestępstw eliminujących Twoją kandydaturę. Zostanie również sprawdzone Twoje zdrowie, aby wyeliminować możliwość problemów zdrowotnych.

Następnie pracownik opieki społecznej pomoże Ci wypełnić odpowiedni formularz, poprosi Cię również o uczęszczanie na specjalne spotkania dla ludzi którzy chcą zostać opiekunami zastępczymi. Wreszcie Twoje zgłoszenie zostanie wysłane do niezależnej komisji do spraw opieki zastępczej, która zaaprobuje (lub nie) Twoją kandydaturę. Może to potrwać do 6 miesięcy.

Kiedy już zdecydujesz się na adopcję, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest skontaktowanie się z miejscową agencją adopcyjną, aby złożyć wstępne podanie. Po tym agencja może zaprosić Cię na spotkanie, na którym można porozmawiać z pracownikami opieki społecznej i rodzicami którzy już adoptowali dzieci.

Jeśli złożysz już podanie i zostanie ono zaakceptowane przez agencję adopcyjną, zostanie Ci przydzielony pracownik opieki społecznej, który podejmie się tzw. oceny warunków domowych.

Ustawa adopcyjna 2002

Ustawa, która weszła w życie z dniem 30 grudnia 2005 roku, zaktualizowała prawo adopcyjne i wysunęła potrzeby dziecka na pierwszy plan. Zmiany jakich dokonano w prawie powinny usprawnić usługi adopcyjne i zachęcić większą ilość osób do adopcji. Ustawa wprowadza również prawo specjalnej opieki (Special Guardianship order), w celu zapewnienia domu dzieciom nie mającym możliwości powrotu do domu rodzinnego, a dla których adopcja nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Przygotowanie, ocena i szkolenie

Pracownik opieki społecznej odwiedzi Cię kilka razy w celu:
· zadania Ci szczegółowych pytań na temat Twojej rodziny, dzieciństwa i obecnej sytuacji życiowej
· porozmawiania z Twoim partnerem, dziećmi i innymi współlokatorami (jeśli tacy są)
· porozmawiania z dwoma osobami, które udzielą Ci referencji (masz takie osoby zapewnić)

Następnie musisz się poddać pełnemu badaniu u swojego lekarza pierwszego kontaktu, który przekaże agencji adopcyjnej raport na temat historii chorób Twoich i Twojej rodziny. Te informacje umożliwią doradcy medycznemu agencji dokładną ocenę zdrowotnych konsekwencji adopcji. Poinformuje on agencję, jeśli istnieją jakieś powody zdrowotne, dla których nie jesteś w stanie zajmować się dzieckiem do 18 roku życia.

Procedura oceny warunków domowych stawia wysokie wymagania, może być bardzo dociekliwa i potrwać kilka miesięcy. Wszystko zostaje poddane dogłębnej analizie, z Twoją pomocą. Adopcja jest na całe życie, więc agencja musi mieć pewność, że jesteś właściwą osobą do pełnienia roli rodzica.

Tak samo jak Ty musisz mieć pewność, że podołasz temu odpowiedzialnemu zadaniu.
Kiedy już zobaczysz i zaakceptujesz zawartość raportu na temat Twojego domu, zostanie on poddany ocenie przez zespół do spraw adopcji a później przez pełnomocnika do podejmowania decyzji w imieniu agencji, który jest członkiem ścisłego kierownictwa Wydziału Opieki nad Dzieckiem Opieki Społecznej.

Czym jest zespół do spraw adopcji?

Zespół do spraw adopcji to grupa ludzi którzy mają moc podejmowania decyzji o tym czy:
· dziecko znajdujące się pod opieką władz lokalnych powinno zostać adoptowane
· potencjalni rodzice adopcyjni powinni uzyskać zgodę na adopcję dziecka
· konkretni rodzice adopcyjni nadają się do adopcji konkretnego dziecka

Pisemna rekomendacja grupy jest przekazywana do pełnomocnika, który podejmie ostateczną decyzję.

Pomoc dla rodzin adoptujących dziecko

Od października 2003 rodziny adopcyjne mają nowe prawo do poproszenia władz lokalnych o ocenę potrzeby przyznania pomocy (włączając pomoc finansową).
Władze lokalne rozpatrzą taką prośbę i zadecydują, biorąc pod uwagę opinię rodziny starającej się o pomoc, czy ją zapewnić. Wszystkie rodzaje zapewnionej pomocy będą wymienione w planie, który w jasny sposób pokaże, jak korzystać z uzyskanych środków pomocy. Rolą takiego planu jest pokazanie czarno na białym co, komu i przez kogo zostanie zapewnione.

Wsparcie i szkolenie

Raz w roku wszystkie rodziny zastępcze są kontrolowane i szkolone, jeśli jest to potrzebne do umożliwienia im dalszej opieki nad dzieckiem. Dostają również możliwość skorzystania z pomocy pracownika socjalnego, który umawia się na wizyty w określonych terminach, aby zapewnić wsparcie i służyć radą rodzicom zastępczym jak również ich rodzinom.

Telefon zaufania “Fosterline" zapewnia dostęp do informacji i porad dla rodzin zastępczych jak również dla tych, którzy dopiero o tym myślą. Tematy pomocy dotyczą: domniemanie nadużyć, korzyści, szkolenia, szczegółowy plan stażu rodziny zastępczej, kwestie prawne związane z opieką zastępczą. Darmowy telefon zaufania jest czynny w godzinach 9.00-17.00, od poniedziałku do piątku. Numer to 0800 040 7675. Możliwy jest również kontakt mailowy: fosterline@fostering.net

Czy rodziny zastępcze dostają wynagrodzenie?

Wszyscy opiekunowie zastępczy dostają zasiłek na pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem w ich własnym domu, a niektórzy zostają wynagrodzeni w uznaniu za ich umiejętności, poświęcenie i czas. Agencje opieki zastępczej mogą łączyć obie te należności w jednej wypłacie. Obecnie wysokość kwoty ustalana jest przez władze lokalne i agencje opieki zastępczej, jednak rząd opracowuje plan wprowadzenia wysokości minimalnego zasiłku, jaki mógłby być wypłacany rodzinom zastępczym.

Czy rodziny zastępcze płacą podatek dochodowy?

Za sprawą obecnych przepisów wiele rodzin zastępczych w Wielkie Brytanii jest zwolnionych z płacenia podatku dochodowego od pieniędzy uzyskanych za opiekę. Opiekunowie nie płacą podatku za pierwsze 10,000 funtów zarobionych w ten sposób. Później zyskują ulgi podatkowe za każdy tydzień (lub część tygodnia) opieki nad dzieckiem. Za każdy tydzień opieki nad dzieckiem w wieku od 11 lat wzwyż, ulga podatkowa dla opiekuna wzrasta o 250 funtów. Za każdy tydzień opieki nad dzieckiem w wieku do lat 10, ulga podatkowa wzrasta o 200 funtów.

Czy opiekunowie zastępczy dostają emerytury?

Niektórym rodzicom zastępczym przysługuje państwowa emerytura za lata, kiedy pracowali będąc jednocześnie opiekunami, co ograniczało ich możliwości zawodowe ze względu na konieczność zajmowania się dziećmi. Nazywa się to HRP (Home Responsibility Protection).

Jakie są rodzaje opieki zastępczej?

Istnieją różne rodzaje opieki zastępczej zależne od potrzeb zarówno dziecka jak i jego rodziny. Są to między innymi krótkoterminowa opieka na zaledwie kilka dni lub tygodni, długoterminowa opieka jak również opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi lub dziećmi w zaburzeniami zachowania.

Kategorie opieki zastępczej

· Natychmiastowa - kiedy dzieci potrzebują bezpiecznego miejsca na kilka nocy

· Krótkoterminowa - kiedy opiekunowie zajmują się dziećmi przez kilka tygodni lub miesięcy, podczas gdy rozstrzyga się ich przyszłość

· Krótka przerwa - kiedy dzieci niepełnosprawne, wymagające specjalnej opieki lub z zaburzeniami zachowania zostają regularnie na krótki okres w jakiejś rodzinie po to, aby ich rodzice lub opiekunowie mogli przez jakiś czas odetchnąć.

· Dla młodych ludzi którzy złamali prawo - kiedy młody człowiek przebywa w areszcie śledczym, może zostać przekazany pod opiekę wyszkolonego fachowca.

· Długoterminowa - nie wszystkie dzieci potrzebujące stałego zamieszkania poza domem rodzinnym chcą być adoptowane, więc w zamian udają się pod długoterminową opiekę zastępczą dopóki nie osiągną pełnoletności.

· „Rodzina i przyjaciele" lub "pokrewieństwo - dziecko będące pod opieką władz lokalnych zamieszkuje z kimś kogo już zna, co przeważnie dotyczy członków rodziny takich jak dziadkowie, ciotki i wujowie lub ich bracia czy siostry.

· Terapeutyczna pod okiem specjalisty - dla dzieci i młodzieży z bardzo dużymi potrzebami i/lub o trudnym charakterze.

Więcej informacji na temat adopcji można znaleźć tutaj.

    Komentarze
    • Marco
      26 lutego 2021, 20:02

      Mam pytanko, jak ma sie sprawa do lokalu mieszkalnego? Mamy 2 wlasnych dzieci i chielismy adoptowac mojej zony siostry 2 a dom jest za maly ponieważ mamy tylko 3 sypialnie a na większy mnie nie stac.Czy agencja jest zobowiązana zalatwić mi wiekszy dom?

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama