Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielkanocne potrawy z... pokrzywą

Wielkanocne potrawy z... pokrzywą
W tej chwili warto sięgnąć po pokrzywę. (Fot. Thinkstock)
Czyli odświeżone dania na świątecznym stole.
Reklama
Reklama

Wielkanoc kojarzy nam się z tradycyjnymi potrawami: jajka podawane na różne sposoby, ciasta, żurek. Znana restauratorka Agnieszka Kręglicka radzi, jak wprowadzić nieco odmiany i odświeżyć wielkanocne potrawy.

Zacznijmy od nowalijek i zieleniny, za którymi tak tęskniliśmy przez zimę. "Może niekoniecznie sięgajmy po szklarniowe ogórki czy rzodkiewki, gdy pod ręką mamy coś fantastycznego, acz zapomnianego" - radzi Kręglicka. "Zawsze trzeba kierować się sezonem. Teraz jest taki moment, kiedy bardzo tęsknimy za zielonym i bardzo nam się chce tej wiosennej świeżości. Natomiast nowalijki, które są w sklepach - ogóreczki, rzodkieweczki - to jest efekt bardzo przyspieszonej produkcji" - dodaje.

"To, co w tej chwili daje nam natura i do czego możemy sięgnąć na święta, to np. pokrzywa. Pokrzywa nie jest łatwa przy zbiorze - musimy założyć rękawiczki, ale kiedy ją sparzymy, będzie bardzo łagodna. Możemy ją odcisnąć, posiekać. Jeżeli dodamy ją do twarożku z łyżką majonezu i odrobiną czosnku, to wyjdzie nam bardzo dobra, o bardzo interesującym smaku, wiosenna pasta, która może być położona na jajkach" - opisuje.

Jeśli zastanawiamy się, z czym zestawić same jajka, jak je podać inaczej, nie tylko z nieśmiertelnym majonezem, Kręglicka też ma na to swój pomysł.

"Ciekawym tematem jest sam majonez. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że to jest żółtko i olej, przyprawy, musztarda, cytryna, sól, pieprz, cukier. Jajko potrafi tworzyć emulsję z tłuszczem. I np. jajko ryby, a konkretnie ikra dorsza, która jest takim produktem greckim - solona ikra dorsza tarama - ucierana z oliwą, daje tę samą konsystencję jak majonez, natomiast uzyskujemy zupełnie inny smak. I to fantastycznie pasuje do jajek" - wyjaśnia Kręglicka.

Co do zupy świątecznej, też możemy ją odświeżyć. "Zamiast żurku w naszym domu palmę pierwszeństwa przejął barszcz chrzanowy. To jest śmietanowa zupa, z dużą ilością chrzanu i ona świetnie nam robi. Podobnie jak żurek, bo te wszystkie dania tradycyjne mają swój sens żywieniowy. O ile żurek to jest dostarczanie pożytecznych bakterii, które są w zakwasie z mąki żytniej, to w przypadku chrzanu mamy roślinne związki, które pobudzają pracę wątroby. Co jest bardzo cenne, gdy mamy zamiar ucztować..." - podsumowuje restauratorka.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama