Menu

Trenuj umysł za pomocą... rodzynka

Trenuj umysł za pomocą... rodzynka
Jedzenie rodzynka jest świetną metodą na ćwiczenie umysłu. (Fot. Thinkstock)
Jak tego dokonać?
Reklama

Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń mindfulness, czyli uważności, jest świadome jedzenie... rodzynka. Delektowanie się suszonym owocem może przynieść wiele wrażeń.

Mindfulness to metoda wywodząca się z buddyzmu i praktyk medytacyjnych. Jest to podejście, które proponuje świadome, nieosądzające spojrzenie na rzeczywistość i skupienie uwagi na teraźniejszości - na "tu i teraz". Dzięki temu człowiek uczy się rozpoznawać własne emocje, myśli i doznania ciała, akceptować je takimi, jakie są - bez identyfikowania się z nimi, oceniania ich i prób modyfikacji.

Najważniejszą praktyką uważności jest świadome oddychanie. Stanu uważności możemy również doświadczyć jedząc rodzynka. Na czym polega to standardowe ćwiczenie?

"Obserwujemy rodzynka, dotykamy, wąchamy, nawet słuchamy. Smakujemy go tak, jakbyśmy poznawali go pierwszy raz" - tłumaczy Monika Witkowska, wiceprezes Polskiego Instytutu Mindfulness. 

W podobny sposób można uważnie wypić filiżankę kawy czy lampkę wina. Podczas konsumpcji nie bawmy się telefonem, nie rozmawiajmy, po prostu skupmy się na jedzeniu. Bogatych doznań dostarczyć może spacer po parku lub wysłuchanie symfonii. 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.05.2018
GBP 4.881 złEUR 4.281 złUSD 3.625 złCHF 3.639 zł

Sport


Reklama