Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tłumy na wystawie Alexandra McQueena w Londynie!

Tłumy na wystawie Alexandra McQueena w Londynie!
Wystawa Alexandra Mc Queena w londyńskim muzeum Victoria&Albert (Fot./www.vam.ac.uk)
Warto było zobaczyć!
Reklama
Reklama

Retrospektywa prac Alexandra McQueena pobiła rekord popularności londyńskiego Victoria & Albert Museum. W ciągu trwającej 21 tygodni wystawy sprzedano prawie pół miliona biletów.

"Planując wystawę Alexander McQueen: Savage Beauty spodziewaliśmy się dużego sukcesu. Byliśmy przekonani, że będzie cieszyć się ona większym zainteresowaniem niż rekordowa wystawa David Bowie is, którą zwiedziło niemal 312 tys. osób. Jednak sprzedaż 480 tys. biletów na retrospektywną wystawę prac Alexandra McQueena przerosło nasze oczekiwania" - przyznał Tim Reeve, zastępca dyrektora Victoria & Albert Museum.

Zamknięcie wystawy, stanowiącej retrospektywny przegląd wszystkich prac - od kolekcji dyplomowej z 1992 roku, przez projekty dla największych tuzów branży tekstylnej, aż po te nieukończone projekty - planowane było na 19 lipca. Jednak w związku z ogromnym zainteresowaniem ekspozycją, wystawa została zamknięta 2 sierpnia.

Londyńska prezentacja powtórzyła sukces, jaki odnotowano w 2011 roku w Nowym Jorku. Gdy cztery lata temu wystawa została zorganizowana w nowojorskim Metropolitan Museum, w ciągu niespełna czterech miesięcy odwiedziło ją 661 tys. 509 osób. To, jak przyznał wówczas dyrektor muzeum, była ósma najchętniej odwiedzana wystawa w 141-letniej historii nowojorskiego Metropolitan Museum, a ekspozycja prac brytyjskiego buntownika mody została postawiona w jednym szeregu z wystawami Treasures of Tutankhamun (1978), Mona Lisa (1963) i Picasso in The Metropolitan Museum of Art (2010). Do tej pory żadna inna wystawa prezentująca dorobek projektanta mody czy prywatne kolekcje mody nie cieszyła się takim powodzeniem.

"Alexander McQueen: Savage Beauty" to prezentacja 100 kreacji i 70 dodatków z archiwów McQueena i prywatnych kolekcji. Całość ukazuje artystyczny rozwój projektanta od czasu jego dyplomowej kolekcji z 1992 roku przez pracę w domu mody Givenchy, a w końcu ustanowienie własnej marki. Błyskotliwą karierę niespodziewanie przerwała samobójcza śmierć McQueena w lutym 2010 roku.

Nawet po śmierci kult jego talentu nie słabnie, a teatralność projektów i wizjonerskie podejście do mody, wciąż gromadzi wierną publikę. McQueen czerpał inspiracje z prawdziwych gwiazd i programów telewizyjnych, w szczególności przyrodniczych i science fiction - co w znacznym stopniu tłumaczy jego kolekcje. Projekty McQueena były niezwykłe - dla widzów dziwne, jednak, co ciekawe, istniała dla nich prostsza, codzienna alternatywa - piękna, kobieca, z charakterem - kreowana z wyczuciem i stylem.

"Nie wszyscy chcemy ubierać się tak, by wyglądać jak żołnierze - w tym samych uniformach za tę samą cenę. Jest taki pogląd, że ludzie powinni ubierać się ostrożnie, bezpiecznie, bo w przeciwnym razie mogą przestraszyć swoich potencjalnych klientów. Tymczasem jest zupełnie na odwrót. Trzeba przecierać szlaki i zdać sobie sprawę z siły, jaka drzemie w fantazji i ucieczkach w marzenia" - mówił projektant.

Alexander McQueen nie tylko przekraczał granice i przełamywał konwencje mody. Jego wizje fryzur, makijażu i wizerunku modelek zawsze odbiegały od klasycznej Chanel, zadziwiając pomysłowością i ekscentrycznością. W jego świecie piękno stało na granicy brzydoty i dziwactwa.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama