Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Talerze, z których się nie je

Talerze, z których się nie je
Portugalczycy lubią kolekcjonować wysokiej jakości porcelanę. (Fot. Thinkstock)
W Portugalii, jak w wielu polskich domach w Polsce, zastawa stołowa może mieć funkcję wyłącznie dekoracyjną...
Reklama
Reklama

Choć od ponad stu lat Portugalczycy pozbawieni są króla, a poparcie dla opcji powrotu monarchii, utrzymującej się w sąsiedniej Hiszpanii, jest w sondażach znikome, to chętnie zdobią swoje domy meblami i wyposażeniem nawiązującym do ostatniej dynastii Braganca.

W pozbawionej od początku XIX w. wojen Portugalii kontynentalnej w domach zachowało się wiele porcelanowych kolekcji po przodkach. Mało tego, panie domów, a czasami również i panowie, dbają o uzupełnianie serii pamiątkowych talerzy wiszących na ścianach, zazwyczaj salonów.

Duży popyt na antyki idzie w parze z ciągłym powracaniem przez producentów porcelany do dawnych kolekcji talerzy. Mają one różnorodną tematykę: religijną, historyczną, przyrodniczą, a nawet sportową.

Portugalska kolekcjonerka porcelany Henriqueta Sena wskazała na rosnącą popularność sklepów internetowych oferujących dekoracyjne talerze, sosjerki i filiżanki, które już dawno przestały być wytwarzane na rynku.

"Porcelana tłucze się i niestety często trudno uzupełnić brakujące kolekcje, nawet nie tak dawne, choć limitowane. Jednak dzięki bogatej ofercie dostępnej w internecie można dziś dokupić brakujące talerze lub nabyć serie, których przed laty nie udało się kupić. W ostatnim czasie znalazłam w jednym ze sklepów online limitowaną serię Czterech Pór Roku, jaką właściciel wystawił za 70 euro" - przekazała Sena.

Wśród popularnych marek portugalskiej porcelany są m.in. Spal, Ema oraz Vista Alegre. Ta ostatnia jest szczególnie modna na Półwyspie Iberyjskim, a jej korzenie sięgają portugalskiej monarchii.

Vista Alegre jest jedną z najbardziej znanych portugalskich marek. Zastawy stołowe wytwarzane pod tą marką zdobiły salony ostatnich portugalskich królów z dynastii Braganca. W ostatnim czasie firma zaczęła inwestować w turystykę, otwierając m.in. hotel w dawnym pałacu, który znajdował się na terenie fabryki porcelany w Ilhavo koło Aveiro.

W placówce Montebelo Vista Alegre poza blisko 80 pokojami znajduje się m.in. restauracja, bar oraz spa i basen. Obiekt, działający w kompletnie zmodernizowanym XVII-wiecznym pałacu, jest hotelem pięciogwiazdkowym. Tam również, jak w typowym portugalskim domu, ściany ozdobione są talerzami.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.04.2024
GBP 5.0131 złEUR 4.3203 złUSD 4.0540 złCHF 4.4505 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama