Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Świąteczne smaki według blogerów

Świąteczne smaki według blogerów
Co polecają?
Reklama
Reklama
Przed świętami polska blogosfera kulinarna wzbogaciła się o ponad 130 nowych, inspirujących przepisów potraw wielkanocnych. Wszystko za sprawą konkursu kulinarnego. Lista oryginalnych świątecznych przepisów jest bardzo długa.

Wyjątkowa pozycja jajka na świątecznym stole ma swoje racjonalne uzasadnienie. Po czterdziestu dniach tradycyjnej wstrzemięźliwości w jedzeniu i piciu podczas Wielkiego Postu, ludzki organizm domaga się uzupełnienia składników odżywczych i energetycznych, a żaden produkt nie nadaje się do tego lepiej niż jajko. Jajko optymalnie wypełnia tę funkcje, bo jest prawdziwą bombą odżywczą - pełną witamin, białka, żelaza i lecytyny.

Blogerzy po raz kolejny udowodnili, że w kuchni nie ma praktycznie żadnych ograniczeń.

"Propozycje były naprawdę fantastyczne, a zdjęcia potraw zachwycały. Wśród nadesłanych zgłoszeń znaleźliśmy wiele naprawdę oryginalnych przepisów. Wiele pięknie się prezentowało w świątecznych aranżacjach, a niektóre dodatkowo wyróżniały się dowcipnymi, kreatywnymi nazwami" - przyznała współorganizatorka konkursu, blogerka Kasia Guzik.

Blogerzy zostali zaproszeni do konkursu przez Farmio, markę jaj od kur karmionych certyfikowaną paszą wolną od GMO i dodatkowo badanych na antybiotyki, przy współpracy z Kasią Guzik, autorką popularnego bloga gotowaniecieszy.blox.pl.

W ciągu 10 dni trwania konkursu stworzyli nowe, inspirujące przepisy na potrawy z jajkami, które z pewnością dodadzą kolorytu i charakteru tradycyjnym wielkanocnym daniom. Faszerowane jajka, warzywne tarty i quiche, świąteczne tortille czy pasztety to tylko niektóre z nadesłanych propozycji.

Pierwsze miejsce zajęła wielkanocna baba z jajkami, autorka przepisu jest Kasia z bloga pelnytalerz.blogspot.com.

***

Wszyscy chętni mogą w domowym zaciszu powtórzyć ten sukces, korzystając z przepisu:

Ciasto: 300 g mąki, 1 łyżeczki soli, 3 łyżki oleju, 8 łyżek lodowatej wody, 60 g łyżki zimnego masła

Farsz: 500 g do wyboru lub pomieszanych: młodych liści mniszka lekarskiego, rukoli, szpinaku, jarmużu, botwiny 100g białego sera, 100g fety, 50 g bryndzy, 1-2 ząbki czosnku, 1 surowe jajo + osobno surowe białko i żółtko, 6 jaj ugotowanych na twardo, 4 łyżki startego grana padano, 3 łyżki bułki tartej sól, pieprz

Mąkę wymieszać z solą. Połączyć z olejem i wodą. Dodać pokrojone na małe kawałeczki zimne masło. Szybko zagnieść ciasto. Podzielić na 2 części. Każdą porcję zwinąć w folię i odłożyć do lodówki na godzinę.

Liście umyć, osączyć, drobno posiekać. Ewentualnie poddusić na łyżce oleju. Po pokrojeniu i wymieszaniu, zieleniny wydaje się dość dużo, ale podczas pieczenia "siądzie". Układając w formie trzeba więc trochę docisnąć. Żeby mieć pewność, że po upieczeniu nie będzie wolnych przestrzeni, można też liście (w zależności od wybranego rodzaju) najpierw poddusić na patelni - wtedy lepiej doliczyć jeszcze 200 g.

Sery, czosnek, 1 surowe jajo i 1 surowe białko zmiksować w malakserze. Wymieszać z bułką tartą. Dodać zieleninę, wymieszać. Doprawić solą i pieprzem. Odstawić na bok.

Formę na babkę z kominem nasmarować masłem i oprószyć mąką, nadmiar otrzepać.

Schłodzone porcje ciasta rozwałkować na cienkie placki. Większym wylepić formę. Wyłożyć część farszu. Na nim ułożyć obrane ugotowane jaja, potem resztę masy. Brzegi mniejszego placka posmarować rozmąconym żółtkiem. Przykryć formę, dokładnie zlepiając brzegi. Posmarować resztą żółtka.

Piec przez 45-60 minut w 180°C. Podawać na ciepło lub na zimno.
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama