Menu

Sushi w wersji... low cost

Sushi w wersji... low cost
Tanie sushi wygląda równie apetycznie! (Fot. Thinkstock)
Do portugalskich miast dotarła moda na tanie sushi bary, które poza ceną produktów nie odbiegają zbytnio od luksusowych restauracji oferujących przysmaki kuchni japońskiej.
Reklama

Kuchnia japońska przeżywa swój renesans w Portugalii. Po powszechnej przed dwoma dekadami modzie na lokale oferujące sushi, po raz kolejny w dużych miastach tego iberyjskiego kraju rozkwitają restauracje z daniami z Kraju Kwitnącej Wiśni.

"Sushi to tylko mała część japońskiej kuchni, która przeżywa dziś niezwykłą popularność w naszym kraju. Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy powstało na terenie aglomeracji Lizbony i Porto 13 nowych restauracji specjalizujących się w japońskich przysmakach" - oszacowała portugalska ekspert gastronomiczna Sandra Pinto.

Jedną z nowych placówek jest sushi bar "O Japones" uruchomiony w lizbońskim hotelu Ritz. Za obiad w tej luksusowej placówce, koncentrującej się na kuchni Nikkei, będącej połączeniem doświadczeń japońskich i peruwiańskich, trzeba zapłacić 37 euro. Kolacja zaś kosztuje tam 69 euro.

Jak przekazał Helder Silva, emerytowany nauczyciel ze stołecznej dzielnicy Benfica, w następstwie kryzysu gospodarczego, który po 2008 r. dotknął Portugalię, wyłoniły się w tym kraju dwa skrajne nurty gastronomiczne: oferta z luksusową gamą dań oraz placówki low cost.

"Niemal każda kategoria lokalu, każda kuchnia regionalna czy międzynarodowa ma dziś swój odpowiednik w niskiej cenie. Obniżenie wartości dań przekonało wielu Portugalczyków, że nie warto porzucać ulicznej gastronomii" - stwierdził Helder Silva.

Lizbończyk wskazał, że zarówno w luksusowych restauracjach kuchni japońskiej, jak i w sushi barach low cost dominują szefowie kuchni z innych niż Japonia krajów, w szczególności z Brazylii oraz Chin.

"Często stołuję się w tanich restauracjach japońskich w stołecznej dzielnicy Carnide, gdzie dominuje oferta kuchni japońskiej i dekoracja wnętrza nawiązująca do kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Tymczasem ani właściciele tych lokali, ani ich pracownicy nie są Japończykami. Pochodzą oni z Chin" - dodał Silva, wskazując, że obiad w tanich sushi barach można zjeść już za 7 euro.

Tańsze w porównaniu z ofertą luksusowych restauracji oferujących dania kuchni japońskiej są również sushi bary otwierane w Portugalii przez firmę Jeronimo Martins. Działają one na wydzielonej w hipermarkecie części już w trzech sklepach sieci Pingo Doce usytuowanych w Lizbonie, Sintrze oraz w Porto.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2018
GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

Sport


Reklama