Menu

Statek kosmiczny Sojuz MS-04 zmierza ku stacji kosmicznej

Statek kosmiczny Sojuz MS-04 zmierza ku stacji kosmicznej
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. (Fot. NASA/Getty Images)
Rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-04 z Rosjaninem Fiodorem Jurczychinem i Amerykaninem Jackiem Fischerem wszedł wczoraj po starcie z kosmodromu Bajkonur na orbitę wokółziemską zmierzając ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - podała kontrola lotu.
Reklama

Start nastąpił o godzinie 9:13 czasu polskiego. Według agencji TASS, trzecie i przewidziane dla nierosyjskiego astronauty miejsce w Sojuzie MS-04 pozostało puste dlatego, że nie udało się w krótkim czasie znaleźć odpowiednio wyszkolonego kandydata. Jego fotel zajął 70-kilogramowy kontener ładunkowy.

58-letni Jurczychin wyruszył na orbitę już po raz piąty, natomiast 43-letni Fischer jest kosmicznym debiutantem. Obaj mają powrócić na Ziemię 3 września na pokładzie Sojuza MS-04 wraz z pełniącą obecnie funkcję dowódcy ISS Amerykanką Peggy Whitson. W najbliższy poniedziałek pobije ona wynoszący dotąd 534 dni rekord łącznego czasu pobytu obywatela USA w kosmosie. Whitson towarzyszą obecnie na stacji orbitalnej Rosjanin Oleg Nowicki i Francuz Thomas Pesquet.

Początkowo planowano, że Sojuzem MS-04 polecą dwaj Rosjanie a nie jeden, ale rosyjska państwowa agencja kosmiczna Roskosmos postanowiła zmniejszyć od wiosny bieżącego roku rosyjską obsadę ISS z trzech do dwóch osób.

Stan taki, który oznacza zwiększenie ekipy astronautów nierosyjskich z trzech do czterech, ma potrwać do czasu dołączenia do stacji orbitalnej rosyjskiego modułu laboratoryjnego Nauka, co nastąpi nie wcześniej niż jesienią 2018 roku.

Komentarze


  • Effe
    21 kwietnia 2017, 13:44

    Polecam aplikację ISS na androida do samodzielnego lokalizowania stacji którą MOŻNA ZOBACZYĆ BEZ TELESKOPU, fajne i ciekawe

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.05.2018
GBP 4.903 złEUR 4.304 złUSD 3.669 złCHF 3.701 zł

Sport


Reklama