Menu

Stara biżuteria - zachwycająca i poszukiwana

Stara biżuteria - zachwycająca i poszukiwana
Wiekowa biżuteria cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. (Fot. DESA)
Inspirowana naturą biżuteria z XIX i początku XX w. ma wielu zwolenników.
Reklama

W 1859 roku w Anglii ukazuje się dzieło "O powstawaniu gatunków" Charlesa Darwina. Cały nakład sprzedaje się na pniu. Publikacja rozpala umysły ówczesnych badaczy, którzy aż do końca XIX wieku wykazują wzmożone zainteresowanie naukami przyrodniczymi. Znajduje ono odbicie także w trendach jubilerskich, czego świadectwem jest pochodząca z tamtej epoki biżuteria zdobiona motywami roślin i zwierząt.

Inspiracje światem natury można także zauważyć w broszach w kształcie wijących się pędów lub ozdabianych liśćmi, niezwykle popularnych w belle epoque. W tym czasie królowała biżuteria dekorowana emalią, zwłaszcza z niezwykle trudną do wykonania emalią witrażową.

Ozdoby w stylu secesyjnym i belle epoque przyciągają uwagę zarówno kolekcjonerów, jak i miłośniczek pięknych klejnotów. "Ta biżuteria jest bardzo finezyjna" - wyjaśnia Beata Paluch z DESA Biżuteria.

"W biżuterii secesyjnej jest dużo motywów ze świata roślin, ale też ze świata owadów: ważki, muszki, motyle, ćmy. To było związane z tym, że w XIX w. wzrastało zainteresowanie naturą pod wpływem teorii Darwina. W związku z tym na pewno było dużo brosz, czy innej biżuterii z motywami gwiazd, ale też z motywami owadzimi. Secesja ma dużo kolorów, są to raczej barwy pastelowe, mamy dużo emalii witrażowej, gdzie znajdziemy zielenie, np. w skrzydełkach motyli czy ważek, które są bardzo delikatne. Podobnie kwiaty, emalia położona jest jasna, widzimy rozmyte kolory. Wybierane są kamienie, które może nie mają tak wielkiej wartości jak diamenty, ale opalizują, jak opal czy kamień księżycowy. Choć to tańsze materiały, to jednak ta biżuteria jest bardzo finezyjnie zrobiona" - wyjaśnia Beata Paluch.

Styl secesyjny jest niezwykle kobiecy, a kwiatowa biżuteria nie wychodzi z mody już od ponad stu lat...

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2018
GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

Sport


Reklama