Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sofrologia - nowy trening uważności

Sofrologia - nowy trening uważności
Prosta technika pozwoli rozluźnić i oczyścić umysł. (Fot. Thinkstock)
Od chwili pojawienia się nurtu mindfulness powstał cały szereg aplikacji ułatwiający praktykowanie sztuki bycia tu i teraz. Kiedy jednak następuje nasycenie jednego trendu, w jego miejscu szybko pojawia się kolejny. Tym razem mowa o sofrologii.
Reklama
Reklama

Rok 2016 zdecydowanie należał do słowa uważność (ang. mindfulness) - zatem swoją uważność trenowaliśmy nad poranną kawą. Skłaniała ona do bycia tu i teraz, cieszenia się drobnymi chwilami. Stała się sekretem udanej diety, doskonałego samopoczucia i spokoju wewnętrznego. Na kanwie popularności nurtu mindfulness powstało ponad tysiąc aplikacji przypominających o wspomnianej już uważności.

Zatem kiedy uważność odmieniono już przez wszystkie przypadki, przyszła pora na kolejną metodę pozwalającą nam zwolnić w czasach, kiedy o czerpaniu radości z chwili musi przypominać nam aplikacja. Tym razem warto zapamiętać słowo sofrologia, zapewne usłyszymy o nim nie raz. Choć nie jest to metoda nowa, powoli powraca.

Została stworzona w latach 60. XX w. przez neuropsychiatrę Alfonso Caycedo Lozano. Założył on szkołę w Madrycie, aby uczyć technik sofrologii. Sofrologia pobudza prawą półkulę mózgu, aby podnieść poziom kreatywności i intuicji. Jej głównym celem jest osiągnięcie harmonii świadomości ludzkiej, poprzez użycie technik buddyzmu, raja-jogi i zen, tworząc u pacjenta stan podobny do hipnozy, jako efekt rozluźnienia mięśniowego.

Lozano poświęcił dziesiątki lat na analizę technik jogi, medytacji, hipnozie i japońskiej sztuce zen. Chciał znaleźć najlepszy sposób, ułatwiający ludziom pracę nad ich poziomami świadomości. Wynikowa jego filozofii znajduje się na skrzyżowaniu zachodnich sztuk relaksu i wschodnich sztuk medytacji.

"Jeśli czujesz się zestresowany, dopadają cię lęki, masz problemy z zasypianiem, czujesz się wypalony, zaledwie jedna sesja sofrologii może pomóc złagodzić te dolegliwości, wyciszyć umysł, odzyskać kontrolę i zrelaksować się i odpuścić" - wyjaśnia na łamach "The Guardian" Dominique Antiglio, założycielka BeSophro.

Przykładem praktyk wykorzystywanych w sofrologii jest proste ćwiczenie oddechowe. Należy zamknąć oczy, wziąć głęboki oddech, na kilka sekund go wstrzymać, w tym czasie napinając mięśnie. Następnie zrobić głęboki wydech rozluźniając całe ciało. 

W ciągu ostatnich 57 lat w całej Europie przyjęto filozofię sofrologii jako terapię i technikę rozwoju osobistego. Badanie przeprowadzone niedawno przez Kent Business School wykazało, że wiedza ta ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama