Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ślimak, ślimak pokaż... jak smakujesz

Ślimak, ślimak pokaż... jak smakujesz
Czy slimaki przyjma się w polskiej kuchni? (Fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
Francuzi od lat przyrządzają je na wiele sposobów. Cenią sobie ich stosunkowo wysoką zawartość białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mało kto wie, że wiele ślimaków na europejskie stoły trafia z polskich hodowli.
Reklama
Reklama

Najczęściej w restauracjach możemy spotkać ślimaki po burgundzku - wyjęte ze skorupek, gotowane przez około 3 godziny, a następnie ponownie umieszczone w skorupkach wraz z masłem czosnkowo-ziołowym i upieczone.

Kolejną ciekawą alternatywą jest podanie ślimaka w formie kanapki. Takiego dania możemy spróbować na warszawskim Targu Śniadaniowym, gdzie przygotowywana jest ona na naszych oczach. Ślimaki wraz z pieczarkami i cebulką podane są w ciepłej bułce, z mieszanką sałat. Jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia ze ślimakami, w takiej odsłonie na pewno nam zasmakują.

Obok znanego kawioru z ryb, ostatnio na rynku pojawił się też kawior ze ślimaków. Jest on nazywany "białym kawiorem" i należy do produktów z wyższej półki. Jego niepowtarzalny smak i aromat sprawiają, że może być wykorzystywany zarówno w daniach wytrawnych, jak i w deserach.

Najczęściej używanym ślimakiem w kuchni jest winniczek. Żyje on także w Polsce i jest objęty ochroną, która pozwala na zbiór jedynie wybranych osobników w niedługim okresie. W hodowlach ślimaki są karmione w odpowiedni sposób i nie mają kontaktu ze środowiskiem, które mogłoby wpłynąć na ich wartości smakowe i odżywcze. Ich mięso jest zdecydowanie delikatniejsze i łatwiejsze w obróbce. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama