Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sirocco - kulinarny powiew orientu

Sirocco - kulinarny powiew orientu
Kuchnia orientalna obfituje w charakterystyczne smaki i kolory. (Fot. Thinkstock)
Sirocco to gorący, suchy wiatr, wiejący z dalekiego wschodu na zachód, a za sprawą najnowszej książki Sabriny Ghayour to również kulinarny powiew orientu. Autorka łączy popularne europejskie produkty z bliskowschodnimi akcentami i tworzy mozaikę smaków.
Reklama
Reklama

Choć korzenie Sabriny tkwią w Iranie, wychowała się w Anglii i dorastała w zupełnie innej tradycji gastronomicznej - brytyjskie produkty, przepisy i techniki obróbki bardzo różnią się od bliskowschodnich.

Wstępem do tej kulinarnej podróży są aromatyczne przyprawy. Choć, jak podkreśla na kartach książki Sabrina Ghayour, "nie lubi przyklejonej bliskowschodniej kuchni łatki pikantna albo pełna przypraw, bo nie tylko o to chodzi, zapewnia, że wspaniałe efekty można osiągnąć dzięki wonnym warzywom, cytrusom, ziołom czy nawet temu, w jaki sposób coś jest przyrządzane i podane.

Nie da się jednak ukryć, że aromat kuchni bliskowschodniej to ciekawe połączenia wonnych przypraw, ziół, które Ghayour pokrótce prezentuje w swojej książce. Sumak np. to przyprawa, która powstaje z czerwonych jagód i często dodawana jest do mięs.

"Sumak, to przyprawa popularna na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iranie. Powstaje z czerwonych jagód, które się suszy i mieli na proszek. Irańczycy posypują nimi grillowane mięso (najczęściej jagnięcinę). Sumak doskonale zastępuje sok z cytryny do ryb, dodaje też smaku sałatkom i daniom warzywnym" - opisuje w swojej książce "Sirocco. Wspaniałe smaki Bliskiego Wschodu", Ghayour.

Smaku aromatycznym oliwom, marynatom, daniom mięsnym czy owocom morza dodaje zatar, który jak wyjaśnia szefowa kuchni i autorka poczytnych książek, jest mieszanką ziół i ziaren (a nie przypraw).

Zatar, jak opisuje Sabrina Ghayour jest jednym z najpopularniejszych dodatków do wielu bliskowschodnich dań. "Przygotowuje się go z dzikiego tymianku i prażonego sezamu, obecnie często z dodatkiem sumaku, oregano, majeranku i kuminu. Zatar ma bardzo szerokie zastosowanie - można posypywać nim sałatki, kanapki i sery, zaprawiać nim oliwę i używać jej do marynowania mięsa, owoców morza i warzyw" - opisuje Sabrina Ghayour.

Ciekawym i bardzo charakterystycznym dodatkiem do dań są kiszone cytryny, które są częstym elementem kulinarnego pejzażu Ghayour.

"Te pyszne cytrynki konserwuje się w soli lub solance, aż staną się cudownie galaretkowate. Można je przechowywać długo i sięgać po nie za każdym razem, kiedy potrzeba trochę kwaskowatej świeżości. Cytryny dodawaj do marynat, potrawek, sałatek, kanapek czy tortilli i wykorzystuj jako przyprawę lub garnirunek, bo ich słono-kwaśny smak ożywi każde danie" - zapewnia szefowa kuchni.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama