Menu

Sentymenty poszły z dymkiem

Sentymenty poszły z dymkiem
Warszawa 10.1974. Zaplecze cocktail baru Hortex przy ul. Świętokrzyskiej 35 (na Ścianie Wschodniej ulicy Marszałkowskiej). (Fot. PAP/Chris Niedenthal)
Palacze z sentymentem wspominają czasy, kiedy to dym z papierosa okalał kawiarniane stoliki i towarzyszył żywym rozmowom na zapleczach.
Reklama

Zaplecze Cocktail baru Hortex, Warszawa rok 1974 - czarno-biała fotografia Chrisa Niedenthala zatrzymuje w kadrze to, co za 36 lat będzie nie do pomyślenia. Palącym problemem palaczy - dla wielu niepotrzebnym, irytującym - stanie się zakaz palenia w miejscach publicznych.

W czasach, kiedy palenie było po prostu modne, smugi papierosowego dymu przecinały rozmowy w knajpach, na zapleczach, w biurach. Dziś palenie staje się coraz bardziej passe. Wielu oburzała ustawa wprowadzająca w 2010 roku całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych.

Gdy palacze z oburzeniem mówili o dyskryminacji, w knajpach pojawiały się wyznaczone strefy, eksperci przestrzegali: "każdy papieros kosztuje 11 minut życia!". Bo jak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu, na które powołuje się Ministerstwo Zdrowia, przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca.

Dziś przestrzeń palacza ogranicza się do jego domu, lekko uchylonego okna, czasem przystanku - ale warto pamiętać, że to również strefa "zakazana" - no i niewielkich palarni, wielkości budki telefonicznej, gdzie stłoczeni podróżni na lotniskach, pracownicy w biurach, łapczywie i w pośpiechu celebrują chwilę niezdrowego nałogu, wymieniając przy tym zdawkowe zdania albo biurowe ploteczki. Te ostatnie, w palarniach unoszą się równie gęsto, co papierosowy dymek. Bo jak twierdzą niektórzy, palacze są najlepiej poinformowaną grupą w firmowej strukturze.

Ale... z roku na rok ubywa towarzyszy palących rozmów, a bo zdrowie nie to, a bo palenie bije po kieszeni, a bo z nowym rokiem zaczynam zdrowy styl życia...

I tak sentymentalne zdjęcie Niedenthala dziś przykryje nieco inny obrazek, który każdy palacz znajdzie na opakowaniu paczki papierosów. Zdjęcia drastyczne, wymowne i tak dosłowne, że nie muszą przemawiać do wyobraźni, one wręcz krzyczą.

Paczka papierosów z takim zdjęciem już nie wygląda fajnie na stoliku obok kawy... ale i na to znalazł się sposób. Wszelkie mankamenty szkaradnych paczuszek przykrywają zgrabne "ubranka". Wszystko wskazuje na to, że do łask powrócą zapomniane już papierośnice.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.04.2018
GBP 4.779 złEUR 4.180 złUSD 3.416 złCHF 3.495 zł

Sport


Reklama