Menu

Romantyczna mgła z Friuli sprzedawana w puszkach

Romantyczna mgła z Friuli sprzedawana w puszkach
"Nasza mgła jest czyściusieńka" - zapewniają zbieracze. (Fot. Thinkstock)
Mgła z włoskiej krainy Friuli sprzedawana jest w puszkach, przede wszystkim romantykom z USA i Wielkiej Brytanii. Pochodzi ona z terenów, gdzie żyli "prawdziwi" Romeo i Julia. Dochód ze sprzedaży tej nietypowej pamiątki przeznaczony jest na cele dobroczynne.

"Matka wszystkich mgieł" - taki napis widnieje na puszkach, zawierających kropelki wody z powietrza znad rzeki Stella, zebrane w tygodniu przesilenia zimowego w czasie pełni. Zbierają ją wolontariusze wyposażeni w siatki w 14 różnych punktach na brzegu.

Puszki powstają w małej friulijskiej miejscowości Ariis, dokąd napływają tysiące zamówień z Włoch, całej Europy i Stanów Zjednoczonych. Jedno opakowanie kosztuje 3,50 euro.

"Nasza mgła jest czyściuteńka" - zapewniają inicjatorzy jej zbioru Consuelo Bervilacqua i Fernando Gallici. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przekazują na remont miejscowego kościoła oraz dla potrzebujących parafian.

Wyjaśnili, że mgła pakowana jest do puszek przez specjalną, zaprojektowaną przez nich i opatentowaną maszynę.

W puszce jest, oprócz mgły z pięknego regionu Włoch, także mapa z zaznaczonymi punktami jej zbioru oraz książeczka - przewodnik po tym terenie.

Zbieracze i sprzedawcy mgły odwołali się do romantycznej historii, jaka związana jest z ich stronami. Przypominają, że niedaleko miejscowości Ariis urodziła się i mieszkała Lucina Savorgnan, która zakochała się nieszczęśliwie w swym kuzynie, pisarzu i historyku Luigi Da Porto. Ich losy były inspiracją, z której czerpał Szekspir pisząc tragedię o Romeo i Julii, rozgrywającą się w Weronie.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.01.2018
GBP 4.730 złEUR 4.170 złUSD 3.404 złCHF 3.547 zł

Sport


Reklama