Menu

Raper Kendrick Lamar dostał Pulitzera

Raper Kendrick Lamar dostał Pulitzera
Kendrick Lamar chętnie angażuje się politycznie w swoich piosenkach. (Fot. Getty Images)
Amerykański raper Kendrick Lamar został uhonorowany w poniedziałek prestiżową nagrodą Pulitzera w kategorii muzycznej za swój album "DAMN.". To pierwszy Pulitzer dla hip-hopowego artysty, a szerzej dla współczesnej muzyki popularnej.
Reklama

To kolejny dowód uznania dla artysty, który w wieku 30 lat zdobył już 12 nagród Grammy, nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego, w tym 5 za "DAMN" .

Nagrodę Pulitzera stworzono w 1917 roku, jednak kategoria muzyczna pojawiła się dopiero w 1943 roku. Systematycznie przypisywano ją muzyce klasycznej, do czasu uhonorowania muzyka jazzowego i kompozytora Wyntona Marsalisa w 1997 roku.

W następnym roku Rada Dyrektorów Pulitzera postanowiła złagodzić kryteria, aby promować różnorodność nagradzanych dzieł. Ponownie poszerzono spektrum nagradzanych w 2004 roku, co pozwoliło, by saksofonista Ornette Coleman zwyciężył w 2007 roku.

Kendrick Lamar to inspirowany politycznie raper, który regularnie omawia problemy społeczne w swoich nagraniach. Pochodzi z zaniedbanej dzielnicy Compton w Los Angeles. Jego utwór "Alright" z poprzedniego albumu "To Pimp a Butterfly" stał się nieoficjalnym hymnem ruchu protestacyjnego Black Lives Matter, który potępił policyjną brutalność wobec czarnych.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2018
GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

Sport


Reklama