Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Psychiatria żywieniowa - nakarm swój dobry nastrój

Psychiatria żywieniowa - nakarm swój dobry nastrój
Kakao zawiera 400mh magnezu w 100g tego produktu... (Fot. Thinkstock)
Magnez zmniejsza stres, kwasy omega-3 poprawiają pracę mózgu - eksperci coraz częściej podkreślają rolę składników odżywczych zapewniającej zdrowie naszego ciała i umysłu. Śmielej mówi się również o psychiatrii żywieniowej, która ma łączyć obie dziedziny.
Reklama
Reklama

Wiadomo, że brak podstawowych składników odżywczych przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego u osób cierpiących na lęki i depresję, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenię i ADHD. Psychiatria żywieniowa to rosnąca dyscyplina, która koncentruje się na używaniu żywności i suplementów diety w celu dostarczenia niezbędnych składników odżywczych w ramach zintegrowanego lub alternatywnego leczenia zaburzeń zdrowia psychicznego.

Brytyjski psychofarmakolog David Healy uważa, że leki przeciwdepresyjne są nadmiernie wypisywane i że istnieje niewiele dowodów na to, że są one bezpieczne do długotrwałego stosowania.

"W krajach rozwiniętych, spożywa się większą różnorodność artykułów spożywczych niż kiedykolwiek wcześniej - nie oznacza to jednak, że jesteśmy dobrze odżywiani. W rzeczywistości wiele osób nie dostarcza wystarczającej ilości składników odżywczych, które są niezbędne dla naszego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. W wielu przypadkach dieta opiera się na żywności przetworzonej" - podkreśla cytowany przez "Independent" Joyce Cavaye, wykładowca na Open University.

Jak wskazuje, dietetycy od dawna podkreślają związek między złym zdrowiem psychicznym a niedoborami żywieniowymi. Ten związek coraz częściej dostrzegają również psychologowie.

Badania wskazują np., że suplementy diety takie jak cynk, magnez, kwasy omega-3 oraz witaminy B i D3 mogą poprawić nastrój, złagodzić lęk i depresję. Magnez jest jednym z najważniejszych minerałów dla optymalnego zdrowia. Według szacunków od 20 do 40 proc. populacji wykazuje niedobór magnezu. Z jednej strony to wynik diety, z drugiej zaś tempa życia.

Jak wskazuje Shannon Chafkin, naturopata, magnez to jeden z istotniejszych pierwiastków, niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak wyjaśnia Chafkin, zwiększona ilość magnezu rozluźnia nerwy i mięśnie, a jednocześnie wspomaga krążenie krwi. Magnez jest również ważny w utrzymaniu zdrowia kości. Jest bardzo ważnym elementem w procesach wytwarzania energii.

"Innym ważnym składnikiem są kwasy tłuszczowe omega-3, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju i funkcji ośrodkowego układu nerwowego - ich brak jest związany ze złym nastrojem, pogorszeniem funkcji poznawczych" - wyjaśnia. "Stosowanie suplementów diety stanowi alternatywne podejście, które może potencjalnie znacząco wpłynąć na zdrowie psychiczne wszystkich grup wiekowych. Pojawiające się dowody naukowe sugerują, że psychiatria żywieniowa powinna odgrywać większą rolę w leczeniu i profilaktyce zdrowia psychicznego" - dodaje. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama