Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Psy wyewoluowały tak, aby podobać się ludziom

Psy wyewoluowały tak, aby podobać się ludziom
Wyniki badania były zbliżone dla przedstawicieli każdej psiej rasy. (Fot. Thinkstock)
Psy wydają się ludziom najładniejsze w wieku ok. 8 tygodni, czyli w czasie, kiedy opuszczają swoją matkę - twierdzą amerykańscy badacze. Ich zdaniem jest to ewolucyjne przystosowanie, które pozwala czworonogom w odpowiednim momencie związać się z człowiekiem.
Reklama
Reklama

W dzisiejszych czasach psy towarzyszą ludziom głównie dlatego, że są ładne, przyjacielskie i miłe, a już na widok szczeniaka mięknie niejedno serce. Naukowcy z Arizona State University wysunęli hipotezę, że w wyniku doboru naturalnego u psów wykształciły się cechy, pod wpływem których ludzie są bardziej skłonni do tworzenia z nimi emocjonalnych więzi.

Aby przetestować tę teorię, badacze sprawdzili, w jakim wieku zwierzęta te wydają się ludziom najbardziej atrakcyjne.

"Okazało się dokładnie to, na co liczyłem – że istnieje optymalny wiek dla maksymalnej 'słodyczy' psów i dosyć dokładnie pokrywa się on z wiekiem, kiedy matki odsuwają od siebie szczenięta" - zauważa prof. Clive Wynne, kierujący badaniem opisanym na łamach pisma "Anthrozoos: A Multidisciplinary Journal of the Interactions of People and Animals".

"Może to być dla nas informacja o tym, jak ewolucja pomogła psom polegać na naszej opiece. W ten sposób mogą nam pokazywać, że więź między ludźmi i psami jest nie tylko czymś bardzo satysfakcjonującym. Dla nich to absolutna podstawa egzystencji. Możliwość związania się z nami, stworzenia emocjonalnej więzi jest tym, co umożliwia przeżycie" - uzasadnia naukowiec.

W projekcie wzięło udział ponad 50 ochotników, którzy oglądali zdjęcia należących do trzech ras psów w wieku od jednego tygodnia - do wczesnej dorosłości. Zadaniem uczestników była ocena atrakcyjności czworonogów.

Wszystkie psy wydawały się najmniej atrakcyjne krótko po urodzeniu, a największe pozytywne emocje wzbudzały przed 10-tym tygodniem życia. Potem atrakcyjność malała i zachowywała stały poziom.

Szczeniaki rasy Jack Russell terrier wydawały się najładniejsze w wieku 7,7 tygodnia, molosy Cane corso w wieku 6,3 tygodnia a białe owczarki szwajcarskie w wieku 8,3 tygodnia.

"Po około 7-8 tygodniach życia, akurat kiedy matka ma ich dosyć i wyrzuca je z legowiska, aby zaczęły same sobie radzić – w tym wieku są najatrakcyjniejsze dla ludzi” - informuje prof. Waynne.

Odkrycie umożliwia nowe spojrzenie na najdłuższą znaną relację między gatunkiem ludzkim a zwierzętami. Podczas, gdy niektóre teorie jej sukces przypisują inteligencji psów, autorzy nowej pracy uważają inaczej.

"Myślę, że inteligencja nie jest tutaj najważniejsza. Chodzi o niebywałą zdolność do tworzenia bliskich, silnych więzi. Mogą się one tworzyć w czasie, gdy psy mają ok. 8 tygodni, kiedy tak bardzo przykuwają naszą uwagę” - twierdzi prof. Waynne.

To bardzo sprytna strategia z punktu widzenia ewolucji. "Badanie to nie oznacza, że przestajemy kochać psy, kiedy minie osiem tygodni ich życia. Punkt ósmego tygodnia to moment, w którym zdolność tych zwierząt do przyciągnięcia naszej uwagi jest największa. Kiedy już zdobędą nasze zainteresowanie, kochamy je przez resztę ich życia” - opowiada autor badania.

Naukowcy dokonali ciekawego odkrycia. (Fot. Thinkstock)

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama