Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Przez Białystok... ogórkiem

Przez Białystok... ogórkiem
Pierwszy spacer prowadzić będzie przez białostockie murale. (Fot. Getty Images)
Letnie wycieczki ruszają już jutro.
Reklama
Reklama

Objazdowe wycieczki po Białymstoku zabytkowym jelczem tzw. ogórkiem czy tematyczne spacery - szlakiem murali, fabrykantów lub też białostockich Żydów - to okazja do poznania historii i zabytków miasta. Wycieczki te organizowane są od kilku lat i cieszą się dużym zainteresowaniem. Co roku o mieście opowiadają przewodnicy z PTTK w Białymstoku.

Wyjazdy zabytkowym "ogórkiem" odbywać się będą w każdą niedzielę do 27 sierpnia. "Koszt wycieczki to jeden uśmiech" - informuje Katarzyna Pierwienis z PTTK Białystok.

"Ogórek" rozpoczyna swoją trasę sprzed Pałacu Branickich, a następnie jedzie m.in. przez historyczną ul. Warszawską, dzielnicę drewnianych domów - Bojary, przejeżdża obok zabytkowej cerkwi św. Mikołaja i modernistycznego kościoła św. Rocha. Na trasie znalazły się też najnowsze budynki w mieście jak stadion, kampus Uniwersytetu w Białymstoku czy Opera i Filharmonia Podlaska.

Pierwienis zaznacza, że chodziło o stworzenie trasy, która pokazywać będzie zabytki znajdujące się poza centrum, a także najnowsze realizacje, którymi można się pochwalić.

Pierwsi chętni będą mogli przejechać się "ogórkiem" już jutro o godz. 11:00 i 12:00.

Jutro rusza też doroczna akcja "Lato z zabytkami", która potrwa do 3 września. W tym roku - jak mówi Pierwienis - zaproponowanych zostanie kilka nowych tras.

Pierwszy spacer prowadzić będzie przez białostockie murale, które - jak zauważyła Pierwienis - są coraz bardziej rozpoznawalne w Polsce. Na trasie znalazł się mural esperanto przedstawiający m.in. urodzonego w Białymstoku twórcę esperanto - Ludwika Zamenhofa, a widnieje na ścianie budynku obok miejsca, w którym stał dom Zamenhofa.

Zwiedzający odwiedzą też m.in. słynny mural "Dziewczynka z konewką" Natalii Rak - to dziewczynka w ludowym stroju, która konewką podlewa rosnące nieopodal drzewo. Podczas spaceru będzie można też zobaczyć murale francuskiego artysty Juliena De Casabianca - na kilku budynkach rozkleił prace znanych malarzy, które na co dzień można spotkać tylko w muzeum.

W kolejne niedziele (spacery będą odbywać się nieregularnie - co dwa lub trzy tygodnie) będzie można poznać m.in. Białystok fabrykancki i słynne fabryki, które istniały w mieście, dowiedzieć się więcej o jednej z najstarszych uliczek w Białymstoku - klimatycznej ul. Kilińskiego. Jeden z sierpniowych spacerów, w okolicy rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie (ta przypada 16 sierpnia), będzie prowadził śladami białostockich Żydów i miejsc związanych z tą społecznością. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama