Menu

Przetrzymują w domach około... 150 mln euro!

Przetrzymują w domach około... 150 mln euro!
Monety escudo można było wymienić na euro w bankach do końca 2002 r. (Fot. Thinkstock)
O kim mowa???

Z szacunków Narodowego Banku Portugalii (BdP) wynika, że mieszkańcy tego kraju posiadają ponad 20 mln banknotów escudo, waluty, która obowiązywała przed euro. Łącznie gromadzą oni w swoich domach w dawnej walucie równowartość około 150 mln euro.

Jak powiedział Antonio Silva, mieszkaniec stołecznej dzielnicy Benfica, znaczną część przechowywanego w portugalskich domach majątku w escudo stanowią kolekcje numizmatyczne.

"Niektóre osoby pozostawiły escudo na wszelki wypadek. Wynikało to z faktu, że nie byli oni przekonani do tego, że euro utrzyma się, jako waluta w naszym kraju" - stwierdził Silva.

Blisko 80-letni Lizbończyk przypomniał, że najwięcej oporów wobec rozstania z escudo mieli najstarsi mieszkańcy Portugalii. Przyznał, że w ostatnim czasie pojawiły się głosy, iż Portugalia wróci jeszcze do escudo, choć opcja taka jest jego zdaniem mało realna.

"W efekcie kryzysu gospodarczego niektóre osoby zaczęły powątpiewać w szanse na przetrwanie strefy euro. Większość Portugalczyków jednak nie łudzi się powrotem do escudo, wiedząc, że beneficjentów takiego rozwiązania byłoby niewielu" - dodał Antonio Silva.

Przed pięcioma laty władze gminy Borba przekonały właścicieli placówek handlu i usług do akceptacji podczas kilku dni dawnej waluty. Monety i banknoty w escudo były przyjmowane w kilkudziesięciu placówkach handlowych i turystycznych tego położonego w środkowej części kraju miasta.

Inspiracją do wprowadzenia kilkudniowej akcji w Borbie był zlokalizowany w centrum Lizbony sklep z artykułami dekoracyjnymi, którego właściciel po wycofaniu z obiegu escudo nigdy nie zaprzestał przyjmowania zapłaty za towar w starej walucie.

Euro pojawiło się na portugalskim rynku 1 stycznia 1999 r. Wartość 1 euro BdP ustalił na 200,482 escudo. Dawna waluta używana była przez Portugalczyków w oficjalnym obiegu do końca 2002 r. Po zastąpieniu jej przez euro mogą ją teraz wymieniać na europejską walutę tylko przedsiębiorcy.

Monety escudo można było wymienić na euro w bankach do końca 2002 r. Banknoty escudo skupowane będą do końca 2022 r.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.02.2018
GBP 4.723 złEUR 4.181 złUSD 3.401 złCHF 3.625 zł

Sport


Reklama