Menu

Polska firma wydrukowała... motocykl!

Polska firma wydrukowała... motocykl!
O wyczynie polskiej firmy piszą media na całym świecie. (Fot. Zortrax)
To pierwszy tego typu projekt, który ma pokazać możliwości technologii druku 3D w branży motoryzacyjnej.
Reklama

Technologia druku 3D została wykorzystana w całym procesie przeprojektowania motocyklu, dzięki czemu powstał kompleksowy prototyp. Na nowo wydrukowane zostały takie elementy jak: owiewki, zbiornik paliwa, siedzenie, szyba, światła oraz lusterka. Zmianie nie uległy jedynie mechaniczne części pojazdu.

Pracę rozpoczęto od dekonstrukcji jednośladu, a następnie wszystkie części zostały wymierzone przy użyciu skanerów 3D. Taki proces pozwolił twórcom na dokładne zaprojektowanie nowych elementów przy wykorzystaniu możliwości polskich drukarek Zortrax.

"Druk 3D pozwala tworzyć rzeczy, które przykuwają oko. Myślę, że ten motocykl jest najlepszym tego przykładem" - przekazał twórca projektu Piotr Czyżewski.

Do wydruku wykorzystano 3 rodzaje materiałów. Jeden z nich, który charakteryzuje się małym skurczem, a także jest łatwy w obróbce, posłużył do wyprodukowania nowego zbiornika paliwa oraz owiewek. Inny, odporny na działanie soli, kwasów i zasad, który dzięki swojej budowie może przepuszczać światło, pozwolił na wydrukowanie elementów oświetlenia, a kolejny - twardy, wytrzymały i odporny - na produkcję elementów łącznych.

Motocykl, który posłużył jako baza do projektu, to standardowy jednoślad średniej wagi o pojemności 675cc, który cechuje się wysoką mocą, przy zachowaniu dość niskiej masy. W efekcie przeprojektowania powstał pełnowymiarowy prototyp.

"Uważam, że to świetny przykład, z którego może czerpać cała branża motoryzacyjna. Udowodniliśmy, że druk 3D idealnie sprawdza się w tworzeniu modeli koncepcyjnych, prototypowaniu oraz modyfikowaniu pojazdów" - dodał Czyżewski. 

Komentarze


  • Matt
    12 stycznia 2017, 01:36

    Pieknie sie prezentuje ,wyrukujcie cos ciekawego dla motocykli supermoto, plastiki do zamiany ze standardowego modelu na cos naprawde odlotowego.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.04.2018
GBP 4.766 złEUR 4.172 złUSD 3.388 złCHF 3.483 zł

Sport


Reklama