Menu

Polacy za granicą tęsknią za... jedzeniem

Polacy za granicą tęsknią za... jedzeniem
Bigos należy do tradycyjnych dań, których brakuje Polakom z zagranicy. (Fot. Thinkstock)
Choć Polacy mieszkający za granicą najbardziej tęsknią za rodziną, brakuje im też rodzimych smaków!
Reklama

"Mamy świetne jedzenie, jedno z najlepszych w Europie. Nasze rodzime produkty są cenione na całym świecie. Polska żywność powstaje w czystym środowisku w dużej mierze według tradycyjnych metod produkcji, a produkty, które trafiają do konsumenta są niskoprzetworzone i smaczne" - przekonuje Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, który jest współorganizatorem akcji zachęcającej do poszukiwania, kupowania i jedzenia polskich produktów.

I tak z przeprowadzonych na zlecenie organizatorów kampanii "Polska smakuje każdego dnia" badań mieszkających przez jakiś czas za granicą Polaków wynika, że na obczyźnie najbardziej brakowało im polskiego pieczywa (41 proc.), tradycyjnych polskich potraw, takich jak pierogi, bigos czy zupy (41 proc.), mięs i wędlin (38 proc.), produktów mlecznych (13 proc.) oraz owoców i warzyw (9 proc.).

Z czego wynika tęsknota za tradycyjnymi, polskimi smakami?

"Zdecydowana większość z nas w domu rodzinnym, w dzieciństwie i młodości miała do czynienia głównie z tradycyjną, polską kuchnią. Te smaki, które pamiętamy z młodości, kojarzą nam się więc z rodziną, domem, ciepłem i szczęściem. Dlatego tęsknimy za polskim jedzeniem, gdy mamy do niego ograniczony dostęp. Po prostu tęsknimy za tym, co dobre" - przekonuje Witold Boguta.

Nie powinno więc dziwić, że będąc poza domem Polacy próbują poradzić sobie z tęsknotą za swojskim jedzeniem i znaleźć do niego dostęp.

"Polacy mieszkający za granicą szukają polskich produktów, stąd popularność sklepów z naszą rodzimą żywnością w miastach, w których mieszka wielu Polaków. Wszyscy znamy też historie o tym, jak rodzina jadąca za granicę w odwiedziny do bliskich zabiera ze sobą polskie produkty" - dodaje prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Okazuje się też, że Polacy są bardzo rodzinni i kochają polskie jedzenie.

"Aż 73 proc. Polaków jest w stanie zapłacić więcej za polski produkt. 65 proc. Polaków, którzy mieszkali za granicą, po powrocie chętniej sięga po polską żywność. To pokazuje, że często zaczynamy ją doceniać dopiero wtedy, gdy nie mamy jej na co dzień" - podsumowuje prezes.

Komentarze


  • Lola
    19 kwietnia 2017, 14:32

    Co ulica to polski sklep, świetnie wyposażone Chodzież są takie co klientowi rodakowi sprzeda mięso 5razy mrożone, ale ogólnie większość sklepów dba o klientów i mają świeże towary, rozmaite, maka, makaron, mięso, jajka pojęcia nie mam czego nie można kupić w tych sklepach. Jemy praktycznie tylko Polskie dania i nie wiem o co chodzi z tym artykułem? No chyba że Londynek pisze o Polakach mieszkających w Kambodży. Anglia, Niemcy, Holandia na 100%maja polskie sklepy (wiem bo byłam)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.05.2018
GBP 4.906 złEUR 4.295 złUSD 3.659 złCHF 3.689 zł

Sport


Reklama