Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy wciąż boją się... słodzików

Polacy wciąż boją się... słodzików
Czy mają ku temu podstawy?
Reklama
Reklama

‹Różnica między różnorodnością napojów light, zero i innych słodzonych alternatywnymi wobec cukru substancjami rzuca się w oczy zwłaszcza podczas wakacji. Polscy turyści zerkają na sklepowe półki za granicą. Jest coca-cola słodzona stewią - to przykład zza Odry - lub mirinda w wersji light. U siebie ich nie kupią.

"W Polsce rynek napojów słodzonych innymi substancjami niż cukier rzeczywiście rozwija się znacznie wolniej niż np. w krajach Europy Zachodniej, chociaż charakteryzuje go tendencja wzrostowa. W ostatnich 12 miesiącach napoje gazowane typu light rosły znacznie szybciej niż słodzone cukrem, a dynamika wynosiła 12,8 proc. wolumenowo (dane Coca-Coli za Nielsenem - red.)" - mówi Iwona Jacaszek-Pruś, dyrektor ds. korporacyjnych w Coca-Cola HBC Polska.

Nielubiana chemia

Ruch na rynku nakręcały dyskonty, gdzie wersje bez cukru rosły jeszcze szybciej, bo o ponad 20 proc. Coca-Cola HBC podaje za Nielsenem, że napoje gazowane niesłodzone cukrem stanowiły w ostatnich 12 miesiącach (od lipca 2015 do czerwca 2016) około 8 proc. wolumenu napojów gazowanych ogółem w Polsce, a ich udział wzrósł o 1 proc. r/r.

"Polska jest krajem, w którym słynne hasło „cukier krzepi” wciąż jest aktualne. Polacy bardzo lubią słodkie rzeczy i wciąż ostrożnie podchodzą do słodzików. Powoli się to zmienia" - twierdzi Małgorzata Skonieczna, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej na Europę Centralną w PepsiCo. Iwona Jacaszek-Pruś tłumaczy, że według badań Coca-Coli, jedną z głównych barier rozwoju kategorii light jest percepcja niskokalorycznych słodzików, głównie aspartamu, jako dodatków sztucznych, niezdrowych, a wręcz szkodliwych. To wizerunek niezasłużony.

"Na obszarze UE, na podstawie badań bezpieczeństwa i pozytywnych opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności i Zespołu ds. Dodatków do Żywności i Składników Pokarmowych, do stosowania dopuszczono wiele niskokalorycznych substancji słodzących. Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością i Polskie Towarzystwo Diabetologiczne potwierdzają bezpieczeństwo niskokalorycznych substancji słodzących i rekomendują ich stosowanie - zwłaszcza osobom z nadwagą czy otyłym. Niestety, wciąż dominuje przekonanie o ich szkodliwości, podsycane wieloma wypowiedziami tzw. ekspertów z dziedziny medycyny czy dietetyki" - zaznacza dyrektor z Coca-Coli.

Nadzieja w młodych

Małgorzata Skonieczna podaje, że tradycyjnie po napoje typu light sięgają młode kobiety, jednak grono ich konsumentów się poszerza. "Wraz z pojawianiem się na rynku nowości i produktów o niższej zawartości cukru sięga po nie coraz więcej konsumentów, w tym osoby młodsze. Spodziewamy się dalszego wzrostu zainteresowania bezcukrowymi wariantami napojów wśród Polaków" - mówi dyrektor z PepsiCo. Ani Coca-Cola, ani PepsiCo nie chcą ujawnić planów dotyczących wprowadzania kolejnych napojów „słodzonych inaczej”.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama