Menu

Oto najpiękniejsze miasteczko we Włoszech!

Oto najpiękniejsze miasteczko we Włoszech!
W niewielkim Venzone mieszka ok. 2 tys. mieszkańców. (Fot. Thinkstock)
Miejscowość, która wygrała tegoroczny konkurs, ma wyjątkową historię - została całkowicie odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1976 roku.
Reklama

O tytuł najpiękniejszego miasteczka walczyło w sumie 20 miejscowości, po jednej z każdego regionu kraju. Venzone w regionie Friuli - Wenecja Julijska pokonało w finale Arqua Petrarca na północy i Conca dei Marini na południu.

Wspólna decyzja, podjęta przez głosujących telewidzów oraz jury ma w tym roku, po serii trzęsień ziemi w środkowych Włoszech szczególną wymowę. Trzęsienia te w ciągu ostatnich 8 miesięcy spowodowały gigantyczne zniszczenia w czterech regionach. Całkowicie lub częściowo zburzonych jest kilkadziesiąt historycznych miasteczek.

Średniowieczne Venzone, doszczętnie zniszczone w rezultacie wstrząsów sejsmicznych 41 lat temu, zostało całkowicie odbudowane przy pomocy metody o nazwie anastyloza, czyli rekonstrukcji przy wykorzystaniu zachowanych oryginalnych fragmentów. Budynki wzniesiono na nowo z tych samych kamieni. W ten sposób odtworzono katedrę z XIV wieku, w której pochowany jest między innymi książę Bolesław bytomski, ostatni z linii Piastów bytomskich.

Miasteczko stało się w całych Włoszech wzorem odbudowy po kataklizmie.

W zeszłym roku konkurs wygrała miejscowość Sambuca na Sycylii.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.05.2018
GBP 4.903 złEUR 4.304 złUSD 3.669 złCHF 3.701 zł

Sport


Reklama