Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ostatnia papierowa matura z języków ojczystych

Ostatnia papierowa matura z języków ojczystych
Finowie chcą pełnej digitalizacji matur. (Fot. Thinkstock)
W Finlandii tegoroczni maturzyści po raz ostatni napisali matury z ojczystego języka ręcznie, czyli tradycyjnie na kartce. W kolejnej jesiennej sesji egzaminy z fińskiego lub szwedzkiego będą już zdawać na komputerze, w tym rozwiązując test wiedzy i pisząc na klawiaturze esej.
Reklama
Reklama

Do wiosennych pisemnych egzaminów maturalnych, które zakończą się pod koniec marca, zgłosiło się blisko 41 tys. uczniów. Egzaminy z języków ojczystych, czyli fińskiego i szwedzkiego, testy wiedzy oraz eseje zostały już przeprowadzone. W trwającej internetowej sondzie blisko połowa ankietowanych przyznaje, że esej z języka wypadł "dobrze", a "po chwilowym namyśle znalazła odpowiedni dla siebie temat". Prawie co trzeci twierdzi, że żaden temat mu nie "pasował". Co dziesiąty jest zaś zdania, że egzamin był inspirujący i "pisał ołówkiem przez całe sześć godzin, aż do czerwoności".

Pod koniec marca zorganizowane zostaną także egzaminy z języka saamskiego, tj. języka rdzennych mieszkańców północnej części kraju Laponii, którym obecnie na terytorium Finlandii posługuje się ok. 2 tys. osób.

W Finlandii proces digitalizacji matur jest w toku, a znaczna część egzaminów już jest w ten sposób przeprowadzana. Tej wiosny po raz ostatni tradycyjne testy na papierze, oprócz języków ojczystych, uczniowie pisali także z rosyjskiego, fizyki, chemii i matematyki. Matura z tego ostatniego przedmiotu pozostanie papierowa najdłużej, ale na wiosnę 2019 r. przystępujący do egzaminów mają już zdawać wszystkie przedmioty na komputerze.

Oceniając dobre i złe strony cyfrowych matur, zwraca się uwagę, że uczniowie są już przygotowani do tej formy egzaminów. W szkole korzystają z materiałów elektronicznych i wiele testów zdają na komputerze. W przypadku komputerowej matury z języka ojczystego łatwo można zmienić myśl czy poprawić błędy w trakcie pisania. Nie trzeba też tracić czasu na np. przepisanie eseju na czysto.

Na etapie nauczania początkowego (w tym w przedszkolach) już przygotowuje się dzieci do takiej formy nauki oraz egzaminowania i wprowadza się ćwiczenia z korzystania z tabletów, czy pisania na komputerze. Z drugiej strony, przeciwnicy cyfrowych matur, podkreślają, że wiele młodych osób nie ma obecne wyćwiczonej umiejętności posługiwania się wszechstronnie językiem pisanym. Wśród powodów wymienia się m.in. zbyt duże korzystanie z mediów społecznościowych czy też ogólny spadek czytelnictwa.

Z digitalizacją egzaminów wiążą się czasem problemy techniczne. Tak było podczas tegorocznej sesji maturalnej. Np. w trakcie testów z angielskiego w przynajmniej czterech szkołach na terenie Finlandii problemy pojawiły się zanim jeszcze uczniowie przystąpili do egzaminów i rozpoczęcie matur opóźniło się. W innych placówkach niektórzy musieli w trakcie przerwać pisanie egzaminu.

Typowe zgłaszane problemy przy elektronicznych maturach wiążą się zazwyczaj m.in. z funkcjonowaniem pamięci USB, na których znajdują się pytania egzaminacyjne, czy serwerów, na których zapisywane są odpowiedzi. Wiele problemów udaje się rozwiązać zmieniając komputer uczniowi albo przydzielając nowe pamięci.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.03.2024
GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama