Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Od lajków można się uzależnić!

Od lajków można się uzależnić!
Eksperci podkreślają, że portale społecznościowe mogą doprowadzić do uzależnienia. (Fot. PAP Life)
Media społecznościowe zostały zaprojektowane tak, aby nie tylko koncentrować naszą uwagę, trawić wolny czas. Coraz częściej o mediach społecznościowych mówi się w kontekście uzależnienia. Jesteśmy przywiązani nie tylko do telefonów, ale również emocji, jakie wywołują lajki.
Reklama
Reklama

"Myśl przewodnia brzmiała następująco: w jaki sposób możemy skoncentrować jak najwięcej twojej uwagi, jak to tylko możliwe" - tak o idei tworzenia mediów społecznościowych mówił Sean Parker, jeden z członków grupy tworzącej Facebooka. "Kiedy ktoś lubi lub komentuje post lub fotografię, dajemy ci mały wyrzut dopaminy" - dodaje. Innymi słowy, komentarz na Instagramie lub Facebooku wywołuje taką samą reakcję w mózgu jak uprawianie seksu i jedzenie.

Jak zauważa amerykańska pisarka i dziennikarka Arianna Huffington, uzależnienie od mediów społecznościowych można określić kulturowym kryzysem, w którym ludzie łaknąc prawdziwych emocji, karmią się wirtualnymi lajkami. "Dla mnie jednym z sygnałów ostrzegawczych było spostrzeżenie, że coraz więcej osób wokół mnie schowanych jest za telefonami, ignorując przy tym innych ludzi i otaczający ich świat" - wskazuje dziennikarka.

Dziennikarka zauważa, że media społecznościowe nie tylko zastępują, ale również wykorzystują naturalną potrzebę człowieka kontaktu z innymi i akceptacji. Zaznacza, że ten iluzoryczny świat, toczący się gdzieś obok nas, choć często z naszym udziałem, negatywnie wpływa na nasze emocje.

"Choć media społecznościowe dają nam wiele możliwości, nie są w stanie zastąpić relacji i ich znaczenia, które czerpiemy z angażowania się w kontakt z innymi ludźmi i światem wokół nas. Wszystkie te godziny spędzone w mediach społecznościowych i wpatrywanie się w ekran to czas, którego nie spędzamy na doświadczaniu i pogłębianiu relacji" - wyjaśnia.

Jak zaznaczyła na łamach MyDomaine doktor psychologii Jenny Yip, ekspert ds. uzależnień cyfrowych, media społecznościowe w rzeczywistości mogą prowadzić do izolacji.

"Choć mamy poczucie większej łączności i pozostawania w nieustającym kontakcie, poprzez komunikowanie się, komentowanie, możesz stać się bardziej odizolowany od ludzi, czego rezultatem jest mniej efektywna i skuteczna komunikacja osobista, jest to szczególnie ważne z punktu widzenia dzieci i nastolatków" - wyjaśnia ekspert. "Poza tym, siedząc przed ekranem z łatwością chłoniemy obrazki ukazujące perfekcyjne życie innych. Często pojawia się myśl: chciałabym być na jej miejscu. W tym momencie powinno zapalić się nam czerwone światło" - dodaje.

Corinne Sweet, autorka bestsellera "Dziennik uważności" wyjaśnia, że to jedynie wycinek rzeczywistości, swoisty image szczęścia. "Tworzymy swój image: roześmianej, uśmiechniętej, seksownej, aktywnej osoby, przez co powstaje wrażenie, że większość czasu spędzamy na imprezach albo w podróży. A to tylko jedna strona życia, jedna strona naszej osobowości. Nie pokazujemy problemów, nudnych momentów, codziennej rutyny. Musimy zrozumieć, że media społecznościowe odzwierciedlają tylko część życia" - wskazuje autorka. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama