Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nowe auta "uratują" Francuzów w Chinach?

Nowe auta "uratują" Francuzów w Chinach?
Problemem PSA jest mała lokalna rozpoznawalność marek należących do koncernu. (Fot. Getty Images)
W ciągu 10 miesięcy sprzedaż samochodów francuskiego koncernu motoryzacyjnego PSA na rynku chińskim spadła o ok. 40 proc. Aby odbudować pozycję firma zapowiada wprowadzenie do sprzedaży 18 nowych modeli w ciągu trzech lat, głównie SUV-ów i pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych.
Reklama
Reklama

Do października sprzedaż samochodów PSA w Chinach spadła do ok. 276 tys. pojazdów. Wyników firmy nie poprawiła wydatnie wrześniowa premiera Citroena C5 Aircross. Ze względu na utrzymujące się zainteresowanie chińskich nabywców crossoverami i SUV-ami, PSA chce odbudować swoją pozycję na tamtejszym rynku, wprowadzając do sprzedaży większe pojazdy, takie jak Peugeot 5008, Aircross i zapowiadany DS7 Crossback.

Do 2020 roku na rynek chiński ma trafić 18 nowych modeli samochodów PSA, w tym DS7 Crossback. PSA we współpracy z lokalnym partnerem, firmą Dongfeng pracuje ponadto nad platformą na użytek samochodów elektrycznych i hybrydowych, których produkcja ma się zacząć w 2019 roku. Koncern nie przewiduje na razie wprowadzania na rynek chiński pojazdów Opla.

Przytaczani przez agencję Bloomberg przedstawiciele koncernu podkreślają, że kluczowa jest dla nich dochodowość, a nie liczba sprzedanych pojazdów, w związku z czym nie będą starali się konkurować z tańszymi lokalnymi markami. Mimo to firma nie odnotowała na razie sukcesu w sprzedaży droższych samochodów DS opracowanych wspólnie z innym partnerem - Chongqing China Changan Automobile. W ciągu sześciu miesięcy koncern sprzedał niewiele ponad 3,1 tys. pojazdów DS. Marka ma osiągnąć rentowność dzięki wykorzystaniu zakładów Changan i 250 mln euro inwestycji PSA w opracowanie nowych produktów.

Problemem PSA jest mała lokalna rozpoznawalność marek należących do koncernu - ocenia cytowany przez Bloomberga analityk China Market Research Benjamin Cavender. Jego zdaniem zbudowanie zainteresowania i wzbudzenie zainteresowania nabywców będzie wymagało wielomilionowych inwestycji w punkty sprzedaży i agresywną kampanię marketingową.

W celu zbudowania reputacji PSA w Chinach wyznaczeni zostali lokalni specjaliści ds. marketingu i sprzedaży. Firma zawarła również współpracę z chińskimi celebrytami, takimi jak aktor Wang Kai. Działaniami PSA na rynku chińskim i w Azji Południowowschodniej kieruje od 2016 roku Denis Martin. Firma chce teraz wyznaczyć nowego lokalnego szefa Citroena.

Francuska firma PSA jest właścicielem marek Peugeot, Citroen i DS. Po wykupie Opla/Vauxhalla Europa odpowiada za 70 proc. sprzedaży koncernu. Nadmierne uzależnienie od rynku europejskiego było wcześniej jedną z przyczyn kryzysu PSA, które od bankructwa uratowały w 2014 roku wykup 14 proc. udziałów w koncernie przez Dongfenga oraz strategia wdrożona przez nowego prezesa Carlosa Tavaresa. PSA jest obecne na rynku chińskim od 30 lat.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama