Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy wskazują ćwiczenia idealne!

Naukowcy wskazują ćwiczenia idealne!
Pływanie jest jedną z najczęściej zalecanych aktywności sportowych. (Fot. Thinkstock)
Pływanie to chyba jedna z najzdrowszych form aktywności fizycznej - wskazuje prof. I-Min Lee z Harvard Medical School. Zamiast wyczerpujących sportów, ekspertka poleca pięć form aktywności fizycznej, A wśród nich spacery, tai-chi i trening siłowy.
Reklama
Reklama

W raporcie "Starting to Exercise", opublikowanym przez Harvard Medical School, specjaliści wskazali na aktywności fizyczne, które przynoszą najwięcej korzyści. Nie chodzi tu jedynie o utratę masy ciała, ale również o te, które pozwalają zachować mocne mięśnie i kości, zbawiennie wpływają na pracę serca i mózgu.

Wśród rekomendowanych sportów znalazło się m.in. pływanie. "Pływanie to ćwiczenie idealne" - wskazuje raport. Nie tylko angażuje niemalże każdą część ciała, jest najmniej kontuzjogenne. Sama aktywność fizyczna doskonale wpływa na pracę serca i mózgu.

Pływając od 30 do 45 minut wykonujemy ćwiczenie aerobowe - rodzaj treningu, który - jak sugeruje wiele badań - może pomóc w walce z depresją, podnieść nastrój i zmniejszyć stres.

Kolejną zalecaną formą aktywności jest tai-chi. To chińska sztuka walki, łącząca serię pełnych wdzięku, płynących ruchów, tworzących rodzaj ruchomej medytacji. Ćwiczenie wykonywane jest powoli, szczególną uwagę przywiązuje się do głębokiego oddychania.

"Tai-chi jest szczególnie zalecane dla osób starszych, ponieważ równowaga jest ważnym składnikiem sprawności, a równowaga jest czymś, co tracimy, kiedy się starzejemy" - przekazała Lee.

Systematyczną aktywność fizyczną warto również wzbogacać treningiem siłowym. Badania sugerują, że można użyć ciężkich hantli i wykonać niewielką liczbę powtórzeń lub lekkich i więcej powtórzeń, aby zbudować silniejsze, bardziej wytrzymałe mięśnie.

Jeśli szukamy skutecznego leku, w jego poszukiwaniu warto iść na spacer - chodzenie to najlepszy medykament. Kilka badań sugeruje, że chodzenie co najmniej 30 minut - nawet w umiarkowanym lub swobodnym tempie - może mieć korzyści dla mózgu i ciała. Spacerowanie nie tylko przyczynia się do poprawy pamięci, może również w istotny sposób przyczyniać się do redukcji depresji.

W raporcie wspomniano również o ćwiczeniach Kegla. Są ważne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, ponieważ przyczyniają się do wzmocnienia grupy mięśni powszechnie określanych jako "miednicy". Eksperci z Harvardu zalecają wykonywać je od czterech do pięciu razy dziennie. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama