Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Najsłynniejszy koń arabski świata pochodził z Polski

Najsłynniejszy koń arabski świata pochodził z Polski
"Nie ma historii konia arabskiego w Ameryce bez Baska" - informują autorzy filmu. (Fot. YouTube)
Bask. Objawienie Ameryki to najnowszy film w reżyserii Hanny L. Ceglińskiej-Leśnodorskiej. Zafascynowana Baskiem postanowiła przybliżyć historię tego niezwykłego i mało znanego w Polsce konia arabskiego, którym zachwycał się cały świat.
Reklama
Reklama

Bask przyszedł na świat i wychował się w polskiej Stadninie Albigowa. Po 4 latach biegów w wyścigach na Służewcu, kiedy jego kariera, jak sądzono skończyła się, w 1963 r. został sprzedany do Stanów Zjednoczonych, gdzie odniósł oszałamiające sukcesy. Do dziś jest uważany za najwspanialszego konia arabskiego w historii hodowli koni arabskich na świecie. W Ameryce został nazwany "objawieniem Ameryki". Pozostawił po sobie ponad 1000 potomków. Potomkowie Baska grali w filmach tj.: "Jeździec bez głowy" w reżyserii Tima Burtona czy "Zaklinacz koni" Roberta Redforda.

Do powstania filmu zainspirował reżyserkę Mariusz Fułek, który z kolegą, jako pierwsi Polacy, weźmie udział w regatach Talisker Whisky Atlantic Challenge Race. To jedno z najniebezpieczniejszych sportowych wyzwań na świecie - przez 5500 km 30 zespołów z całego świata ściga się na łodziach wiosłowych przez Atlantyk. Polacy swoją łódkę na cześć Baska nazwali właśnie jego imieniem.

"Szukaliśmy imienia dla naszej łodzi i wpadliśmy na pomysł, że najbardziej tematem kojarzonym z Polską są konie, gdy zacząłem szukać informacji na ten temat okazało się, że koń o imieniu Bask jest bardzo słynny w Ameryce, bo właśnie jemu amerykanie zawdzięczają całe dziedzictwo konia arabskiego. W Stanach wszyscy wielbią tego konia o najczystszej krwi arabskiej. Wiele doskonałych koni ma we krwi geny Baska, nawet słynna Pepita, która została sprzedana za 1,4 mln euro czy choćby Kwestura. Bask to jest najcenniejszy koń, jaki kiedykolwiek żył, cały świat go zna, tylko nikt w Polsce i ja postanowiłem to zmienić" - poinformowała Fułek.

W filmie znajdują się wypowiedzi osób związanych z końmi, najlepszych hodowców, trenerów czy ludzi kochających konie: Shirley i Charlie Watts (The Rolling Stones), Lynn Ashby, Denise Hearst, Katarzyna Dowbor czy Karol Strasburger. Zdjęcia do filmu realizowane były w Polsce, w stadninie Albigowa w Janowie Podlaskim, gdzie żył Bask. A także w USA, w Kentucky Horse Park, gdzie w centralnym miejscu stoi rzeźba Baska, jako najwybitniejszego konia arabskiego w historii Stanów Zjednoczonych oraz modelowego i wzorcowego konia arabskiego.

Do muzycznej oprawy filmu przyczynili się Grzech Piotrowski, Anna Karwan i Rasm Almashan. Została także wykorzystana muzyka Abla Korzeniowskiego, wielokrotnie nagradzanego na świecie polskiego kompozytora.

Film będzie pokazywany w tym roku na trzech festiwalach. W listopadzie na festiwalu Equues w NYC (USA) i Exile w Szwecji oraz w grudniu na WDM w Sydney. Na początku roku 2018 zostanie wyemitowany w Polsce, a w marcu zostanie wydany na płytach DVD.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.04.2024
GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama