Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Metaboliczna inteligencja: Posłuchaj swojego organizmu!

Metaboliczna inteligencja: Posłuchaj swojego organizmu!
Ekspertka zwraca uwagę, że nasz organizm sam domaga się właściwych składników, których akurat potrzebuje. (Fot. Thinkstock)
Inteligentne domy czy smartfony to w dzisiejszych czasach norma. Zaskakująca może być inteligencja naszego organizmu, który wie, co jest dla niego dobre, a co złe, o czym daje nam znać - przekonuje Agnieszka Pająk.
Reklama
Reklama

Jak zauważa Agnieszka Pająk w swojej książce "Metaboliczne IQ - twój kod do zdrowia", w dzisiejszych czasach mamy inteligentne samochody, domy, komputery, telefony, karty kredytowe, konta w bankach. Zapominamy jednak o... inteligencji naszych wewnętrznych mechanizmów, których znajomość - jak przekonuje - znacznie ułatwia życie.

"Współpraca z własnym metabolicznym IQ może pomóc nam w uniknięciu wielu dolegliwości powszechnych wśród mieszkańców wielkich miast, osób żyjących na walizkach czy nieustannie podróżujących zawodowo, które często zmuszone są żywić się w pośpiechu w ogólnodostępnych punktach gastronomicznych. Jeśli wiemy, jakie produkty powinniśmy wybrać, mamy szansę na wyeliminowanie wzdęć, zaparć, zgagi, sensacji żołądkowych, problemów z cerą, bólu nóg czy swędzącej skóry" - wylicza i przyznaje, że choć wydaje się to proste, wręcz niewiarygodne, jednak jest prawdziwe.

Ogólnie przyjęte schematy nie dla każdego będą się sprawdzać. I tak dla typu metabolizmu węglowodanowego, czyli dla tzw. wolnego spalacza, nieodpowiednie będą np. ciężkostrawne potrawy. "Taka osoba, zjadając np. wyszukany stek argentyński, będzie czuła się ociężale lub popadnie w melancholię, a w skrajnym przypadku nawet w stan lekko depresyjny. Powinna ona unikać ciężkich, wysokopurynowych białek i tłuszczów" - radzi.

Z kolei przy białkowym typie metabolizmu - jak wylicza dalej - niewskazane są produkty pozornie lekkostrawne, jak np. słodkie sałatki. "Pozbawiają one taką osobę energii, koncentracji, mogą nawet wywołać u niej zachowania agresywne" - przekonuje. Typ białkowy spala węglowodany tak szybko, że przyjmowanie ich bez białka lub tłuszczu powoduje ciągłe skoki cukru we krwi i nieustanne uczucie głodu.

"Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia psychicznego, fizycznego i duchowego może być błędny sposób odżywiania się. Spożywanie posiłków niekompatybilnych z naszą metaboliczna inteligencją może wpływać na jakość naszej pracy, wydajność przy wykonywaniu codziennych obowiązków, koncentrację, życie towarzyskie, a nawet relacje w związkach" - przestrzega.

Warto zatem rozwiązać test, który pozwoli nam określić nasze metaboliczne IQ. A korzyści płynące z poznania swojej metabolicznej inteligencji to: przystosowanie sposobu odżywiania się do specyficznych potrzeb swojego organizmu, osiągniecie idealnej wagi i jej łatwe utrzymanie, przypływ energii i dobra kondycja czy wzmocnienie systemu immunologicznego organizmu.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.04.2024
GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama