Menu

Która dieta najgorsza?

Która dieta najgorsza?
Dieta i ruch sprzyjają ładnej sylwetce. (Fot. Thinkstock)
Eksperci wybrali...
Reklama

"The U.S. News & World Repor"t opublikowało właśnie swój coroczny ranking diet, wśród których znalazły się te rekomendowane przez ekspertów, jak chociażby dieta śródziemnomorska, i te, których stosowanie dietetycy odradzają. Najniżej notowanym, a tym samym najmniej zalecanym przez dietetyków sposobem odżywiania okazała się dieta nazywana "Whole30".

Dieta, która zyskała popularność w ciągu ostatnich kilku lat, znalazła się na samym dole zestawienia, opracowanego przez grupę dietetyków, lekarzy i naukowców. Biorąc pod uwagę takie kryteria jak długotrwałe efekty diety, skuteczność w zapobieganiu chorobom, łatwość, bezpieczeństwo i wartość odżywczą diet, grono ekspertów wskazuje, które z nich są najlepsze i najgorsze. W tegorocznym zestawieniu dieta "Whole30" znalazła się na samym dole notowania.

Dieta najgorzej oceniona przez ekspertów, to niezwykle restrykcyjny, 30-dniowy program, który zakłada wykluczenie z jadłospisu cukru, glutenu, nabiału, warzyw strączkowych, zbóż.

Można natomiast spożywać mięso, owoce morza, jaja, warzywa, niektóre owoce, orzechy. Jak zauważają eksperci taka dieta wymaga niezwykłej samokontroli i dyscypliny, nie tylko w trakcie jej stosowania, ale co najważniejsze również po skończeniu 30-dniowego planu.

"Ta dieta nie wypadła dobrze w rankingu, w mojej ocenie również nie wypada najlepiej" - podkreśla na łamach "Cosmopolitan" członek panelu dr David Katz, MD, dyrektor Yale University Prevention Research Center i adiunktem na George Washington University School of Medicine.

Jego zdaniem dieta "Whole30" promuje spożycie mięsa, co jest powszechnie uważane za zły pomysł, a zniechęca do całkowitego wykluczenia zdrowych i wartościowych produktów. Inni członkowie komisji, podkreślali, że tą dietę cechuje wysoka zawartość sodu i niska zawartość wapnia, może negatywnie wpływać na poziom cholesterolu, równocześnie prowadzić do niedoborów żywieniowych.

Komentarze


 • Pogarda
  10 stycznia 2017, 04:00

  Jedno wielkie gówno dobra dieta to żryć mniej i częściej i to wystarczy

 • ES!
  10 stycznia 2017, 06:56

  @Pogarda
  Zgadzam sie, oczywiscie na diecie z McDonalda tez sie dlugo nie pociagnie

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.04.2018
GBP 4.822 złEUR 4.216 złUSD 3.455 złCHF 3.519 zł

Sport


Reklama