Menu

Królewskie auta z historią w tle

Królewskie auta z historią w tle
Każdy z pojazdów wchodzących w skład "historycznej" floty jest sprawny (Fot. Thinkstock)
Taki to pożyje.
Reklama

Król Hiszpanii Filip VI ma do swojej dyspozycji 55 samochodów o znaczeniu historycznym. Korzystały z nich znani politycy, m.in. generał Franco, Adolf Hitler czy John F. Kennedy.

Każdy z pojazdów wchodzących w skład "historycznej" floty jest sprawny, pomimo że hiszpański monarcha korzysta z nich sporadycznie. Do kolekcji zaliczają się modele mające często ponad 60 lat. Nad ich kondycją pieczę sprawują mechanicy królewskiej gwardii.

Jednym z najbardziej ulubionych przez Filipa VI aut jest Rolls-Royce Phantom IV. Jeździł nim w przeszłości m.in. generał Francisco Franco, który do 1975 r. sprawował w Hiszpanii dyktatorskie rządy.

Rolls-Royce Phantom IV to auto, które Filip VI wybrał do podróży na złożenie przysięgi w hiszpańskim Kongresie Deputowanych. Służyło ono także jego ojcu Juanowi Carlosowi, gdy ten obejmował koronę przywróconej po latach monarchii za Pirenejami.

Królewski Rolls-Royce nie był tylko wykorzystywany do krótkich podróży na ważne uroczystości, ale też do dalszych tras. Wyprodukowany w 1948 r. pojazd ma aktualnie na liczniku ponad 25 tys. kilometrów.

Marco Martin, ekspert od historii współczesnej, przyznaje, że wartość królewskiej floty samochodowej nie wynika tylko z jej bogatej historii i dobrego stanu pojazdów, ale też z funkcji jaką w przeszłości pełniły.

"Kolekcję tą stanowią samochody, które miały ogromne znaczenie dla naszego kraju. To w ich wnętrzach odbywały się poufne narady, rozmowy objęte tajemnicą państwową i zapadały ważne decyzje dla państwa" - odnotował Marco Martin.

Większość z historycznych modeli aut królewskich można oglądać w sali historycznej w siedzibie królewskiej gwardii w Madrycie. Najstarszym pojazdem jest tam Ford 817 T z 1938 r. Jego wnętrze zostało zaaranżowane w taki sposób, że w środku znajdowało się m.in. łóżko wraz z biurkiem i małymi szafkami.

W kolekcji królewskiej znajduje się również Mercedes-Benz G 4 W31, jaki Franco otrzymał w prezencie od Adolfa Hitlera, a także różne modele znanych marek, np. Cadillac czy BMW. Są też motory Harley Davidson.

49-letni Filip VI objął hiszpański tron 19 czerwca 2014 r. po swoim ojcu Juanie Carlosie, który abdykował. Monarcha wywodzi się z dynastii Burbonów.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2018
GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

Sport


Reklama