Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kopalnia w Bochni - atrakcja z listy UNESCO!

Kopalnia w Bochni - atrakcja z listy UNESCO!
Kopalnia w Bochni to prawdziwa atrakcja turystyczna! (Fot. Stanisław Rozpędzik/PAP)
Coraz więcej turystów odwiedza kopalnię soli w Bochni po wpisaniu jej w 2013 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z myślą o nich kopalnia przygotowuje nowe atrakcje i rozszerza swoją ofertę. Już teraz w kopalni można pływać łodzią, zjeżdżać 140-metrową zjeżdżalnią i nocować pod ziemią.
Reklama
Reklama

W 2015 roku bocheńską kopalnię zwiedziło ponad 150 tys. osób, w 2016 - 165 tys., a według prognoz w roku 2017 kopalnię zwiedzi łącznie 180 tys. turystów.

"Odnotowujemy stały wzrost zainteresowania kopalnią. Atrakcyjność obiektu jest tak wysoka m.in. dzięki całkowicie unikalnej formule ukazania podziemia, która dla odwiedzających stanowi niepowtarzalne doświadczenie" - uważa prezes Zarządu Kopalni Soli Bochnia Zbigniew Rojek.

"Ponadto staramy się regularnie rozszerzać ofertę, powiększając ją o kolejne atrakcje. W 2015 otworzyliśmy trasę przyrodniczą, podczas której można podziwiać fluorescencyjne hality, w tym roku zaś zaprezentowaliśmy nowy szlak Śladami kaplic bocheńskich górników" - dodał Zbigniew Rojek.

W kopalni ruszyły już prace pod przygotowanie kolejnej trasy do zwiedzania "przeszłość/Przyszłość", która zaprowadzi turystów w najstarsze wyrobiska bocheńskiej kopalni, tzw. "stare góry". Dzięki multimedialnej prezentacji zapozna ich z legendami i historią kopalni oraz specyfiką i zagrożeniami pracy w kopalni.

W prezentacjach wykorzystane też zostaną postaci, które ukształtowały historię miasta i kopalni, jak św. Kinga, królowie Kazimierz Wielki i Kazimierz Jagiellończyk, sekretarz króla Jana III Sobieskiego Antoni Stanisław Szczuka czy Helena Modrzejewska. Trasa będzie gotowa do końca 2020 r.

Odwiedzający kopalnię goście mogą zwiedzać też trasę turystyczną, trasę historyczną oraz ekspozycję multimedialną. Kopalnia posiada również takie atrakcje, jak przejazd podziemną kolejką oraz zjazd najdłuższą, 140-metrową zjeżdżalnią, łączącą 2 poziomy kopalni, a także przeprawę łodziami po zalanej solanką komorze.

Ponadto kopalnia organizuje liczne imprezy dla uczniów i osób dorosłych, w tym noclegi pod ziemią i np. zabawy sylwestrowe.

Początki kopalni soli w Bochni datowane są na rok 1248, kiedy to, najprawdopodobniej przypadkowo, podczas pogłębiania studni solankowych, na głębokości 50-60 m po raz pierwszy w Polsce odkryto sól kamienną. Do wydobywania soli w bocheńskiej kopalni stosowano pionierskie i unikatowe techniki górnicze.

W 1981 r. kopalnię wpisano do rejestru zabytków. W latach 90. zeszłego wieku rozpoczęła ona działalność turystyczną. Strefę zabytkową stanowią trzy szyby, w tym najstarszy w Europie działający nieprzerwanie od 1251 r. szyb Sutoris, oraz dziewięć poziomów usytuowanych pod powierzchnią terenu.

W czerwcu 2013 r. kopalnia w Bochni razem z wielickim Zamkiem Żupnym została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ten sposób razem z kopalnią soli w Wieliczce, która w rejestrze znajduje się od 1978 r., na liście UNESCO jako "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni" znalazły się wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama