Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kreatywne kłamstwa?!

Kreatywne kłamstwa?!
Warto zdawać sobie sprawę z powiązań między kreatywności z nieuczciwością (Fot. Thinkstock)
Kiedy kreatywność jest zła?
Reklama
Reklama

Jak przekonuje w swojej najnowszej książce "Szczera prawda o nieuczciwości" Dan Ariely - amerykański naukowiec, profesor psychologii i ekonomii behawioralnej na Uniwersytecie Duke - "przywykliśmy do tego, że kreatywność jest wychwalana  jako osobista cnota i ważna siła napędowa postępu w społeczeństwie". Powodów jest wiele. "Kreatywność poprawia naszą umiejętność rozwiązywania problemów, uchylając drzwi do nowych podejść i rozwiązań. To ona pozwoliła ludzkości zmienić świat na lepsze (czasami) za pomocą przeróżnych wynalazków" - zauważa autor i zaznacza, że to jedna strona medalu.

Jako tę drugą, gorszą stronę Ariely wskazuje fakt, że kreatywność - poza tym, że pozwala na wymyślanie nowatorskich rozwiązań trudnych problemów - ułatwia obchodzenie reguł w sposób twórczy, pozwalając przy tym na pewną korzystną dla nas nadinterpretację informacji.

"Dzięki swoim twórczym umysłom potrafimy wymyślać narracje, które pozwalają nam zjeść ciastko i mieć ciastko, i tworzyć opowieści, w których zawsze jesteśmy bohaterami, a nigdy czarnymi charakterami. Jeśli kluczem do naszej nieuczciwości jest umiejętność spostrzegania siebie jako uczciwych i moralnych - pomimo faktu, że czerpiemy korzyści z oszustwa - to kreatywność pomaga nam opowiadać lepsze historie - opowieści, które pozwalają nam postępować jeszcze bardziej nieuczciwie, a mimo to uważać siebie za ludzi bez skazy" - tłumaczy Ariely.

Autor podsumowuje, że mimo iż kreatywność ma też swoje złe strony, warto zdawać sobie sprawę z powiązań między kreatywności z nieuczciwością.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama