Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kieliszek, kanapka i tv przed łóżkiem utrudniają zaśnięcie

Kieliszek, kanapka i tv przed łóżkiem utrudniają zaśnięcie
Jak zadbać o właściwą higienę snu? (Fot. Thinkstock)
Niewyspany organizm jest niesprawny i bardziej podatny na choroby. Choć nie wszystkie zaburzenia snu dadzą się wyjaśnić bez pomocy lekarza, niektóre przyczyny można samemu wyeliminować unikając przed pójściem do łóżka np. jedzenia, alkoholu czy korzystania z elektroniki.
Reklama
Reklama

Nawet tym, którzy usypiają ledwie przylgną do poduszki, zdarzają się noce, kiedy wszelkie próby zaśnięcia godzinami spełzają na niczym. Nie pomaga ponowne wietrzenie pokoju, przewracanie się na wszystkie strony ani nawet liczenie baranów.

Znawcy przedmiotu przekonują, że bezsenności można niekiedy zapobiec unikając pewnych szkodliwych nawyków. Jednym z nich jest nieregularne kładzenie się do łóżka.

Zdarza się to na ogół w weekendy. Kiedy zabalujemy i usiłujemy odrobić straty nastawiając budzik na późniejszą godzinę. Jak jednak radzi swoim czytelnikom amerykański biuletyn ARRP, powinniśmy się zastanowić, czy to dobry pomysł.

Nieregularna pora snu zakłóca nasz biologiczny zegar. Jeśli już nie możemy położyć się wtedy, co zwykle i chcemy odespać, nie powinniśmy przeciągać tego dłużej aniżeli godzinę lub najwyżej dwie w stosunku do normalnej pobudki.

Dla zdrowego snu ważna jest komfortowa temperatura w pomieszczeniu. Ponieważ jest to kluczem do zasypiania, dlatego próby zaoszczędzenia na rachunku nie są najlepszym pomysłem. Mniemanie, że jak już śpimy nasz organizm nie dba o to, czy w pokoju jest za zimno, czy za gorąco, to tylko pobożne życzenie.

Organizm ma swój własny termostat. W ciągu nocy temperatura ciała spada, a następnie zaczyna rosnąć, kiedy zbliża się ranek. Jeśli w naszej sypialni jest zbyt gorąco lub zbyt zimno, może kłócić się to z naturalnym obniżeniem temperatury ciała.

Same badania określające idealną temperaturę w pomieszczeniu nie są idealne i wykazują wahania. Najczęściej zalecają około 18 st. C.

Obcowanie z urządzeniami elektronicznymi przed pójściem do łóżka może też utrudnić zasypianie. Dzieje się tak m.in. za sprawą stymulującego mózg światła emitowanego z telewizora, komputera, telefonu komórkowego bądź czytnika książek.

Eksperci radzą, aby około godziny przed snem uspokoić organizm poprzez różne relaksujące działania. Wedle zaleceń, telefonu komórkowego można użyć włączenie w celu włączenia odpowiedniej aplikacji do spania. Niektóre analizują fazy snu i budzą nas wówczas, kiedy jest najlżejszy, co sprawia podobno, że wstajemy rześcy i wypoczęci.

Aby uniknąć kłopotów, nie należy wypełniać żołądka tuż przed pójściem do łóżka. Ostatni posiłek powinien mieć miejsce co najmniej na dwie godziny przed snem.

Są ku temu dwa powody. Po pierwsze późny posiłek sprawia, że organizm trawi pokarm w czasie, kiedy usiłujemy zasnąć. Przełknięcie kanapki w ostatniej chwili może też negatywnie wpłynąć na objętość talii, utrzymując tłuszcz w brzuchu. Należy również unikać zajadania się przed snem czekoladą, bo zawiera kofeinę.

Specjaliści wskazują, że co prawda wychylenie kieliszka wina, koktajlu lub piwa może szybko pomóc w zasypianiu, pociąga to jednak za sobą skutki uboczne.

Alkohol jest depresorem i wiąże się z powolnymi falami snu. Może przeszkadzać w przejściu do pierwszej fazy snu, REM, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych. Po raz pierwszy pojawia się ona ok. półtorej godziny po zaśnięciu i jest ważna dla zdrowia.

REM stymuluje regiony mózgu, które są wykorzystywane do nauki. Pozbawieni go ludzie nie są w stanie zapamiętać tego, czego uczyli się przed pójściem spać. Brak snu REM jest również związany z pewnymi stanami zdrowotnymi, w tym migrenami.

Amerykańska National Sleep Foundation (NSF) radzi, aby większość dorosłych spała od siedmiu do dziewięciu godzin w nocy. W przypadku osób powyżej 65. roku życia może to być nieco krócej, od siedmiu do ośmiu godzin.

Konsekwencje braku wystarczającej ilości snu wykraczają poza uczucie zmęczenia, wyczerpania i złego nastroju następnego dnia. Może się to wiązać z wieloma przewlekłymi chorobami takimi jak cukrzyca, choroby serca, otyłość i depresja.

Osoby, które źle sypiają narzekają nieraz na zaburzenia pamięci, obniżoną zdolność koncentracji, mniejszą spostrzegawczość oraz osłabioną zdolność do nauki i pracy. Bardziej są też narażone na wypadki samochodowe.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama