Menu

Jedyne na świecie takie kolczyki na aukcji Sotheby's

Jedyne na świecie takie kolczyki na aukcji Sotheby's
Błękitny wyceniony jest na 38-50 mln dolarów, a różowy na 12,5-18 mln. (Fot. Getty Images)
Gwiazdami wiosennej aukcji biżuterii i klejnotów w domu Sotheby's w Genewie mają być dwa wyjątkowe diamenty, niebieski i różowy, które jako para stanowią niezwykłe kolczyki.
Reklama

"Diamenty te są najważniejszą parą kolczyków kiedykolwiek oferowaną na aukcji" - przekazał szef międzynarodowego działu biżuterii w Sotheby's, David Bennett. Dodał, że tak doskonale wybarwione diamenty "są ogromnie rzadkie i każdy z nich jest cudownym kamieniem w swojej klasie. Razem, jako para kolczyków, bliźniaczy brat i siostra, po prostu zapierają dech".

Nazwane zostały Apollo Blue - Błękitnym Apollem (dosł. apolliński błękit) i Artemis Pink - Różową Artemidą, (dosł. różem Artemidy) "na pamiątkę potężnych i urodziwych bliźniąt, które wśród bogów i bogiń starożytnej Grecji cieszyły się wielką czcią. To diamenty o dużym znaczeniu, nadzwyczajnej prezencji i jesteśmy zaszczyceni, że dom Sotheby's został wybrany do przeprowadzenia ich aukcji" - podkreślił.

Apollo waży 14,54 karata i jest największym z nieskazitelnych niebieskich diamentów o żywej barwie, kiedykolwiek oferowanych na aukcji. Należy zdaniem ekspertów z Gemmologicznego Instytutu Ameryki (GIA) do typu IIb - grupy diamentów, do której zaliczyć można mniej niż pół procenta wszystkich wydobywanych. Oszlifowany został w kształt gruszki, co jeszcze bardziej wydobywa jego niezwykły kolor. Jedyną kopalnią, w której trafiają się diamenty takiej barwy jest słynna kopalnia Culinnan w Republice Południowej Afryki.

Apollo będzie oferowany osobno, podobnie jak Artemida. Ale oba mają jednakowy kształt, oprawę i niemal identyczną wielkość.

Róż Artemidy jest idealną parą dla Apollińskiego Błękitu. O intensywnie różowym zabarwieniu i przejrzystości odpowiadającej swemu niebieskiemu bliźniakowi, waży 16 karatów. GIA zaklasyfikowała Artemidę do typu IIa - diamentów najczystszego chemicznie typu, które "często cechuje nadzwyczajna przejrzystość". Różowe diamenty to niezwykła rzadkość. Ze wszystkich corocznie ocenianych przez GIA diamentów tylko niecałe 3 proc. kwalifikowanych jest jako kolorowe, ale różową barwę ma wśród nich mniej niż 5 proc.

W greckiej i rzymskiej mitologii kamienie te uważano za łzy bogów. Aukcja ma odbyć się 16 maja.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2018
GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

Sport


Reklama