Menu

Idealne macierzyństwo nie istnieje!

Idealne macierzyństwo nie istnieje!
"Nie ma idealnego macierzyństwa" - przekonuje pedagog Anna Trawka. (Fot. PAP Life)
89 proc. kobiet czuje przymus bycia idealną mamą - wynika z badań.
Reklama

Mamy uważają, że najlepsze dla ich dziecka jest to, co podpowie im intuicja (77 proc.), jednocześnie kwestionując swoje decyzje w zakresie wychowania dziecka (64 proc.). 58 proc. kobiet przyznaje, że jest przytłoczona nadmiarem informacji i porad wychowawczych; 89 proc. czuje przymus bycia idealną mamą, dlatego ponad połowa z nich czuje, że czasem nie daje rady - wynika ze światowego raportu "Wywiady z prawdziwymi mamami", opartego na badaniach przeprowadzonych przez Edelman Intelligence w 2016 r.

Co więcej, na pytanie "Czy czujesz się pewnie w roli mamy?", jakie respondentkom zadała marka Dove Baby, 80 proc. przyznała, że tak. Z kolei 70 proc. badanych kobiet zastanawia się, czy jest wystarczająco dobrymi mamami. Mimo wszystko 85 proc. respondentek uznało, że macierzyństwo to najszczęśliwszy czas w ich życiu.

Anna Trawka - pedagog, terapeuta i autorka bloga parentingowego "Nebule" - uważa, że w dzisiejszych czasach współczesne macierzyństwo w ogóle jest trudne. "Macierzyństwo jest najwspanialszym uczuciem. Nigdy nie przeżyłam tylu stanów euforii, szczęścia czy ogólnego poczucia spełnienia. Jest naprawdę wspaniałym okresem, ale są też momenty trudne" - zauważyła ekspertka.

Blogerka uważa, że jej publiczne przyznawanie się do słabości - że czasem nie daje rady czy jest zmęczona - pomaga innym mamom.

"Kobiety, które czytają mojego bloga, myślą sobie też tak mam. Wtedy jest troszeczkę lżej. W końcu nie ma czegoś takiego jak idealne macierzyństwo. Wszystkie mamy mają swoje pomysły na wychowywanie dzieci, na zajmowanie się nimi. Pułapką dzisiejszego świata jest mnogość różnych wspomagaczy, metod, najróżniejszych trenerów snów itd. Mamy zapominają, żeby ufać sobie. Zwracajmy uwagę na swoje dziecko i na siebie, a nie na to, co powie pani w sklepie czy ktoś z rodziny" - kwituje.

Komentarze


  • Etra
    25 lutego 2017, 12:24

    Idealna wymówka dla beznadziejnych matek polek w stylu mamy Madzi czy Natalii Przybysz.

  • Edek
    25 lutego 2017, 14:58

    co za brednie, trzeba zawsze byc soba

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2018
GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

Sport


Reklama